Facebook Google+ Twitter

Margaret Thatcher nie żyje

Brytyjska pierwsza i jedyna kobieta premier Margaret Thatcher zmarła nad ranem w następstwie udaru mózgu. Miała 87 lat - podał serwis Sky News.

Margaret Thatcher nie żyje / Fot. Print Screen Zdaniem dzieci Margaret Thatcher ich matka zmarła spokojnie.

Lord Bell, który poinformował o śmierci, powiedział: "Ona była po prostu fantastyczną osobą - niezwykła charyzma, bardzo skupiona, kochała swój kraj, kochała bycie w rządzie i poświęciła temu swoje życie, czyniąc życie innych ludzi lepszym.".

Premier David Cameron złożył hołd, mówiąc: "Z wielkim smutkiem dowiedziałem się o śmierci Lady Thatcher. Straciliśmy wielkiego lidera, wielkiego premiera i wielkiego Brytyjczyka.".

Cameron, powiedział też, że w związku ze śmiercią Thatcher przerwie swą podróż związaną ze spotkaniem przywódców UE w Hiszpanii i wróci do Wielkiej Brytanii prawdopodobnie jeszcze dziś po południu.

Ceremonia pogrzebowa Margaret Thatcher, zdaniem Downing Street, ma być uroczysta, z honorami, w Katedrze Świętego Pawła.

Stan zdrowia Lady Thatcher, brytyjskiej pierwszej i jedynej kobiety premiera pogarszał się od dawna. Pierwsze udary pojawiły się w roku 2002 i były powodem wycofania się Margaret Thatcher z życia publicznego.

Jej coraz gorszy stan, zwłaszcza po śmierci męża Denisa w 2003 roku, był powodem częstych spekulacji na temat jej zdrowia.

Jednak posłowie i przyjaciele, którzy widywali ją regularnie twierdzili, że Lady Thatcher jest bardzo czujna i nadal żywo interesuje się polityką.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, Margaret Thatcher przeszła drobną operację, jednak już przed nowym rokiem opuściła szpital.

Margaret Thatcher to premier, który w czasie jednej tylko dekady przekształcił naród i doprowadził Wielką Brytanię na szczyt wiodących uprzemysłowionych krajów świata.

Były konserwatywny premier Sir John Major opisał baronową Thatcher jako "życie prawdziwej natury" i "zjawisko polityczne".

Lady Thatcher wierzyła w sens ciężkiej pracy. Jako córka sklepikarza Alfreda Robertsa zdobyła osiągnięcia naukowe w dziedzinie chemii na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie została prezesem Stowarzyszenia Konserwatywno uczelni. Potem pracowała jako chemik.

W lutym 1951 poznała bogatego i rozwiedzionego biznesmena, Denisa Thatchera. Pobrali się rok później. W 1953 roku urodziły się im bliźnięta bliźnięta, Mark i Carol.


Plakat filmowy, filmweb.pl / Fot. Plakat"Żelazna Dama " to tytuł filmu z 2011 roku - "Królów było wielu, Żelazna Dama tylko jedna.
Miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budziły pobłażliwy uśmiech. Na naszych oczach z pyskatej Maggy rodzi się Żelazna Dama, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki. Meryl Streep w roli Margaret Thatcher – prawdziwej damy w świecie zdominowanym przez mężczyzn." - opis dystrybutora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Komentarz został ukrytyrozwiń

Margaret Thatcher kilkakrotnie odwiedzała Polskę. Ojej wizycie w w roku 1988, w czasie której robiła zakupy w Hali Mirowskiej można przeczytać tutaj link Materiał zawiera też filmik twórców "Za chwilę dalszy ciąg programu" dotyczący Margaret Thatcher i naszych grzybków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.