Facebook Google+ Twitter

Marian Wantoła, twórca Reksia, potrzebuje naszej pomocy

Marian Wantoła, twórca postaci Reksia i Bolka i Lolka, żyje w koszmarnych warunkach w Bielsku-Białej. Akcja pomocy animatorowi i jego rodzinie potrwa jeszcze przez dwa miesiące. Nie bądź obojętny.

Marian Wantoła - polski rysownik, twórca filmów animowanych, najstarszy animator w Polsce pod względem stażu pracy. Twórca kultowych produkcji dla najmłodszych takich jak: Reksio (1967-1990), Bolek i Lolek (1971-1986), Marceli Szpak dziwi się światu (1984), Podróże kapitana Klipera (1988-1990) i wielu innych. Reprezentował Polskę na Expo 2000 w Hanowerze, odznaczony Kryształowym Sercem PCK.

Ta bardzo zasłużona dla polskiego życia kulturalnego 86-letnia osoba wraz z żoną Teresą żyje od dawna w koszmarnych warunkach mieszkaniowych w Bielsku-Białej. W kamienicy nieremontowanej od wielu już lat, bez bieżącej wody w mieszkaniu, łazienki, wentylacji i gazu. Mieszkaniu na zimę ogrzewanym piecem węglowym.

Dopiero po reportażu Elżbiety Jaworowicz w TVP widzowie mogli zobaczyć jak żyje wraz z żoną człowiek tak bardzo zasłużony dla sławy Polski, jak i rodzinnego Bielska-Białej.

Czy tacy ludzie jak Marian Wantoła nie są diamentami w polskim życiu kulturalnym? Z racji swoich zasług winni być traktowani w sposób szczególny. Jesteśmy wszyscy jego dłużnikami. Za wszystkie dobro przekazane przez jego postacie w filmach animowanych. Dzisiaj jego filmy z Reksiem czy Bolkiem i Lolkiem oglądają dzieci na całym świecie.

Są jednak ludzie wielkiej wrażliwości i serdeczności tj. Anna Białek, Maciej Krowliński i Krzysztof Gonciarz, którzy zainicjowali akcję pomocy animatorowi i jego rodzinie. Na internetowej stronie www.indiegogo.com/Reksio pod tytułem "Animator Reksia potrzebuje pomocy" jeszcze przez dwa miesiące potrwa zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem na remont kamienicy.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Jak się ostatnio dowiedziałem, twórcą Bolka i Lolka był Władysław Nehrebecki, a Reksia - Lechosław Marszałek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą ).? Chętnie pomogę jak umie , ale naprawdę , ? niech się wstydzą Włodarze miasta Bielska Białej. Jak tak można lekceważyć zacnych obywateli miasta to jest przecież duma tego miasta , oto co przyniosła wolna Europa.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co robił Marian Wontała całe życie , że nie ma łazienki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ile lat Marian Wontała mieszka na tym mieszkaniu

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Andrzeju , tu nie chodzi o rozliczanie a konkretną pomoc. Niech Pan nie kieruje prośby o pomoc na inne tory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak się dzieje od zawsze o prostych ludziach media i władza zapomina pomimo , iż te osoby zrobiły wszystko co było w ich mocy by rozsławić miejscowość. Osobiście jestem wdzięczny Panu Marianowi za te bajki bo to właśnie na nich się wychowałem a nie na jakiś "pokemonach" czy innych pseudo bajek których jest mnóstwo emitowanych w telewizji dla dzieci. Chociaż i klasyka Pana Mariana też czasami się pojawia na ekranie tv i za to ,że te postaci są nadal "żywe" należy się ich twórcy wielka GAŻA oraz szacunek przez pokolenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elzbieto z całego serca dziękuję.Szkoda że włodarze Bielska-Białej zapomnieli o tak wspaniałej postaci,która również sławiła ich miasto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przerażające ! Gdzie sąsiedzi i włodarze miasta ?
Dziękuję za informację , dołożę swoją cegiełkę pomocy .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.