Facebook Google+ Twitter

Mariusz Wollny "Oblicze Pana"

Co kryje relikwia w krakowskim kościele? Dlaczego nagle zaczynają umierać ludzie? Gdzie ukryta została najważniejsza część skarbu templariuszy? Każdy miłośnik Browna powinien przeczytać „Oblicze Pana”, książkę autorstwa Mariusza Wollnego.

Mariusz Wollny Oblicze Pana / Fot. Nic SkertenMariusz Wollny, pochodzący z Krakowa pisarz, jest autorem dwóch książek o przygodach Kacpra Ryksa, królewskiego instygatora Zygmunta Augusta. W obu tomach udało się autorowi stworzyć niezwykłą mieszankę, zawierającą elementy z gatunku płaszcza i szpady, kryminału i powieści historycznej. Czas oczekiwania na kolejną część wydawnictwo otwarte postanowiło skrócić powieścią sensacyjną na światowym poziomie.

Od stuleci wiele umysłów rozpala myśl o odnalezieniu legendarnego skarbu zakonu templariuszy. Jak dotąd, mimo stale rosnącej wiedzy, pojawiania się nowych faktów i hipotez, mimo odnajdywania kolejnych śladów i zabytków, nadal tajemnica tak zawartości jak i miejsca jego złożenia pozostaje niewyjaśniona. Od czasu wydania „Kodu Leonarda da Vinci” Dana Browna temat ten zagościł na dobre w literaturze. Od tamtej pory powstało już wiele różnych książek o poszukiwaniu Świętego Grala, największej relikwii chrześcijaństwa. Teraz powstała książka o poszukiwaniach skarbu templariuszy. To temat intrygujący od dawna. Tym razem poszukiwania toczą się w Polsce.

Wszystko rozpoczyna się w Krakowie, gdzie dochodzi do morderstwa niemieckiego profesora. W sprawę przypadkowo zostaje wciągnięty krakowski plastyk, Tomasz Bażyński. Okazuje się, że zamordowany profesor był w posiadaniu pamiętnika swego brata, zbrodniarza wojennego z Einsatzgruppen. Pamiętnik opowiada o świętej relikwii, części legendarnego skarbu templariuszy, którego próbę odnalezienia podjęto w czasie II wojny światowej. Kiedy z Niemiec przyjeżdża córka profesora, znana współczesna artystka, wychodzi na jaw rodzinna koligacja Tomasza i zamordowanego profesora. W dodatku zaczynają ginąć kolejne osoby, co jedynie wzmacnia w bohaterach chęć rozwiązania sprawy na własną rękę. Rozwój wydarzeń zdaje się pokazywać, że są na dobrej drodze.

Wollny stworzył powieść nietuzinkową, niezwykle barwną i wielowątkową. Fabuła jest skonstruowana wielotorowo i wielopiętrowo, z dużą ilością faktów historycznych znajdujących oparcie w źródłach. Całość jest jednak napisana żywym, współczesnym językiem, co sprawia, iż czytanie powieści jest naprawdę ogromną przyjemnością, niezależnie od czytelniczych upodobań. Odautorskie komentarze dotyczące polskiej rzeczywistości, umiejętnie wplecione w dialogi bohaterów, stanowią nie tylko urozmaicenie lektury, ale są czymś w rodzaju gry autora z czytelnikami, co nadaje książce dodatkowy walor - wrażenie obcowania z twórcą.

Ta książka jest wyjątkowa, bo w literaturze polskiej dopiero zaczynają pojawiać się powieści sensacyjne nieustępujące poziomem literaturze z importu. Połączenie sensacyjnej intrygi z historycznymi faktami, wplecione w tekst reminiscencje czasów wojny i średniowiecza, drobiazgowo oddane realia współczesnej Polski i specyficzny humor czynią z „Oblicza Pana” jedną z najlepszych powieści minionego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.