Facebook Google+ Twitter

"Margot" - świat w krzywym zwierciadle Witkowskiego

Na rynku ukazała się niezwykle wyczekiwana, najnowsza powieść Michała Witkowskiego - "Margot". Autor niezapomnianego ,,Lubiewa" portretuje w niej kilka bardzo zwichrowanych żywotów.

 / Fot. Świat KsiążkiW przyszłym miesiącu Michał Witkowski skończy 35 lat. Mówi się, że jest jednym z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia. Dodałabym jeszcze - jednym z najlepszych. Może poszczycić się nie tylko doskonale przyjętym przez krytyków i czytelników "Lubiewem" czy Paszportem Polityki za powieść "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej", ale także wypracowanym, indywidualnym i rozpoznawalnym stylem pisarskim. Swoją pozycję potwierdza najnowszą książką "Margot".

Oto historia tytułowej Margot, kobiety kierującej tirem, która słysząc głos: "Idź w noc" i staje się posłusznie prostytutką. Może i Witkowski był jedynie towarzyszem kierowców tych wielkich maszyn (sam zresztą tego nie ukrywa), ale i tak łatwo można ulec urokowi jego narracji. Czytelnik dostaje przypowieść o świętej Asi od Tirowców, niepełnosprawnej dziewczynce, która za sprawą CB-radia, staje się niezwykle ważną częścią z pozoru obcego jej świata. Wkracza do niego nie bez obaw, ale i z rosnącą ciekawością i pasją.

To także misternie opisane perypetie Waldi "Bacardi" Mandarynki, przedstawiciela polskiego światka celebrytów, który wedle zasady "od pucybuta do milionera" smakuje sztucznie zdobyty splendor i złudną rozkosz sławy.

Witkowski nie oszczędza tu nikogo. Ani siebie, ani bohaterów, ani tym bardziej czytelników. Jego język urazi bogobojne staruszki, ale podsyci żądze i zaspokoi apetyt miłośników pełnokrwistych postaci. Bywa śmiesznie, bywa wulgarnie, bywa ostro. Ten pisarz wywołuje kontrowersje i ma je wywoływać. Na polskim rynku wydawniczym potrzeba tak bezkompromisowo opisujących rzeczywistość literatów.

"Margot" odczytuję jako książkę o nas wszystkich. O skrywanych pragnieniach, marzeniach i ciemnych zakamarkach duszy. O bezdennej samotności, sztuczności i kłamstwie. Jeżeli nie boicie się przejrzeć w tym krzywym zwierciadle stworzonym przez Witkowskiego, koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chodziło mi raczej o poziom emocji i odczuć, które towarzyszyły temu wyczekiwaniu. Może masz rację, że ten tok nie jest zbyt klarowny. Dzięki za podpowiedź:-))) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 za recenzję, ale żeby zaraz nazywać książkę "niezwykle wyczekiwaną"? Można czegoś długo wyczekiwać, ale niezwykle - chyba już nie. Poza tym nie spotkałam się dotąd z żadną pozytywną recenzją ze strony krytyków, a z wieloma mam zajęcia. Rozumiem jednak, że głosy są podzielone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.