Facebook Google+ Twitter

Marek Michalak został Rzecznikiem Praw Dziecka

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, posłowie wybrali nowego Rzecznika Praw Dziecka. Funkcję tą pełniła poprzednio Ewa Sowińska z LPR, która podała się do dymisji 30 czerwca. Od tamtego czasu, dzieci czekały na swojego pełnomocnika...

Posłowie przegłosowali dzisiaj wniosek dotyczący wyboru nowego Rzecznika Praw Dziecka. Głosowanie zakończyło się wyborem Marka Michalaka, kandydata Platformy Obywatelskiej, na to stanowisko. Choć o urząd RPD ubiegały się jeszcze dwie osoby, Katarzyna Piekarska z SLD i Leszek Dobrzyński z PiS-u, wygrana Michalaka była niemal pewna. Jego kandydaturę poparło 237 posłów.

Zastąpić Sowińską...
Lista kandydatów na stanowisko RPD znana była od dawna. Ewa Sowińska pełniąca tę funkcję, podała się do dymisji już w kwietniu, z urzędu ustąpiła 30 czerwca. Wskazane przez partie kandydatury miały być rozpatrywane na posiedzeniach komisji dużo wcześniej. Na szczęście, ostatnie posiedzenie sejmu, tuż przed wakacyjną przerwą, zakończyło dyskusje na temat nowego rzecznika najmłodszych członków społeczeństwa. Następca Ewy Sowińskiej ma przed sobą trudne zadanie odbudowania prestiżu i zasadności istnienia urzędu, który przez ostatnie dwa lata utożsamiany był głównie ze skandalami i doniesieniami o nietrafionych pomysłach rzecznik Sowińskiej.
Drugiego dnia wizyty w Polsce król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud spotkał się z bliźniaczkami syjamskimi - Olgą i Darią Kołacz - które zostały poddane operacji rozdzielenia dzięki hojności saudyjskiego monarchy. Z lewej mama dziewczynek Wiesława Dąbrowska, w środku Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak. / Fot. PAP/ Tomasz Gzell
Już wczoraj było wiadomo...
Wszystkie trzy kandydatury rozpatrywane były na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Edukacji. Oprócz Marka Michalaka na pytania członków komisji odpowiadali także pozostali kandydaci. Kandydatka SLD Katarzyna Piekarska, znana ze swojej działalności sejmowej i na rzecz ochrony t praw dzieci, pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu do Spraw Dzieci. Była także autorką ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. Leszek Dobrzyński z PiS-u był założycielem rodzinnego domu dziecka, autorem raportu o sytuacji rodzicielstwa zastępczego w Polsce. Komisja ostatecznie zaopiniowała tylko kandydatury Michalaka i Piekarskiej. Leszek Dobrzyński nie uzyskał poparcia członków komisji. Po zakończeniu posiedzenia nikt nie ukrywał, że właśnie kandydatura Michalaka uzyska poparcie większości w sejmie. Dzisiejsze głosowanie rozstrzygnęło w końcu wątpliwości. Na Michalaka zagłosowało 237 posłów, czyli wszyscy posłowie koalicji rządzącej. Na drugim miejscu znalazł się Leszek Dobrzyński, osiągając liczbę 144 głosów. Katarzynę Piekarską z SLD poparło 41 posłów.

Kim jest Marek Michalak?
Marek Michalak nie jest człowiekiem związanym z polityką. Od końca lat 80. pracuje w organizacjach na rzecz dzieci i młodzieży. W 1994 roku został najmłodszym kawalerem Orderu Uśmiechu. Od 2007 roku pełni funkcją kanclerza Kapituły Orderu Uśmiechu. W młodości zajmował się zakładaniem stowarzyszeń zajmujących się problemami dzieci m.in.Ogólnopolskiego Forum na rzecz Praw Dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.07.2008 13:16

Dobrze się stało. Wreszcie ktoś porządny. Sowińska się do tego zupełnie nie nadawała. Jak większość PiS-owców starała się tylko działać pod publikę i to tą emerytowaną..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.