101655 miejsce

Maria Szarapowa triumfuje w Paryżu

W finale turnieju French Open Rosjanka Maria Szarapowa pokonała Włoszkę Sarę Errani 6:3, 6:2.

Maria Sharapova / Fot. EPAZwyciężczyni Wimbledonu (2004), US Open (2006) i Australian Open (2008) potrzebowała niespełna półtorej godziny, aby zdobyć jedyny brakujący wielkoszlemowy tytuł mistrzyni Roland Garros. Jej rywalka Sara Errani
dzień wcześniej w parze z rodaczką Robertą Vinci wygrała turniej deblowy paryskiej imprezy.

Na początku pierwszego seta Szarapowa obejmuje prowadzenie, zdobywając ostatnią piłkę asem serwisowym. W drugim gemie Rosjanka przełamuje podanie rywalki. Trzeci gem Maria zdobywa bez straty piłki. Zagrywa mocne forhendy pod końcową linię. Swoją przewagę akcentuje kolejnym asem.

Przy stanie 0:3 Włoszka zaczyna grać odważniej. Publiczność zgromadzona na trybunach kortu im. Philippe’a Chatriera obserwuje długie wymiany piłek. W czwartym gemie dochodzi do równowagi 40:40. Szarapowa mimo to przełamuje serwis rywalki, zdobywając punkt odwróconym, kończącym forhendem. Maria prowadzi już 4:0.

W kolejnym gemie Rosjanka przegrywa własny serwis. Errani stara się urozmaicać swoje uderzenia. Zagrywa wysoki forhend pod linię i kończy bekhendowym wolejem. Przy bardziej zdecydowanej grze Sary Maria wyrzuca piłki w aut. Włoszka doprowadza do stanu 2:4. Kolejny gem przypada w udziale Szarapowej. Errani jeszcze zdobywa gema przy własnym podaniu, ale to Rosjanka wygrywa pierwszą partię 6:3.

Drugi set Maria zaczyna od przełamania serwisu rywalki. Potem wygrywa swoje podanie. W trzecim gemie Włoszka odpiera atak Rosjanki lobem pod końcową linię. Sara wygrywa smeczem efektowną wymianę. Ten gem Errani ostatecznie rozstrzyga na swoją korzyść. Zawodniczki rozgrywają długie wymiany. Przy stanie 3:1 pięć razy osiągają równowagę.

W końcu to Rosjanka obejmuje prowadzenie 4:1. Następnie
tenisistka z Bolonii przełamuje serwis Szarapowej. Maria zdobywa swojego piątego gema, odgrywając kończący bekhend. Włoszka próbowała jeszcze zaskoczyć Rosjankę skrótami przy siatce. Szarapowa jednak wykorzystała swoją trzecią piłkę meczową, wygrywając drugiego seta 6:2.

Maria Szarapowa w poniedziałek awansuje na pierwsze miejsce rankingu WTA.