Facebook Google+ Twitter

Mariana Zacharskiego odkrywanie Polski na nowo

"Deutsche Welle" publikuje rozmowę Róży Romaniec z "Bondem PRL-u". Marian Zacharski zawitał po 18 latach do ojczyzny, by promować swoje nowe książki i nadrabiać zaległości z życia na swojej ziemi.

Rozmowa jaka miała miejsce w Berlinie, poprzedzała przyjazd Mariana Zacharskiego do Polski. Róża Romaniec już na wstępie zapytuje co spowodowało zmianę postanowienia sprzed 18 lat. Za sprawą afery Olina (pseudonim rosyjskiego szpiega za którego uważa się b. premiera Józefa Oleksego), Zacharski nie zamierzał dłużej gościć w ojczystym kraju. Powrót zapowiadał na ostatnie lata swego życia. Polski superszpieg przyznaje, że stęsknił się za bliskimi, a także za czytelnikami dla których prezentuje swoje nowe książki. "Operacja Reichswehra" i "Dama z pieskiem" są studium wojny wywiadów Polski i Niemiec doby międzywojennej. Kraj, który znalazł się w niejakim klinczu, to czas nieustannego zagrożenia. Ten okres jest według autora niebywale intrygujący i wiedza o tych latach ma olbrzymie znaczenie. Przede wszystkim, jak sam zauważa: "Mnie interesowało, co wiedzieli polscy politycy dzięki działalności polskiego wywiadu w Niemczech i jak tę wiedzę wykorzystano, by się przygotować do pojedynku.

Zapewnia, że przedstawia wiele nieznanych faktów z pracy obydwu wywiadów. Okazuje się więc, że sprawność niemieckich szpiegów odznaczała się większą efektywnością, niż dotychczas sądzono. Jednakowoż wskazuje na znaczące osiągnięcia polskie, jak rozwikłanie tajemnicy Enigmy, czy działalność rotmistrza Sosnowskiego. "Staram się też naszkicować pełniejsze kulisy sukcesów" - podkreśla Marian Zacharski.

Marian Zacharski. licencja: CC3.0 / Fot. Polish Greatness blogZacharski jako znawca szpiegowskiego rzemiosła posiada rzetelne rozeznanie pod kątem przydatności zdobytej dokumentacji, jak i weryfikacji danych odnośnie wiedzy własnej i historii powszechnej, lub braku takowej. Dzięki dostępowi do niemieckich archiwów uzyskał ogromną ilość cennych informacji: "Wiedzą będę się dzielił jeszcze przez kilka lat"

Co wie Marian Zacharski i jak potrafi spożytkować posiadaną wiedzę, to meritum zainteresowania jego osobą. Jako człowiek mający niebagatelny wpływ na historię najnowszą dysponuje doświadczeniem w sprawach o których przychodzi się uczyć w szkołach. Zagadnięty o aferę Olina i obecny stan rzeczy, przekonuje, że może przedstawić "pełniejszą wersję wydarzeń" , a więc istnieją fakty jakich dotąd nie ujawniono. Na forum publicznym spekulowano wielokrotnie, że sprawa wiąże się z zabójstwem generała Papały, rosyjską agenturą wśród najwyżej postawionych osób w Polsce, tajemniczym prologiem transakcji stulecia dla polskiej armii i wiele innych nie potwierdzonych pogłosek.

Zapytany na zakończenie, czy żywi jakieś obawy przed powrotem do kraju, odpowiadał: "Obaw nie mają tylko idioci."

Marian Włodzimierz Zacharski (ur. 15 sierpnia 1951 w Gdyni) – emerytowany generał brygady, funkcjonariusz wywiadu PRL (Departament I MSW, część Służby Bezpieczeństwa MSW) i RP – UOP (Zarząd Wywiadu), funkcjonariusz wywiadu bez immunitetu dyplomatycznego, autor książek.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Został ujęty w USA w 1981 po nabyciu informacji niejawnych od pracownika Hughes Aircraft Corporation, Williama H. Bella i skazany za szpiegostwo na karę dożywotniego pozbawienia wolności. W 1985 roku, po wymianie na 25 współpracowników wywiadu amerykańskiego więzionych w krajach bloku wschodniego, powrócił do Polski. Od 1996 mieszka w Szwajcarii.
- (za Wikipedią)

źródła:Deutsche Welle

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.