Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7396 miejsce

Marian Jurczyk będzie miał w Szczecinie swoją ulicę?

Kilka tygodni temu członkowie Stowarzyszenia Grudzień 70, złożyli wniosek, aby ulicę Obrońców Stalingradu w Szczecinie przemianować na ul Mariana Jurczyka.

Marian Jurczyk pod byłą Stocznia Szczecińską / Fot. Grzegorz SadowskiMarian Jurczyk to przywódca strajku w 1980 r w Szczecinie, legenda stanu wojennego, były prezydent Szczecina, który zmarł w grudniu 2014 r. Komisja ds. bezpieczeństwa publicznego i Samorządności Rady Miasta Szczecina, zgodziła się aby Marian Jurczyk miał swoją ulicę. Przemianowana miałaby być ul. Obrońców Stalingradu, jest też kilka innych dobrych lokalizacji na taką ulicę.

Sprawa ulicy dla Mariana Jurczyka, trafi prawdopodobnie na lipcową sesję Rady Miasta. Gdy tylko ta wiadomość dotarła do opinii publicznej, zaraz odezwały się głosy, że Marian Jurczyk to postać kontrowersyjna, który miał swoje plusy i minusy. Że nie da się oddzielić jego legendy z czasów PRL-u, od fatalnej prezydentury (miasta Szczecina), tak jakby bohatera nie oceniało się tylko za jego bohaterski czyn, ale za całe życie.

Bohater, to osoba, która odznaczyła się niezwykłymi czynami, męstwem, pomocą i ofiarnością wobec innych ludzi. Społeczne uznanie jako bohaterowie zyskują ci, których dokonania są w danym społeczeństwie, kulturze i epoce uznawane za ważne, niebezpieczne, nadzwyczajne i trudne. Osoby będące bohaterami często doczekują się poświęconych im dzieł literackich, opowieści w postaci legend, czy chociażby nazwy ulicy.

Ma w Szczecinie swoją ulicę: Emilia Plater, Hubal Dobrzański, Michał Drzymała, Bartosz Glowacki, Jerzy Popiełuszko, Konstanty Maciejewicz i wielu innych, których bohaterstwo i dokonania są uznawane za ważne, niebezpieczne, nadzwyczajne i trudne. Trudno u bohatera, który uratował życie tonącej kobiecie, prześwietlać jego całe życie i twierdzić, że inne jego dokonania nie wpisują się w postawę bohatera.

Bohaterem jest się nawet za jakieś jednorazowe dokonanie, nie trzeba całym życiem potwierdzać swego bohaterstwa. Dlatego uważam, że Marian Jurczyk za swoje legendarne już przywództwo zwycięskiego strajku w 1980 r. w Szczecinie, zasługuje na miano bohatera narodowego i upamiętnienia chociażby nazwą ulicy w Szczecinie. W sporcie liczy się tylko pierwszy zwycięzca, a Marian Jurczyk pierwszy podpisał Porozumienie szczecińskie, Lech Wałęsa Porozumienie Gdańskie, dopiero następnego dnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Co tam ulica,ten od "spieprzj dziadu" ma pomniki w całym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.