Facebook Google+ Twitter

Maria Zuba, posłanka PiS, "wybuczana" w Michniowie

Wieś Michniów, położona w województwie świętokrzyskim, powiecie skarżyskim, w gminie Suchedniów znana jest z tego, iż w czasie II wojny światowej hitlerowcy dokonali jej pacyfikacji. Właśnie obchodzimy 68. rocznicę tego wydarzenia.

W czasie II wojny światowej Michniów był siedzibą sztabu partyzanckiego oddziałów Jana Piwnika "Ponurego", z którymi współpracowało wielu mieszkańców tej wioski, podobnie jak z oddziałami Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

12 lipca 1943 roku w wyniku zdrady ppor. Jerzego Wojnowskiego, ps. "Motor", hitlerowcy otoczyli tę niewielką miejscowość i rozpoczęło jej pacyfikację. Około 100 mężczyzn spalono żywcem w stodołach i domach lub rozstrzelano. 50 wywieziono do obozów koncentracyjnych. W odwecie partyzanci "Ponurego" zatrzymali nocą z 12 na 13 lipca, we wsi Łączna pociąg relacji Kraków - Warszawa i zastrzelili około 180 Niemców. Na burtach pociągu napisano: "Za Michniów".

To wydarzenie z kolei spowodowało ponowne pojawienie się w Michniowie hitlerowskiego komanda i dokończenie akcji pacyfikacyjnej. 13 lipca 1943 roku rozstrzelano wszystkich mieszkańców, którzy przebywali we wsi, w tym kobiety i dzieci (najmłodsza z ofiar, Stefan Dąbrowa, miał zaledwie 9 dni), spalono domostwa, a władze okupacyjne zakazały odbudowy Michniowa i uprawiania miejscowych pól. Dziś tamte tragiczne wydarzenia upamiętnia zbiorowa mogiła z 203 nazwiskami ofiar hitlerowskiego bestialstwa i muzeum pacyfikacji wsi polskiej.Mauzoleum ofiar pacyfikacji w Michniowie. / Fot. Paweł Cieśla, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, wikipedia.pl

We wtorek, 12 lipca 2011 roku, na uroczystości 68. rocznicy pacyfikacji Michniowa przybyło do wsi u podnóża Gór Świętokrzyskich wielu oficjalnych gości z wojewodą świętokrzyską, Bożentyną Pałką - Korubą, marszałkiem województwa świętokrzyskiego, Adamem Jarubasem, który opowiedział pewnej historii harcerzy suchedniowskich w okresie opisanych wydarzeń: kilka dni po pacyfikacji Michniowa wywiesili oni wzdłuż torów kolejowych dwa transparenty w języku niemieckim. Na pierwszym zapisali liczbę ofiar, podkreślając, że wiele wśród nich to kobiety i dzieci, natomiast na drugim napisali: "Deutsche-Katyń".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Zygfryd Gajtkowski
 • Zygfryd Gajtkowski
 • 15.01.2012 21:50

Trzeba być kompletnym tumanem,aby w takim miejscu wygadywać głupoty. Po to tylko aby przypodobać się małemu prezesowi PiS-u.Czy p. Maria Zuba zdawała sobie chociaż sprawę z tego gdzie się znajduje i po co się tam znalazła.Wygadywać głupoty o homoseksualistach i o narkotykach podczas uroczystości upamiętniających pomordowanych tam polaków przez hitlerowców, to poprostu skandal.Pani poseł powinna przeprosić rodziny tych pomordowanych, którzy byli obecni, gdy p. poseł te głupoty wygadywała.Pani posłanko gdzie godność i honor posła Rzeczpospolitej.Wstyd mi jest,że mamy takich posłow.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zuz
 • zuz
 • 18.10.2011 03:58

Pedały to kara Pana Boga dla ludzkiego gatunku za rozpustę ,poczynanie życia ludzkiego ,a następnie zabijania go przez bezwzględne morderczynie.W ten sposób niszczą naturalny czyli Boski plan dla życia.Dlatego obdarowywani jesteśmy zboczeńcami,miernotami,zachłannymi niedoukami pozbawionymi nie tylko rozumu,ale i wpisanego w serce dekalogu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
 • elaszychlińska
 • 15.07.2011 17:59

Michniów płacze ! z wzruszającej rocznicy zrobiliście dyskusje homofobiczną a to też ludzie ,którzy żyją , czują i oczekują akceptacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pstragpotokowy
 • pstragpotokowy
 • 15.07.2011 14:46

...Droga i Szanowna Pani Doroto Walkowiak...zwiazki homoseksualne nie sa wynalazkiem dzisiejszych czasow...nie sa takim wynalazkiem rowniez narokotyki...wychowanie tradycyjne czy tez nietradycyjne nie ma z tymi zjawiskami nic wspolnego...one po prostu sa...skad sie biora nie mam pojecia...
...Pani Poslanka moim nikczemnym zdaniem moglaby sie zajac czyms konstruktywnym...na przyklad kuchnia...jestem nieomal pewien ze Pierogi
w Jej wykonaniu bylyby wiekszym sukcesem niz efekty Jej
prac w Narodowej Legislaturze...nie, zebym mial cokolwiek przeciwko Poslankom...tak jak i zreszta Pierogom...

Komentarz został ukrytyrozwiń
albert
 • albert
 • 15.07.2011 11:38

@Dorota Walkowiak / wczoraj- 22:44/ Cytuję panią "Również uważam, że tradycyjnie wychowani ludzie - ofiary tamtych zbrodni nie akceptowaliby, gdyby dzisiaj żyli, legalizacji narkotyków i związków homoseksualnych."-- Ma pani rację- ale obecnie wielka część społeczeństwa, tego nie popiera ale godzi się. Pederastię najbardziej krytykuje KLER a tam jest najwięcej pederastów i wszelakiego rodzaju "zboków"to jak pederastia w pederastii. Problemem są też pederastki zwane lesbami o czym Zuba nie mówi. A pani to nie oburza. Lesby tak jak pedryle są w każdym środowisku i środowisku Zuby i pani też.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 15.07.2011 00:18

Powinna jeszcze powiedzieć o proteście przeciwko kastrowaniu prosiaków bez znieczulenia. W końcu tematy zoologiczne doskonale wpisują się w imprezy martyrologiczne.
Zachowanie tej pani było żenujące i śmieszne. Jak nisko musiał upaść PiS aby wykorzystać wszelakie zgromadzenia do głoszenia swoich ''prawd objawionych''.
Widać już dno, skoro nie może zebrać ludzi na własnej imprezie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli mowa jest o wystąpieniu p. Marii Zuby powinien być w artykule link do tej wypowiedzi. Jeżeli nie może zapoznać się z tym co powiedziała posłanka PiS czytelnik nie ma innej możliwości jak wierzyć w sugestie autora. Cóż, można i tak.
Po zapoznaniu się z całością wystąpienia M. Zuby uważam, że nie było żadnym skandalem. O popieraniu przez władze narkotyków i związków homoseksualnych powiedziała niejako na marginesie. Również uważam, że tradycyjnie wychowani ludzie - ofiary tamtych zbrodni nie akceptowaliby, gdyby dzisiaj żyli, legalizacji narkotyków i związków homoseksualnych. Poza tym warto przypomnieć kto od wielu lat zabiegał o pamięć o pomordowanych w regionie świętokrzyskim http://sejmometr.pl/wypowiedz/xdXRp
http://orka2.sejm.gov.pl/Debata5.nsf/main/033B668A
oraz kto walczył o środki na rozbudowę mauzoleum http://www.gover.pl/k6/poslowie/szczegolyInterpelacji/posel/zuba-maria/interpelacja/interpelacja-w-sprawie-dofinansowania-realizacji-projektu-rozbudowa-mauzoleum-martyrologii-wsi-polskich-w-michniowie-gm-suchedni
Dobrze, że poslanka Zuba powiedziała to co powiedziała, bo internet aż huczy o >tym niesamowitym skandalu< a przy okazji, co jest ze wszech miar dobre, informuje o martyrologii wsi polskiej. A czas najwyższy aby zaczął informować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 14.07.2011 14:52

Myślę ,że to początek protestów mieszania uroczystości państwowych , kościelnych ,okolicznościowych z polityką . Jeśli bastion PiS-u świętokrzyskie buczy na takich uroczystościach znaczy ,że mamy światełko w tunelu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesio
 • Wiesio
 • 14.07.2011 13:15

Jakiś czas temu mieliśmy premierę filmu "Och Karol 2".Może by tak któryś z panów reżyserów dajmy na to pan Andrzej Wajda,albo pan Kazimierz Kutz podjęli się nakręcenia filmu Konopielka2 z naturszczykami w obsadzie;to będzie wkład PO do naszych "Małych Ojczyzn". Może w tedy Europa oszaleje na punkcie Polski,bo teraz szkoda gadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak już PiS zdobędzie władzę to radni Suchedniowa postawią p.Marii Zubie pomnik i nazwą jedną z ulic jej imieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.