Facebook Google+ Twitter

Mario Vargas Llosa. Historia prawdziwa

Mario Vargas Llosa jest tegorocznym laureatem Nagrody Nobla. Z tej okazji, w najnowszym numerze POLITYKI (42/2010), ukazał się ciekawy artykuł autorstwa Justyny Sobolewskiej.

Autorka zauważa, że Mario Vargas Llosa był i jest w naszym kraju tak znanym pisarzem, iż "wydawców iberoamerykańskich interesowały opinie polskiej krytyki. Wiedzieli bowiem, że polscy czytelnicy byli liczącą się grupą, która zapewniała powodzenie książce". Co prawda, od tamtego czasu trendy nieco się zmieniły, ale Llosa nadal jest ceniony.

Według Sobolewskiej, w jego literaturze Polacy odnajdywali analogie do własnych doświadczeń, a Rozmowa w Katedrze traktowana jest jak powieść o Polsce, której tutaj nikt nie mógłby napisać - choć akcja toczy się w Peru, w czasach dyktatora Odrii. Jeden z bohaterów, Santiago, to buntownik, który dowiadując się, że jest synem potentata, ucieka z domu. Odcina się od rodziny. Dzisiaj książka dużo zyskuje, postrzegamy ją z innej perspektywy. Warto zwrócić uwagę na misterną konstrukcję, co nie jest częstym zabiegiem u Llosy. "Bohaterowie w zbliżeniu, ku naszemu zaskoczeniu, pokazują zupełnie inne oblicze, niż nam się wydawało. Nikt w tym świecie nie pozostaje bez skazy".

W Święcie kozła, równie popularnej pozycji, autor przedstawia Dominikanę w czasach dyktatury, kiedy to ojcowie często oddawali swoje córki tyranowi. Jakież było zdziwienie pisarza, gdy udał się do Iraku, okupowanego już przez Amerykanów. "Odkrył, że to zjawisko i tam funkcjonowało, kobiety zabierano wprost z ulicy i zmuszano je, by prezentowały się przed obliczem watażków jako towar".

Sobolewska zauważa, iż Llosa nie stroni od wątków autobiograficznych w swojej twórczości. Miasto i psy to historia szkoły kadetów w Limie, w której rządzą "seks i przemoc". Ojciec noblisty uważał, że jego syn jest zniewieściały i nieporadny, więc wysłał go do takiej szkoły. Na szczęście Llosa "potrafił wybronić się, dzięki talentowi literackiemu pisał listy i opowiadania pornograficzne. W powieściach pokazuje i takich, którzy się nie wybronili, więc stali się idealnymi obiektami przemocy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.