Facebook Google+ Twitter

Marek Legutko o egzaminie maturalnym 2008

Dyrektor CKE w Warszawie apeluje w rozmowie z gazetą internetową Wiadomości24.pl o niedokonywanie zmian w wyborze przedmiotów maturalnych przez uczniów na ostatnią chwilę. Wyjaśnia też cele przygotowania arkuszy na próbną maturę w marcu.

Matura. / Fot. Dziennik Bałtycki Robert KwiatekObecny dyrektor CKE w Warszawie, Marek Legutko, zachęca do poznania wymagań uczelni jak najszybciej, by nie zmieniać decyzji na ostatnią chwilę. – Mimo takiej możliwości, chciałbym, aby jak najmniej uczniów zmieniło na ostatnią chwilę przedmiot, który chcą zdawać.

Przypomnijmy, że termin złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej upływa 7 lutego 2008 r. Legutko obawia się o rzetelne przygotowanie uczniów. – Weźmy jakikolwiek przedmiot, np. biologię. Jak uczeń, który zdeklaruje się zdawać biologię dopiero w lutym może się dobrze przygotować do matury? – mówi. Podkreśla, że powinna to być rzetelna, kilkuletnia praca. Zwraca uwagę, że o nauce do matury uczniowie powinni pomyśleć dużo wcześniej, niż na 3 miesiące przed.

Zeszłoroczni maturzyści po raz pierwszy musieli dokonać wyboru: egzamin pisemny tylko na poziomie rozszerzonym albo tylko na poziomie podstawowym. Wcześniej można było wypełnić i arkusz podstawowy, i rozszerzony. – Podczas matury próbnej w listopadzie 2006 r. uczeń mógł zobaczyć, jak wygląda poziom rozszerzony i ewentualnie zmienić swoją decyzję – mówi Marek Legutko.

Taki egzamin ma służyć głównie zmierzeniu się z ogromnym stresem, jaki towarzyszy maturze. Obowiązywały będą takie zasady, jak na egzaminie majowym - żadnych telefonów komórkowych na sali, elegancki strój (tu Legutko wspomina swoją maturę, którą, jak mówi, dokładnie pamięta). Szczególną uwagę dyrektor CKE zwraca na osoby z różnymi dysfunkcjami, dla których zostaną przygotowane specjalne arkusze. Mówi, że takie osoby są dla niego szczególnie ważne. Chce, aby one również się sprawdziły.

Data przeprowadzenia egzaminu próbnego będzie oczywiście jednakowa dla wszystkich szkół w Polsce. Dokładne terminy będą znane jeszcze w tym roku kalendarzowym. Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu maturalnego 2008 dostępne są pod adresem internetowym Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Dzięki fuji!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm...może drugie piórko dla Pana Kajetana?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również się zgadzam. Początkowo dowiedzieliśmy się, że w ogóle nie ma być matury próbnej. Wtedy niektóre szkoły zdecydowały, że nauczyciele sami przygotują dla uczniów testy i będą je sprawdzać. Wiąże się to z opłatą za ksero wszystkich arkuszy. Później okazało się, że w marcu będzie państwowa matura próbna:) Tak więc niektóre szkoły będą miały w sumie 3 matury - próbną szkolną, próbną państwową i prawdziwą:) I w takim przypadku jest to bardzo fajne:) Współczuję jednak tym, którzy jako jedyną możliwość sprawdzenia się w takim stresie, itd. mają w marcu, gdy już nic nie można zmienić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a co komu po probnej maturze w marcu??:/ w marcu nic sie juz nie da zmienic :/ a jak byla probna w listopadzie, to czlowiek wiedzial czy sobie poradzi czy nie i mogl ejscze sie zastanowic ...
probna w marcu to strata kasy i czasu :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha i zapomniałam + :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uczeń powinien mieć możliwość zmiany decyzji, bo bardzo często we wrześniu nie wie jeszcze dokładnie na jaką uczelnię chce złożyć podania. A Ci, którzy maturę mają już " w kieszeni" wiedzą, że 3 miesiące przygotowań do egzaminu często wystarczą, a dla niektórych to nawet zbyt dużo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst ważny i przydatny, a więc nie stać mnie na nic innego niż na przyznanie plusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo często uczniowie decydują się jednoznacznie na dany przedmiot dopiero po egzaminach próbnych. Nie należy wymagać od 18-latków aby ci podejmowali tak ważne i istotne decyzje w ich życiu już na pół roku wcześniej jeżeli mają szansę ostatecznej zmiany w grudniu. pozdrawiam ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.