Facebook Google+ Twitter

Marihuana przed Trybunałem Konstytucyjnym. Czy karanie za posiadanie narkotyków jest zgodne z konstytucją?

Trybunał Konstytucyjny zajmie się skargą dotyczącą kary za hodowlę i posiadanie narkotyków. Skarżący mężczyzna twierdzi, że nie mógł w zgodzie z sumieniem przestrzegać ustawowych zakazów.

https://flic.kr/p/2bF67 / Fot. r0bz/CC BY 2.0Skarżący się do Trybunału Konstytucyjnego mężczyzna został kilka lat temu skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu po tym, jak policja znalazła w jego domu uprawę konopi i ususzoną marihuanę - podaje Wyborcza.pl.

Dlaczego Ł.P. (znane są tylko inicjały) postanowił zaskarżyć ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii? Bo jego zdaniem przepisy te naruszają konstytucyjne prawo do ochrony prywatności, wolności sumienia, ochrony zdrowia. Twierdzi on, że swoim postępowaniem nie wyrządził nikomu krzywdy i nie mógł przestrzegać zakazu, który według niego nie ma racjonalnych podstaw. Ł.P. uważa, że przepisy obowiązujące w Polsce są niesprawiedliwe i oparte na fałszywych przesłankach. Mają nie mieć też nic wspólnego z ochroną zdrowia, bo marihuana jest mniej szkodliwa niż papierosy czy alkohol.

Czytaj także: Anonymous wychodzą na ulice. 5 listopada w dwunastu polskich miastach przejdzie Marsz Miliona Masek


"Najbardziej dolegliwa i krzywdząca z punktu widzenia zasady ochrony godności człowieka i wolności jednostki jest niemożliwość wykazania przed niezawisłym sądem, że człowiek nie wyrządza zła ani nie stwarza zagrożenia obiektywnie zasługujących na potępienie i karę, ponieważ przesłanki zagrożenia i kary zdefiniował ustawodawca w sposób arbitralny, przy okazji penalizowania kwestii dotyczących ochrony społeczeństwa przed szkodliwymi substancjami" - napisał skarżący.

Obrońcy prawa do posiadania i uprawiania konopi twierdzą, że nie spodziewają się przełomu. Cieszą się jednak, że sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

Prokuratura Generalna wniosła o uznanie ustawy za zgodną z konstytucją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dzisiaj organa państwowe dbają bardziej o kartele narkotykowe niż o obywatela. Podstawa?
Naukowcy już dawno udowodnili, że marihuana jest bardzo dobrym lekarstwem i rzeczywiście fakt, że o wiele mniej szkodliwe od alkoholu i papierosów. No, ale ciało parlamentarne i chyba z TK nie czytają literatury fachowej jak "NEXUS - NOWE CZASY" (amerykańskie czasopismo naukowe) i też w języku polskim. Czytają zapewne bzdury z kiosku gazet, których jest 99% i zależnych od wielkich lobby mających interes reklamowania że tak powiem "badziewia".
I rzeczywiście jest to skandal na miarę światową. Zamiast w demokracji, stajemy się coraz bardziej uzależnieni w decyzjach i nie wiadomo od kogo?
No, kartel narkotykowy nie pozwoli sobie zabierać jajek spod "Kury znoszącej złote jajka".

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Obrońcy prawa do posiadania i uprawiania konopi twierdzą, że nie spodziewają się przełomu. Cieszą się jednak, że sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny./


Ciekawe bowiem jakie wygibasy uzasadnień przedstawi TK.
Dowiemy się gdzieś za dwa lata ;)
Ile to "sezonów" upraw ? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.