Facebook Google+ Twitter

Margaret Thatcher nie żyje

W wieku 87 lat zmarła dziś była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher - poinformował rzecznik rodziny lord Tim Bell. Według telewizji Sky News, przyczyną jej zgonu był udar mózgu. Brytyjka była szefową rządu w latach 1979-1990.

Former British Prime Minister Margaret Thatcher / Fot. wikipediaMargaret Thatcher przyszła na świat 13 października 1925 roku w Grantham w hrabstwie Lincoln. W 1944 roku zaczęła naukę na Uniwersytecie Oxfordzkim na wydziale chemii, dwa lata później objęła stanowisko prezesa uczelnianego koła konserwatystów. Po studiach, początkowo pracowała jako chemik doświadczalny w British Xylonite, później zaś przeniosła się do przedsiębiorstwa J. Lyons and Co., gdzie zajmowała się m.in. opracowywaniem metod konserwacji żywności.

Karierą polityczną w Partii Konserwatywnej rozpoczęła w 1950 roku. Dziewięć lat później weszła do brytyjskiego parlamentu. Wkrótce potem została sekretarzem parlamentarnym ds. pracy i wynagrodzeń. Walczyła m.in. o legalizację aborcji oraz niekaranie kontaktów homoseksualnych. Sprzeciwiała się natomiast zniesieniu kary śmierci oraz ułatwieniom w procedurze rozwodowej. W 1970 roku została ministrem edukacji. Margaret Thatcher zmniejszyła wówczas budżet resortu szkolnictwa, a także zdecydowała się na niedofinansowywanie bezpłatnego do tej pory mleka w szkołach, co wywołało falę masowych protestów.

Margaret Thatcher objęła władzę w 1979 roku podczas głębokiego kryzysu ekonomicznego, spowodowanego między innymi rozbudowaną polityką socjalną państwa oraz wysoką inflacją. Jako premier doprowadziła do drastycznej redukcji roli państwa w gospodarce (zlikwidowała dotacje dla państwowych firm, zatrzymała inflację kosztem zwiększenia bezrobocia, zredukowała wydatki budżetowe, obniżyła podatki do 25 %, znacznie ograniczając przy tym wydatki na cele publiczne oraz podwyższyła stopę procentową oszczędności).

Za jej rządów zwiększyła się liczba posiadaczy własnych domów (o 3 miliony), potroiła się liczba właścicieli akcji, rozwinął się przemysł przetwórczy, a przemysł w latach 1987-1988 funkcjonował najlepiej w Europie. Żelazna Dama zmniejszyła także inflację z 25 do 4 %. Niestety znaczny wzrost bezrobocia i wprowadzenie niepopularnej reformy podatkowej odebrało jej zwolenników zarówno w społeczeństwie, jak i w obrębie własnej partii, wobec czego w listopadzie 1990 roku Thatcher zrezygnowała z funkcji premiera. Dwa lata później otrzymała tytuł szlachecki oraz zajęła miejsce w Izbie Lordów.

Była premier od lat cierpiała na demencję starczą. W 2002 roku przeszła serię niewielkich udarów mózgu. W grudniu 2012 roku trafiła do szpitala na zabieg usunięcia narośli z pęcherza moczowego.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oddał hołd zmarłej, mówiąc: "Z wielkim smutkiem dowiedziałem się o śmierci Lady Thatcher. Straciliśmy wielkiego lidera, wielkiego premiera i wielkiego Brytyjczyka". Cameron, powiedział też, że w związku ze śmiercią Thatcher przerwie podróż związaną ze spotkaniem przywódców Unii Europejskiej w Hiszpanii i wróci do Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej jeszcze dziś po południu.

Z kolei szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso wyraził się o Margaret Thatcher następująco: "Będzie ona pamiętana zarówno za wkład w budowę europejskiego projektu, jak i dystans do niego. Brała udział w tworzeniu jednolitego rynku, była wiodącym graczem i orędownikiem włączenia do europejskiej rodziny krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, które były za żelazną kurtyną. Popierała rozszerzenie Unii Europejskiej".

Zdaniem Downing Street ceremonia pogrzebowa Margaret Thatcher, ma odbyć się w Katedrze Świętego Pawła w Londynie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.