Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23711 miejsce

Marihuana jako lek?

Po raz pierwszy w Polsce publiczny pokaz kontrowersyjnego dokumentu poświęconego leczniczym i medycznym działaniom marihuany.

„Waiting to inhale. Marijuana, Medicine and the Law"” - nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach dokument - śledzi gorącą debatę publiczną w USA dotyczącą kontrowersyjnej kwestii zastosowania marihuany w medycynie. Riff pokazuje w swoim dokumencie kilka aspektów problemu - zarówno punkt widzenia osób przewlekle chorych, dla których marihuana jest jedynym ratunkiem, jak i dramat rodziców, którzy - przez problemy z narkotykami - przegrali walkę o swoje dzieci. Reżyser pokazuje historię używania marihuany przez człowieka, a jednocześnie rzuca nowe światło na jej nowatorskie zastosowanie jako leku mogącego stanowić przełom w medycynie.

Już 13 stanów w USA zezwoliło na medyczne stosowanie marihuany. Można ją otrzymać na wniosek lekarza, który stwierdza, że pacjent przewlekle chory i tylko w taki sposób będzie mógł tolerować ból. W większości pacjenci potrzebujący marihuany mogą się zaopatrywać w lek w specjalnych punktach, np. w Kalifornii jest ich 80. Marihuana medyczna przepisywana i podawana jest m.in. pacjentom w końcowym stadium raka, a także przy stwardnieniu rozsianym .

Niestety, problemem jest fakt, że palenie, uprawa i posiadanie marihuany, jest w większości stanów traktowane jako złamanie prawa. Stany Zjednoczone prowadzą nawet wobec najsłabszych narkotyków bardzo restrykcyjną politykę, a marihuana jest najpopularniejszym z nich nie tylko w tym kraju. Jednym z najgłośniejszych procesów dotyczył Angel Raich, matki dwojga dzieci, cierpiącej na nowotwór, która - potraktowana przez władze jako przestępca i zagrożona karą aresztu - pozwała rząd domagając się przyznania jej prawa do stosowania marihuany oraz nie stosowania wobec niej kary.

Badania wykazały, że kannabinoidy zawarte w ekstrakcie z konopi mogą skutecznie znosić silne bóle neuropatyczne. Wskazania dotyczą bólu u chorych z zaawansowanym nowotworem, cierpiących mimo stosowania największych tolerowanych dawek opioidów, a także przy objawach AIDS (pobudzenie apetytu), stwardnienia rozsianego, anoreksji oraz reakcji na chemioterapię (jako środek przeciwwymiotny). Marihuana stosowana jest w medycynie m.in. w takich krajach jak Austria, Wielka Brytania, Kanada, Finlandia i Holandia.

Spotkanie z reżyserem filmu Jed'em Riffe odbędzie się w piątek, 12 grudnia, o godzinie 17 w Sali Laboratorium (CSW Zamek Ujazdowski), Ul. Jazdów 2.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Iskierka nadziei dla zacofanego społeczeństwa :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst o tym filmie można znaleźć tu: http://domysly.blox.pl/2008/12/Marihuana-wrog-czy-przyjaciel.html
Fotorelacja ze spotkania z reżyserem jest dostępna tu: http://domysly.blox.pl/2008/12/Jed-Riffe-i-jointy-na-recepte.html
O innych filmach i spotkaniach z Festiwalu Watch Docs można przeczytać w Gazecie Festiwalowej "Domysły" - http://domysly.blox.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.