Facebook Google+ Twitter

Marek Sawicki do lidera PiS: "Brakuje wam determinacji"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-05 20:45

Czołowy polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, w specjalnym liście krytykuje najnowsze poczynania Jarosława Kaczyńskiego.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/Marek_Sawicki.jpg / Fot. Wikimedia CommonsDo zarzucania niekompetencji przeciwnikom politycznym przez członków innych ugrupowań zdążyliśmy już przywyknąć. Konferencje prasowe, wywiady, spoty i wiece wyborcze przesiąknięte takową treścią są już od dawna. Niecodziennym jest jednak zwracanie się w formie bezpośredniego listu do lidera odmiennego obozu politycznego. Na taki krok zdecydował się Marek Sawicki, obecny minister rolnictwa i rozwoju wsi. Poseł zwraca się do lidera PiS w sposób następujący:

Pan Jarosław Kaczyński
Prezes Prawa i Sprawiedliwości


Po raz kolejny Pana doradcy do spraw rolnych udowodnili, że są niekompetentni. Zorganizowali wizytę u plantatorów tytoniu. Trzeba przyznać, że na tle suszących się liści tytoniowych w Gruszce Dużej na Lubelszczyźnie prezentował się Pan Prezes bardzo sympatycznie. Jednak przedstawiona przez Pana Prezesa ocena, że branża tytoniowa w Polsce jest zaniedbywana świadczy o oderwaniu się od rzeczywistości.

Twierdzenie, że podstawowym problemem rolników są niskie ceny należałoby odwrócić. Ceny faktycznie były problemem ale w latach 2006 i 2007. Plantatorzy za tytoń Wirginia otrzymywali wówczas ok. 3 zł./kg., obecnie 8 zł., za Burley 1,50 - 2,00 zł./kg. obecnie ok. 6 zł., najwyższy wzrost cen nastąpił w grupie tzw. tytoni ciemnych. Ich cena w latach 2006 - 2007 była znacznie poniżej 1zł./kg. Obecnie prawie 5 zł./kg. Oczywiście mówimy o cenach średnich.

Plantatorzy korzystają z dopłat do upraw tytoniu. Płatności realizowane są z dwóch źródeł, tzw. jednolita płatność obszarowa, którą otrzymują podobnie jak inni rolnicy w kraju wynosi za 2011 r. 710,57 zł./ha. Dodatkowo z budżetu krajowego wypłacana jest tzw. płatność uzupełniająca. Za rok 2011 będzie to stawka ok. 14.500 zł./ha.

Panie Prezesie. Dopłata do 1 ha upraw tytoniu średnio za 2011 rok to 15.202 zł. Mówienie, że jest to dziedzina rolnictwa zaniedbana przez Państwo świadczyć może tylko o zupełnej nieznajomości problematyki rolnej w naszym kraju.

Proszę stanąć przed producentami zbóż, mleka czy innych produktów i powiedzieć im, że trzeba im zabrać kolejne środki z koperty krajowej i przeznaczyć plantatorom tytoniu. Ja stałem przed tym dylematem, konsultowałem z organizacjami rolniczymi, konsultowałem z organizacjami zrzeszającymi plantatorów tytoniu i uznaliśmy, że jeśli będą warunki, żeby zwiększyć płatności dla plantatorów tytoniu to uczynimy to. I taką decyzję podjęliśmy w stosunku do płatności za 2012 i 2013 r.

Przygotowałem projekt ustawy o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, który przewiduje wprowadzenie nowej płatności do tytoniu wysokiej jakości. Rocznie na ten program planujemy przeznaczyć 30 mln euro. Podkreślam, że nie są to żadne dodatkowe środki dla Polski jak w niektórych wypowiedziach podają przedstawiciele Pana partii a jedynie przesunięcie środków dla producentów tytoniu w ramach ogólnej puli jaką nasz kraj ma do dyspozycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ss
  • ss
  • 07.10.2011 04:09

A PSL JAJ...-plotkują studenci-bezmyślna maszynka do głosowania w sejmie za PObolszewią?

WYNIKI WYBORÓW: PIS-55%, PO-18%, PSL-5,0%, SLD-4,5%, PNJ-0,5% , POligłup -0,3%.- J.KACZYŃSKI PREMIEREM.TYLKO J. KACZYŃSKI i PIS - Ludzie mówią i piszą : DZIĘKUJEMY POboszewi-czerwoną kartką -piroman traci nerwy, tupie,wykazuje agresję,destabilizuje,lekceważy,skandalicznie się zachowuje, grozi...? Zagłosujmy TYLKO na J.KACZYŃSKIEGO i PIS,aby mógł SAMODZIELNIE rządzić UCZCIWIE POLSKĄ -skończmy z tym (NIE)rządem . Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom POligłupów,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?,POligłupy?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ - nie głosujmy na nich.Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

"Sytuacja jaka powstała w mediach, jest łudząco podobna do tej sprzed kilkudziesięciu lat. Oficjalna propaganda działała święcie przekonana, że to co powtarza utrwali się i nastawi przekonania odbiorców.Jak taki szereg nazwisk szanowanych publicystów dał się uwikłać przez brudny aparat przemocy na słowa i obrazy uczestnicząc w nagonkach, propagandowych akademiach, jednostronnych dyskusjach bez poważnych adwersarzy? Czy są to beneficjenci "systemu"? Nie jest to signum temporis?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.