Facebook Google+ Twitter

Marihuana lekiem dla uzależnienionych od heroiny i morfiny?

  • B P
  • Data dodania: 2009-07-14 21:11

Wstrzykiwanie szczurom aktywnego składnika marihuany (THC) pozwala na wyeliminowanie u nich uzależnienia od opiatów - dowiódł francuski zespół badaczy pod kierownictwem Valerie Dauge.

Domena publiczna / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marijuana_plant.jpgNaukowcy pozbawiali szczury opieki matek przez kilka godzin po ich narodzinach, co prowadziło do powstania u nich wczesnego stresu. Konsekwencją braku opieki w okresie będącym czasem najintensywniejszego rozwoju neuronów mogą być nieodwracalne zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Naukowcy wykazali, że szczury stają się nadwrażliwe na nagradzające działanie morfiny i heroiny, a także łatwiej się od nich uzależniają.

Szczurom tym w okresie dorastania (między 35 a 48 dniem po narodzinach) podawano z przerwami coraz większe dawki THC (5 lub 10 mg / kg masy ciała).

Okazało się, że podawanie THC osobnikom uzależnionym od pochodnych opium (heroiny i morfiny) powoduje w prążkowiu brzusznym, strukturze mózgu zaangażowanej w powstawanie uzależnień, przywrócenie równowagi w zakresie produkcji endogennych peptydów opioidowych (endorfin, enkefalin, dynorfin). Wyniki te wskazują na to, że mimo teoretycznych podstaw do wnioskowania, iż winno dojść do uzależnienia od opiatów do niego nie dochodziło, ale miało to miejsce tylko w przypadku tych szczurów, którym wstrzykiwano THC.

Badacze podkreślają, że modele zwierzęce pozwalają zrozumieć behawioralne i neurobiologiczne konsekwencje doświadczanych przez ludzi w okresie noworodkowym i niemowlęcym warunków życia. W tym kontekście wyrażają nadzieję, że otrzymane w badaniu wyniki będą miały istotny wpływ na powstanie nowych metod leczenia uzależnień od narkotyków.

Źródło: PHYSORG.COM
CNRS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

każde lekarstwo może być narkotykiem ale też każdy narkotyk może być lekarstwem

Komentarz został ukrytyrozwiń

nareszcie jakiś konstruktywny wniosek ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny dowód na to, że marihuana nie jest zła. Wręcz przeciwnie. A my dalej tkwijmy w bezmyślnym przekonaniu jakie to działanie konopi indyjskich jest straszne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.