Facebook Google+ Twitter

Margarita Simonian: "Skończył się czas obiektywnych dziennikarzy"

Margarita Simonian, redaktor naczelna prokremlowskiej telewizji informacyjnej Russia Today, przekonuje, że skończył się czas obiektywnych dziennikarzy, dążących do szanowania zasad obowiązujących np. w BBC.

Margarita Simonian wraz z prezydentem Rosji w studiu RT. / Fot. Presidential Press and Information Office, Creative Commons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Medvedev_-_Russia_Today.jpg?uselang=pl Dziennikarka udzieliła wywiadu rosyjskiemu serwisowi informacyjnemu Lenta.ru. Stwierdziła w nim, że skończył się czas obiektywnych dziennikarzy, dążących do szanowania zasad obowiązujących np. w BBC. "Nie zamierzam nawet zachowywać pozorów, że jestem obiektywna. W ogóle nie uważam, by obowiązkiem prowadzących programy było zachowanie obiektywizmu. Na przykład w amerykańskiej telewizji już się tego nie przestrzega. Obiektywizm, to styl brytyjskiej i europejskiej telewizji” - stwierdza cytowana przez branżowy portal Press.pl redaktor naczelna Russia Today.

Podkreśla, że w Fox News, MSNBC nie ma obiektywizmu. "Gusta widzów się zmieniają i oni oczekują od prowadzących programy - nie tylko od gości - wyrazistych sądów, a nie starań zachowania obiektywizmu” - twierdzi Simonian. Nie zgadza się także z tezą, że dziennikarz powinien jednakowo traktować swoich rozmówców, niezależnie od własnych poglądów. Jej zdaniem traktowanie wszystkich jednakowo ostro, to rola sędziego w pojedynku. "Prowadzący program, który ma swoje poglądy, powinien traktować ostro tych, z którymi się nie zgadza. Róbmy to, czego chcą odbiorcy, a nie to, czego nas uczyli w podręcznikach dziennikarstwa 10 lat temu” - stanowczo stwierdza dziennikarka.

Redaktor naczelna zwraca także uwagę, że Russia Toady nie jest kanałem propagandowym. Według niej rosyjska stacja przedstawia punkt widzenia alternatywny wobec amerykańskiego mainsteramu i dzięki temu zdobywa widzów.

Russia Today to ogólnoświatowa wielojęzyczna telewizja informacyjna założona przez rosyjski rząd w 2005 roku. Jej właścicielem jest rosyjska międzynarodowa agencja informacyjna RIA Novosti, finansowana ze środków budżetu Rosji. Ze swoim programem dociera około 150 milionów odbiorców na całym świecie. Często krytykowana jest za proputinowskie i radzieckie nastawienie oraz szerzenie islamskiego fundamentalizmu

Zarejestruj się i napisz artykuł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Media nakręcają, bo uważają że to najłatwiej sprzedać. Natomiast tłumaczą się, że na sensacje i przemoc jest coraz większy popyt i dlatego dają ich coraz więcej. Niemniej prawda jest taka, że większość ludzi których znam uważa, że sensacji w mediach jest za dużo i chciało by więcej normalnych wiadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popyt kształtuje podaż - media temu też podlegają. Czy to media nakręcają spiralę agresji, czy też ludzie chcą czytać coś, co pozwoli im, da pretekst do uwolnienia całych pokładów agresji, która w nich jest zgromadzona? Moi Państwo, Wy też nie jesteście jej pozbawieni, chętnie nią się posługujecie na tym portalu w białych rękawiczkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, scenariusz rozwojowy jest taki, że usłużni dziennikarze nakręcą spiralę agresji do takiego stopnia, że nie będzie już odwrotu. Stanie się coś bardzo złego. Kto ma nadzieję, że tym razem rozejdzie się to po kościach? Ja nie mam złudzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polskie media są takie jak amerykańskie - propagują to co uważają za słuszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co można powiedzieć na temat obiektywizmu w polskich mediach?
Nawiązując do wypowiedzi mojego przedmówcy, to można podejrzewać, że Polskę dzielą lata świetlne od Starego Kontynentu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Obiektywizm, to styl brytyjskiej i europejskiej telewizji" - właśnie dlatego stacje ze starego kontynentu są najlepsze na świecie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.