Facebook Google+ Twitter

Maria Peszek na dwóch koncertach w Trójmieście

Z okazji obchodów Nocy Świętojańskiej 22 (piątek) w Gdańsku i 23 czerwca (sobota) w Gdyni wystąpi ze swym projektem Maria Peszek. To kolejna już okazja, aby zobaczyć w Trójmieście jej muzyczny performance pt. "Miasto Mania Na Żywo".

Maria Peszek / Fot. materiały prasowe NCKMaria Peszek jeszcze dwa lata temu była znana głównie jako córka sławnego aktora, Jana Peszka. Gdy pod koniec 2005 r. wydała
debiutancką płytę pt. "Miasto Mania", szybko stała się gwiazdą równie popularną jak ojciec, albo i nawet większą. Album, do którego muzykę skomponował Wojciech Waglewski, a produkcją zajęli się jego synowie: Fisz i Emade, momentalnie został okrzyknięty fenomenem na polskiej scenie muzycznej. Wielka w tym zasługa Marii, która swym trochę chrypiąco-zadziornym i dziecięco-niewinnym głosem wyśpiewywała na płycie historię współczesnej Alicji z Krainy Czarów, zagubionej gdzieś pomiędzy labiryntem miejskich ulic, a labiryntem własnych uczuć. Dużą rolę odegrały również błyskotliwe i miejscami odważne teksty, napisane w poetyce SMS-owej we współpracy z poetą Piotrem Lachmanem i pisarką Olgą Tokarczuk. Wszystko to stworzyło oryginalną - minimalistyczną muzycznie i surrealistyczną tekstowo - całość, która zyskała uznanie rzeszy fanów muzyki i to nie tylko alternatywnej. Peszek stała się modna.

Po dwóch latach mania na Manię wciąż trwa. Świadczy o tym niesłabnące zainteresowanie jej koncertami, a także niedawna reedycja debiutanckiej płyty oraz wydanie mini-albumu pt. "Mania Siku" z wersjami koncertowymi nieopublikowanych dotychczas kompozycji. W tym tygodniu trójmiejscy fani będą mieli podwójną okazję, aby zobaczyć Peszek na żywo. W najbliższy piątek w gdańskim Kościele św. Jana artystka wystąpi w ramach organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury "Świętojańskiego świętowania". Już dzień później, w sobotę na scenie plaży miejskiej w Gdyni odbędzie się koncert zamykający całodniowy "Świętojańska Carnival", na którym nie zabraknie specjalnie przygotowanych na tę okazję wizualizacji i nowych aranżacji muzycznych.

Warto wybrać się na jeden z tych występów, ponieważ wspomagane na żywo przez kwartet muzyków z formacji Niewinni Czarodzieje, utwory Peszek zyskują zupełnie nową jakość. Liryczne ballady zamieniają się w dynamiczne kawałki, a minimalizm kompozycji Waglewskiego zostaje zastąpiony pełnymi spontanicznej energii improwizacjami jazzowo-rockowymi. Niezmienna pozostaje tylko niezwykle charyzmatyczna postać wokalistki i magiczna atmosfera tworzona przez śpiewane przez nią teksty.

Miasto Mania Na Żywo, 22 czerwca (piątek), godz. 18, Kościół św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50), wstęp: 20 zł (przedsprzedaż: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Państwowa Opera Bałtycka) i 25 zł (w dniu koncertu). Maria Peszek, 23/24 czerwca (noc z soboty na niedzielę, początek przed północą), Scena na Plaży Miejskiej w Gdyni, wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jak to się czasem an W24 fotografom suferuje: chętnie bym zobaczył jakąs ciekawą galerie z sobotniego koncertu, bo w Gdyni mnei tego dnia nie bedzie. Te wszystkie świętojanskie fajerwerko-wizualizacjo-performancy moga być ciekawe (oprocz Peszek przewidziano jeszcze sporo innych atrakcji) - płonące kwiaty paproci, fireshowy itp. itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzieki za plusy przy zwyklym tekscie informacyjnym:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ no i pięknie:):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.