Facebook Google+ Twitter

Marek Zuber: Potrzeba 1,8 biliona euro, aby ratować UE

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-13 11:50

O szczycie Rady Europejskiej, kondycji finansowej poszczególnych państw i przyszłości UE rozmawialiśmy z ekonomistą, Markiem Zuberem.

www.iktomaracje.pl / Fot. Adrian DąbrowskiBartłomiej Graczak, iktomaracje.pl: Jakie są Pana refleksje po czwartkowym szczycie?
Marek Zuber, ekonomista, analityk rynków: - Mogłoby być lepiej. Chciałbym, aby wszystkie kraje UE, w tym oczywiście Wielka Brytania, poparły te działania, które przez większość krajów zostały zatwierdzone. A więc czuję niedosyt, wynikający z tego, że jednak Wielka Brytania powiedziała "nie". Niedosyt również dlatego, że wszystkie nowe pomysły będą realizowane na zasadzie wzajemnych umów między państwami, a nie będą to zmiany w traktacie UE.

Brytyjczycy mają bardzo duży dystans do tego, co związane jest z zacieśnianiem więzów wewnątrz UE. Przyczyn jest kilka, a najważniejsze są dwie. Po pierwsze: jest to największe mocarstwo kolonialne, które cały czas utrzymuje kontakty handlowe z byłymi koloniami. Po drugie: Londyn jest jednym z najważniejszych punktów na finansowej mapie świata. Jeśli chodzi o tzw. „instrumenty pochodne” to jest to rynek nawet większy od Nowego Jorku. To wszystko daje Londynowi przewagę. Oni mogą się bać tego, że wprowadzenie jakiś obostrzeń, dotyczących obrotu instrumentami finansowymi, może spowodować odpływ inwestorów i spekulantów do innych państw. Choćby na daleki wschód. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze separatystyczny ruch w samej partii Camerona, który proponuje przeprowadzenie referendum w sprawie wyjścia z Unii.

Czy to oznacza, że cała Wielka Brytania jest sceptyczna wobec UE?
Pojawiają się głosy, że stanowisko władz jest błędne i że ta decyzja może doprowadzić do izolacji Wielkiej Brytanii i na dłuższą metę doprowadzi do upadku. Zobaczymy. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie inne państwa zdecydowały się naprawiać UE.

Czy 500 mld, które przekazano na Europejski Fundusz Stabilności Finansowej to kwota wystarczająca?
Tutaj również czuję niedosyt. W sumie ten Fundusz będzie dysponował kwotą 600 mld euro, które rozdysponuje wśród takich państw jak Włochy. Ale jest to jednak 3 razy mniej niż potrzeba!

B.G.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jeśli wywiad Ci się podobał i podoba Ci się idea bloga www.iktomaracje.pl zagłosuj na nas w konkursie na blog roku. Wyślij C00080 na 7122. Tutaj wszelkie informacje: http://www.blogroku.pl/kategorie/-b-iktomaracje-b-pl-blog-publicystyczny,gwjmy,blog.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Unii Europejskiej nic nie zagraża.
Unia przetrwa bez tych 1,8 biliona euro.
Padną jedynie banki oraz koncerny, a my przez jakiś czas będziemy mieli chleb i ziemniaki na kartki.
Dla nas nic nowego, a dla reszty Europy - nowe doświadczenie zawsze jest cenne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 13.12.2011 19:24

nie ma sprawy.Donek placi ,ma ten gest.

Komentarz został ukrytyrozwiń
l
  • l
  • 13.12.2011 19:17

nie lubie niemców

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
  • f
  • 13.12.2011 16:02

Panie Marku to się dołoży 2 biliony,rostowski dołoży,pożyczy od niemców,a oni pożyczą od Polaków.Będzie super.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.