Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29932 miejsce

Mark Twain: "Jankes na dworze króla Artura"

Prawie każdy zetknął się chyba z legendą o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu. Co jednak może się wydarzyć, gdy na legendarny dwór trafi współczesny - no, prawie nam współczesny - Amerykanin?

Powieść w lekki i dowcipny sposób przedstawia historię Amerykanina - Hanka Martina, przeniesionego w odległe czasy feudalne. Bohater pojmany przez Sir Sagramora z miejsca popada w tarapaty. Sprowadzony przed oblicze władcy - jako ludożerca i potwór - zostaje skazany na śmierć i osadzony w lochu w oczekiwaniu na egzekucję. Ostatecznie, wkradłszy się w łaski króla, zostaje pasowany na rycerza. Usiłuje wówczas zaszczepić na ówczesnym gruncie zdobycze współczesnej kultury i cywilizacji. W międzyczasie naraża się jednak porywczemu Sir Lancelotowi, któremu odbija narzeczoną...

Okładka anglojęzycznego audiobook'a / Fot. EBZ01B0310Mark Twain, a właściwie Samuel Langhorne Clemens (1835 - 1910) znany jest najlepiej jako autor przygód Tomka Sawyera oraz Hucka Finna. W powieści "Jankes na dworze króla Artura" - po raz pierwszy opublikowanej w 1889 roku - pozwolił sobie na sparodiowanie literatury idealizującej tradycje rycerskie, na krytykę średniowiecznego systemu hierarchicznego opartego na wyzysku oraz na refleksję nad niezmiennością ludzkiej natury. Powieść doczekała się licznych ekranizacji (mniej lub bardziej udanych nawiązań do powieści), poczynając od filmu niemego z 1921 roku w reżyserii Emmetta J. Flynna.

* Autor: Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne)
* Tytuł oryginalny: A Connecticut Yankee in King Arthur's Court
* Język oryginalny: angielski
* Tłumacz: Kreczmar Agnieszka
* Data wydania polskiego: 1989, 1995
* Wydawnictwo: Alfa, Iskry

Przy tej okazji warto wspomnieć późniejszą, podobną powieść: "Jankes w Rzymie" (Lest Darkness Fall, 1889), napisaną przez innego autora - Lyona Sprague de Camp.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.