Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13458 miejsce

Margaryna niepoprawna politycznie

"Były dwa miejsca, w których nie pozwalałem się obrażać: szkoła i akademik. To były święte miejsca mojej codzienności" - mówi muzyk-poeta, który od chwili telewizyjnego spotu poczuł się rasistowsko zmieszany z margaryną.

 / Fot. materiały prasowe"Chcę, żeby Polacy dowiedzieli się czegoś o Afryce. Z badań wynika, że nic nie wiedzą. Mają w głowie jakiś obraz medialny: głód, wojnę, biedę" - mówi w wywiadzie pan Mamadou Diouf i jest w tym dużo racji.

Ale, szanowny poeto, ile o Polsce wie przeciętny Afrykanin? Taki, który nie kształcił się w Polsce? Czy aby Polska nie jest dla przeciętnego Senegalczyka krajem gdzie ciągle zimno, biali ludzie i biała woda co z nieba leci i zimno w nogi robi? Ile Pan wiedział o naszym kraju przed wylądowaniem w kraju, w którym wszystko Pana zdumiewało?

Palma z murzynkiem istnieje wśród Palm wszelkich na każdej sklepowej półce od 40 lat, ale pan Mamadou Diouf, mieszkający w Warszawie od 27, Palmy z murzynkiem do chwili telewizyjnych spotów prawdopodobnie nie widział i nie kupował; teraz jednakże – sorry - odbiła mu lekko palma na temat Palmy i mamy kolejny temat do nadętej dyskusji, okazję do przepraszania za francuski kolonializm i poetę, który popełnił wierszyk pt.”Murzynek Bambo”. Ja bym tu jeszcze dorzuciła Sienkiewicza, który rasistowskie dyrdymały wciska na temat dwojga Murzyniąt w roli sług białych dzieci.

Co do dalszych żalów pana M.D., potrzebna byłaby opinia prof. Bralczyka, jaką też konotację mają w polszczyźnie rasistowskie "żarty" Rydzyka pod adresem ciemnoskórego kapłana. W tym przypadku jestem całkowicie po stronie pana M.D., ale stawianie w jednym rzędzie Rydzyka i kostki margaryny to dla tej ostatniej wielka ujma; jest to bowiem produkt wielce użyteczny, cieszący się niezmiennie dobrą opinią gospodyń domowych.Powyższa, interesująca wypowiedź pana M.D. na temat kultury nie obejmuje ważnej dla narodu działki, jaką jest tubylcza kuchnia; jeśli jednak wybuchła sprawa Palmy z murzynkiem, to czas najwyższy uderzyć się w piersi i przyznać, że na tym polu pielęgnujemy wiele innych, rasistowskich akcentów: prócz ciasta w kolorze czekoladowym, czyli murzynka, mamy piernik, który kojarzy się z pierniczeniem o rzeczach, na które pies z kulawa nogą nie zwraca uwagi. Nie wiem, czy pan M.D. zna to określenie, ale podrzucam dla poszerzenia jego znakomitej polszczyzny.

Dodatkowo: białasy, u których się zadomowił, mają w zanadrzu jeszcze parę czarnych kawałków, na które można się obrazić: czarna polewka, czarne wizje, czarny humor, czarna rzepa i ostatni krzyk mody – czarne getry na babskich nogach. Niektórzy tubylcy maja też czarne kręcone włosy, co ja bym na miejscu pana M.D. uznała za małpowanie fragmentów afrykańskiej urody.

Tu z automatu kolejny zgrzyt. Przecież małpowanie kojarzy się z małpami, te zaś żyją na wolności w Afryce i mamy kolejny problem: czy „małpowanie” obraża czy nie obraża.

Na zakończenie dywagacji w sprawie margaryny wypada zamieścić apel: nie używajcie margaryny, bo wam palma odbije a murzynka pod żadnym pozorem nie podajcie na podwieczorek. Zalecam sernik i odradzam opalanie się „na murzyna”.
Skórę należy mieć a’la Edward Cullen: białą i twardą.

I ostatnia prośba: nie nazywajcie, ludzie kochane, tego co jest w środku jajka żółtkiem, bo jak się nam Chińczycy w wolnej chwili obrażą, to leżymy z kretesem. Przyjdzie nam wypiekać murzynka bez jaj i będziemy żreć zakalec.

Na szczęście Chińczycy, z racji niebywałej pracowitości wolnych chwil nie miewają i niepoprawne politycznie żółtko jakoś nam się upiecze.

Ps. Zagadka: kto tu właściwie jest większym rasistą?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Brawo! Powinien to przeczytać pan M.D.... może mu się rozjaśni/rozbieli w ciemnej główce :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato - normalnie mnie skręca ze śmiechu; całkiem jak Ferdka Kiepskiego. :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

No , nie wiem, albo wypiłam jeden kieliszek wina za dużo, albo ten czarnoskóry gada przez 7 minut o niczym. Nie jestem rasistka, ale uważam, że człowiek powinien być biały. Serdecznie pozdrawiam Pani Jadwigo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniała pani o milionach rasistowskich kierowców jeżdżących po asfalcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkiemu winne są stereotypy... wszak winny musi być... Walka z nimi jest ciężka, niewdzięczna i mało efektywna. Powstaje zatem pytanie: czy warto niekiedy kopię kruszyć o jakieś dziwaczne myślenie, a raczej w takim przypadku o niemyślenie?

Jak tu szarpać się z kimś intelektualnie, kto mówi, że "doktory biorą", skoro przecież powszechnie wiadomo, że biorą...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wszystko złoto ci się świeci i nie wszystko co czarne jest Murzynem czy murzynem.
Artykuł rewelacyjny. W wielu umysłach tkwią czarne dziury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, cały szkopuł tkwi tylko w pierwszej literce.
Zgodnie z 'Zasadami pisowni polskiej' Jodłowskiego i Tuszyckiego
wielką literą pisze się nazwy mieszkańców części świata, planet i krajów, nazwy członków narodów, ras i szczepów, wreszcie nazwy mieszkańców prowincyj.
A zatem:
-'Murzyn' oznacza człowieka rasy czarnej, ale 'murzyn' - człowieka wykonującego pracę za kogoś;
- 'Żyd' oznacza przedstawiciela narodu, natomiast 'żyd' wyznawcę judaizmu lub nieformalnie - liczykrupę, skąpca;
- 'Kozak' oznacza członka dawnego ludu wschodniej Eurazji, a 'kozak' dawnego kawalerzystę lub zawadiakę, odważniaka, chojraka.
Jeśli wypowiadamy się na piśmie, sprawa jest łatwo czytelna. Natomiast w rozmowie dopiero kontekst oraz intonacja wskazuje, o kim mówimy.

P.S. Ostatnie dwie różnice znaczeń, a zatem i innej pisowni przytoczyłam niejako przy okazji, gdyż pierwszy z tej dwójki bywa często opacznie użyty i rozumiany, a drugi...no cóż...jest na czasie w związku z sytuacją u naszych wschodnich sąsiadów -:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zagadka przednia!

A ja, panie Mamadou Diouf, po raz pierwszy zakochałam się właśnie w Murzynku Bambo Juliana Tuwima, i to właśnie Murzynek Bambo skierował moje zainteresowania ku Afryce i kiedy zeń powróciłam, przez blisko 20 lat nie umiałam pozbyć się tęsknoty za jej zapachami i barwami, w tym również za kolorem skóry rdzennych mieszkańców - od zwyczajnie śniadaj aż po czarną niczym heban.
Rdzennego autochtona Afryki zawsze nazwę Murzynem i zawsze powiem, że ma czarną skórę mimo, że istnieją tam również populacje Murzynów o zaskakująco jasnych karnacjach.
A wisienką na torcie rasistowskich absurdów niech będzie moja ulubiona tapeta na wyświetlaczu mojej komórki - czarny, uśmiechnięty mężczyzna w okularach, w białym kapeluszu, z siwiejącym zarostem i aparatem komórkowym przy uchu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prosiło się, prosiło i się oprosiło pani Barbaro :))))))))))))
http://smaker.pl/przepis-cycki-murzynki,42952.html

Chyba nie zdziwię się, jeśli garbaty góral rozpocznie akcję protestacyjną w sprawie "karpatki" ; dwa w jednym!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Genialne, Wreszcie Pani Jadwiga napisała co już od dawna się prosiło ( broń boże z prosiakiem nie ma nic wspólnego. ;) Zagadka przednia! będęca całą gwoździem....
to są kompleksy albo nuta która można grać uprzywilejowania.... tak sobie solę, gdyż pieprzenie też może się z kolonializmem kojarzyć. ;)))

Jeszcze są czarne myśli. Tych nigdy nie udowodnimy. ;)))

a przy okazji:
Tu są jeszcze takie słodkości, kt. nazywały się "główka murzynka" to wielkości jajka ubite białko słodkie oblane czekoladą... niedawno zmieniono i im nazwę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.