Facebook Google+ Twitter

Margaret Thatcher będzie zeznawać przed IPN?

Nieoczekiwany zwrot w śledztwie dotyczącym stanu wojennego. Margaret Thatcher jest gotowa złożyć zeznania przed IPN. Historycy twierdzą jednak, że uzyskane w ten sposób informacje będą mało istotne w sprawie.

Margaret Thatcher, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Thatcher-loc.jpgJak podaje Dziennik.pl, była premier Wielkiej Brytanii chce pomóc w śledztwie. – Pomoże tak, jak to tylko możliwe – informuje jej rzecznik, Mark Worthington, na którego słowa powołuje się „Dziennik”.

Przed kilkunastoma dniami Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił do Instytutu Pamięci Narodowej akt oskarżenia przeciwko osobom, które w 1981 r. wprowadziły w Polsce stan wojenny. Wśród nich są m.in. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. Zdaniem sądu, w śledztwie prowadzonym przez IPN popełniono istotne uchybienia, a część zebranego materiału dowodowego jest nieaktualna. Nakazano jego uzupełnienie oraz przesłuchanie dodatkowych świadków, w tym Michaiła Gorbaczowa oraz właśnie Margaret Thatcher.

Decyzja ta była krytykowana, szczególnie przez historyków IPN. Niektóre osoby drwiły nawet, że równie dobrze sąd mógłby zażądać przesłuchania ducha Ronalda Reagana. – To ucieczka od oceny totalitarnej przeszłości – mówił szef IPN, Janusz Kurtyka, na łamach "Dziennika". Instytut odwołał się od decyzji Sądu Okręgowego i czeka na decyzję sądu wyższej instancji.

Margaret Thatcher / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Margaret_Thatcher_abstract_1.jpgThatcher jest na razie jedyną osobą tak otwarcie deklarującą chęć współpracy. Antoni Dudek z IPN twierdzi jednak, że jej zeznania okażą się mało istotne, gdyż jej wiedza na temat okoliczności wprowadzenia stanu wojennego jest "marginalna i drugorzędna". Innego zdania jest sąd. W uzasadnieniu decyzji napisano, że „zeznania tych świadków [wśród nich Margaret Thatcher – przyp. red.] mają znaczenie nie tylko ze względu na ich wiedzę w zakresie zdarzeń objętych (...) postępowaniem, ale także w zakresie uzyskania informacji o innych źródłach dowodowych”.

Wątpliwości wzbudza natomiast stan zdrowia „Żelaznej Damy”. Nie wiadomo, czy nie będzie to przeszkodą w złożeniu pełnych i rzetelnych zeznań. W 2002 r., po kilku wylewach, lekarze doradzili jej, by unikała wystąpień publicznych. W marcu br. trafiła na krótko do jednego z londyńskich szpitali z powodu lekkiej niedyspozycji.

źródła: tvn24.pl, dziennik.pl, IPN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.