Marek Plawgo wygrał w Gateshead

Marek Plawgo zwyciężył w biegu na 400 m ppł podczas mityngu IAAF w Gateshead. Polak pokonał m.in. medalistę olimpijskiego Kerrona Clementa. W sprintach, pod nieobecność Usaina Bolta, błyszczeli przegrani z Pekinu: Asafa Powell i Tyson Gay.

Mityngi serii Super Grand Prix nie są tak prestiżowe jak Golden League, dlatego w Gateshead (Wielka Brytania) zabrakło większości lekkoatletycznych gwiazd. Pod ich nieobecność zwyciężali głównie ci, którym nie udały się występy na igrzyskach w Pekinie. Wyniki nie były rewelacyjne – a to z powodu deszczu, który towarzyszył zmaganiom zawodników.

Asafa Powell wyraźnie zwyciężył na 100 m (9,87 s). Taki rezultat dałby mu w Pekinie srebrny medal, ale jak pamiętamy w olimpijskim finale Jamajczyk nie wytrzymał napięcia i był dopiero piąty. – Na igrzyskach wszystko byłoby inaczej, gdybym pobiegł tak jak dziś. Ale co było, to już było – stwierdził po zawodach na konferencji prasowej.

Tyson Gay znów wygrywa / Fot. Eckhard Pecher / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Osaka07_D6A_Tyson_Gay_interview.jpg / licencja: CC AttributionWśród kobiet na 100 m Lauryn Williams (11,24) pokonała Shelly-Ann Fraser (11,29), rewanżując się Jamajce za porażkę na olimpiadzie. Amerykanka zwyciężyła również na 200 m (22,65). Do świetnej formy zdaje się też wracać Tyson Gay z USA – w niedzielę wygrał bieg na 200 m (20,26), wyprzedzając m.in. swojego rodaka Wallace’a Spearmona (20,41).

Bardzo dobrze spisał się Kenenisa Bekele. Etiopczyk uzyskał na 3000 m najlepszy w tym roku czas na świecie – 7:31,94. Wśród kobiet podobnej sztuki dokonała Kenijka Vivian Cheruiyot (8:33,66).

Polskie akcenty

Polskim kibicom miłą niespodziankę sprawił Marek Plawgo. Nasz płotkarz przybiegł na metę pierwszy w rywalizacji na 400 m ppł. Uzyskany czas nie był na najwyższym poziomie (49,07), ale pozwolił wyprzedzić trzeciego na igrzyskach Kerrona Clementa (49,11). Na tym samym dystansie wśród kobiet Anna Jesień zajęła drugie miejsce (55,35), przegrywając tylko z mistrzynią olimpijską Melaine Walker z Jamajki (54,51).

Marcin Starzak był trzeci w stojącym na bardzo niskim poziomie konkursie skoku w dal (7,69 m). Dwie Polki startowały w biegu na 800 m: Anna Rostkowska była siódma (2:03,47), tuż za nią uplasowała się Ewelina Sętowska-Dryk (2:04,48). Na 1500 m dobrze zaprezentowała się Sylwia Ejdys – trzecia pozycja, 4:10,43. Nieco dalej (na szóstej pozycji, 4:12,78) znalazła się Wioletta Frankiewicz. Barbara Madejczyk zajęła trzecie miejsce w rzucie oszczepem, uzyskując 58,27 m. W tej samej konkurencji szósta była Urszula Piwnicka (55,45).

Pełne wyniki mityngu w Gateshead na oficjalnej stronie IAAF.

Już za kilka dni czekają nas o wiele większe lekkoatletyczne emocje. W piątek w Brukseli odbędzie się finałowy mityng cyklu Golden League, który zadecyduje, czy Pamela Jelimo (800 m) i Blanka Vlasić (skok wzwyż) sięgną po główną nagrodę - milion dolarów w złocie. Aby tak się stało, muszą po raz szósty zwyciężyć w swoich konkurencjach. Z kolei w dniach 13-14 września w Stuttgarcie odbędzie się światowy finał sezonu lekkoatletycznego, do którego kwalifikują się najlepsi zawodnicy w przekroju całego sezonu.