Facebook Google+ Twitter

Marian Pilot laureatem Nagrody Literackiej Nike. Relacja z gali

 • Ewa Bo
 • Data dodania: 2011-10-03 07:40

Tegoroczną Nagrodę Literacką Nike zdobyła książka "Pióropusz" Mariana Pilota (wydana przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa). Uroczystość ogłoszenia i wręczenia nagrody odbyła się wieczorem 2 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagroda Literacka Nike 2011. / Fot. Ewa Krzysiak Przybyłych na galę wręczenia Nagrody Literackiej Nike* 2011 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie gości powitał rektor prof. dr hab Włodzimierz Lengauer. Podczas otwarcia uroczystości rzekł: - W tym miejscu spotyka się przeszłość z przyszłością, tutaj spotykają się twórcy i czytelnicy. BUW jest miejscem, które przyciąga czytelników, studentów i publiczność. Bardzo się cieszę, że święto literatury odbywa się właśnie tutaj.

Imprezę prowadziła Grażyna Torbicka, a Program 2 TVP transmitował na żywo to doniosłe wydarzenie kulturalne.Nagroda Literacka Nike 2011. / Fot. Ewa Krzysiak

Na początek prowadząca przypomniała laureata ubiegłorocznej Nike Tadeusza Słobodzianka i jego książkę "Nasza klasa". W poprzednich latach laureatami Nike byli między innymi: Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok, Jerzy Pilch, Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Dorota Masłowska i Olga Tokarczuk.

Powitała również tegoroczne jury w składzie: Grażyna Borkowska, Przemysław Czapliński, Edward Balcerzan, Tomasz Fiałkowski, Jan Gondowicz, Inga Iwasiów, Adam Pomorski, Iwona Smolka i Joanna Tokarska-Bakir.

Nagroda Literacka Nike 2011. / Fot. Ewa Krzysiak Później zaprezentowała finałową siódemkę, wśród której znalazły się trzy powieści, dwa zbiory esejów, zbiór opowiadań oraz dziennik. Były to: "Balladyny i romanse" Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie, Kraków), "Chmurdalia"Joanny Bator (WAB, Warszawa), "Dno oka. Esej o fotografii" Wojciecha Nowickiego (Czarne, Wołowiec),
"Dziennik pisany później" Andrzeja Stasiuka (Czarne, Wołowiec), "Dziennik tom 1, 1962-1969" Sławomira Mrożka (Wydawnictwo Literackie, Kraków) i "Obsoletki" Justyny Bargielskiej (Czarne, Wołowiec). Tym razem zabrakło przedstawicieli dramatu i poezji.

Każdy z autorów otrzymał złote pióro. Nagrody wręczyli: prezes zarządu Nagrody Literackiej "Nike" Michał Sołtysiak i sekretarz Nagrody Literackiej "Nike" Juliusz Kurkiewicz.

Zobacz zdjęcia z wręczenia Nagrody Literackiej Nike 2011

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Nagroda tygodnia - gratuluję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby nie ta relacja nie wiedziałabym o niczym. 5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za słowa uznania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.10.2011 13:43

W tym roku znów kibicowałem Andrzejowi Stasiukowi, chociaż byłem przekonany, że największe szanse w tym konkursie ma mistrz Sławomir Mrożek. Stało się inaczej, ale sztuka, to nie sport i może to lepiej, że decyzja jury Marian Pilot wyjdzie z zapomnienia na światło dzienne. Gratulacje, Panie Marianie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
9841
 • 9841
 • 03.10.2011 13:15

Do tej pory nie wiedziałem, kim jest Marian Pilot, ale po lekturze tekstu Pani Ewa kupię sobie jego książkę

Komentarz został ukrytyrozwiń
telewidz
 • telewidz
 • 03.10.2011 13:09

Obejrzałem transmisję w dwójce i nie przypuszczałem, że na miejscu jest to tak interesujące. Jednak przekaz telewizyjny nie jest w stanie oddać w pełni atmosfery i wszystkich niuansów imprezy. Pisać o kulturze trzeba dużo i ciekawie, a to jest dowód, że można tak robić. Dziekuję Pani za ten tekst i proszę o więcej takich rewelacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
6503
 • 6503
 • 03.10.2011 12:58

słuszna racja, najwyższy szacun za profesjonalizm bezpośredniego przekazu

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.10.2011 12:38

Dawno nie widziałem w serwisie tak rzetelnej i pogłębionej treściowo informacji z tak ciekawej imprezy. Fotki pierwsza klasa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyłączam się do gratulacji dla Ewy od Naczelnego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, gratulacje! Ekskluzywny materiał z gali wręczenia literackich nagród... To cieszy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.