Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2301 miejsce

Mariusz Kłopecki: "Ciekawska ze mnie dusza"

Prezenter pogody, Mariusz Kłopecki. W życiu zawodowym ceni sobie kontakt z telewidzem. W rozmowie z Mariolą Morcinkovą opowiedział wiele o sobie.

Mariola Morcinková: W telewizji zajmuje się Pan prognozami pogody, dlaczego akurat tym, a nie np. wiadomościami, albo konferansjerką? Co najbardziej fascynuje Pana w zawodzie prezentera pogody, bądź jak kto woli, meteorologa?

Mariusz Kłopecki: Praca w roli prezentera pogody ma wiele wspólnego z moim wykształceniem. W ramach studiów, przez kilka lat uczęszczałem na wykłady z meteorologii. Co do prezentowanie tej wiedzy przed kamerą to już zupełnie inna historia.

Kilka lat temu, w dość zaskakujący dla mnie sposób, znalazłem się w telewizyjnym studio… i udało się połączyć wiedzę z obiektywem kamery. Prezentowanie pogody to specyficzny rodzaj przekazu.

Ale jak w każdym najważniejszy jest widz. To kontakt z nim daje bardzo dużą satysfakcję. Choć nie zawsze działa to w drugą stronę, bo informowanie o siarczystym mrozie czy, dla odmiany, męczącym upale sympatii może nie przysporzyć. Całe szczęście widzowie są bardzo wyrozumiali.

Gdyby dostał Pan propozycję poprowadzenia autorskiego programu, czego mógłby on dotyczyć? Czy również dotyczyłby pogody? A może zdecydowałby się Pan na inny temat?

-Bliska ciału koszula czyli...uwielbiam reportaże z podróży, niekoniecznie egzotycznych. Wbrew pozorom tuż obok, wokół nas jest mnóstwo ciekawych miejsc. Sedno w tym, aby je wskazać i umiejętnie zaprezentować.

To najcenniejsze w programach tego typu. A jako że ciekawska ze mnie dusza, to również bardzo lubię programy z rodzaju jak oni to zrobili?” Poza pogodą oczywiście. Jej miejsce na moim podium” jest niezachwiane. A Konferansjer? To niełatwe zadanie, mam tu skromniejsze doświadczenia. Ale czemu nie, zależy od audytorium.

Co jest dla Pana najważniejsze w pracy w telewizji?

-To może zabrzmieć trywialnie, ale jak wspomniałem kontakt z widzem. Po to jesteśmy by przekazywać informacje, do których mamy dostęp jako jedni z pierwszych. Bardzo fajna jest świadomość tego gdy, po pogodzie pełnej ostrzeżeń np. o śliskich drogach, ktoś weźmie sobie do serca te słowa i być może uniknie przykrych konsekwencji. Poza tym w TV lubię otoczenie ciekawych ludzi i emocje związane z wejściami na żywo”

Pogoda nie zawsze jest taka, jaką chcielibyśmy, aby była. Jaki jest Pana sposób na przekazywanie widzom tych nieco „gorszych“ wieści pogodowych?

Jaki jest Mariusz Kłopecki, prezenter pogody TVP? Jak sam przyznaje w rozmowie: -Gorsze informacje o pogodzie to „ chleb powszedni” w tej pracy. Musimy je oczywiście podawać, staram się robić to w miarę delikatnie i na pewno bez uśmiechu na twarzy, bo i powodów do żartu nie ma. Natomiast duży rewanż biorę wtedy przy prognozach z lepszą pogodą.

Jakie są Pana najbliższe plany? Czy bierze Pan udział obecnie w jakimś nowym projekcie, którego rezultaty będzie można poznać wkrótce?

-Jest ich sporo, ale nie powiem głośno bo się nie zrealizują. Dodam tylko, że są natury zawodowej i również osobistej… I tu już proszę o kolejne pytanie.

Porozmawiajmy nieco ogólnie. Gdyby miał Pan opisać swój charakter w trzech słowach, jakich przymiotników użyłby Pan?

-Niełatwo mówi się o sobie, a zwłaszcza o takim charakterze jak mój. Tu trzeba zapytać innych. Ale chyba nie jest najgorszy, skoro jakoś mnie tutaj tolerują. O, skromnością chyba pochwalić się nie mogę.

Jakie są dla Pana najcenniejsze życiowe wartości?

-Zdrowie i szczęście, własne oraz bliskich. Żebym zawsze mógł widzieć ich uśmiechniętych i pełnych energii. Cała reszta jest mniej istotna.

Jakie jest Pana motto życiowe?

-Pożyczę od Mickiewicza – „Jeśli chcesz miłych wspomnień z życia swego, pamiętaj ludziom dobre, nie pamiętaj złego”. Poza tym staram się nie oglądać za siebie, tłumacząc że jeszcze mnóstwo jest przed.

Pytanie na koniec, o co poprosiłby Pan Złotą Rybkę?

-„Złociuchna” obyśmy widywali się jak najczęściej.

(Rozmawiała Mariola Morcinková)Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panie Mariuszu,
Oglądam prognozy pogody w Pana wykonaniu. Treść jest jak zwykle bez zarzutu, ale mam jedną uwagę. Jestem z Lublina, a Pan często swoim ciałem przesłania wschodnią część mapy Polski, i nie widać wartości temperatury dla mojego miasta. Proszę zwrócić na to uwagę.
Anna z Lublina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieto, TVP1 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w której TV pan Kłopecki prezentuje prognozę pogody ? Wprawdzie nie oglądam TV ale jestem ciekawa .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję bardzo za miłe słowa :-) Pozdrawiam również bardzo serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny wywiad Mariolu. Widzę, że wywiadów, materiałów przybywa, co udowadnia, że dziennikarstwo jest Twoją prawdziwą pasją :-)

Gratuluję "pasjonatko pióra". Pozdrawiam ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.