Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2624 miejsce

Marketing interaktywny i ekofizyka. Uczelnie otwierają nowe kierunki studiów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-04-20 13:12

Od nowego roku akademickiego polskie uczelnie wyjdą naprzeciw wymaganiom rynku. Powstają nowe kierunki i specjalizacje, na które w ciągu najbliższych lat będzie największe zapotrzebowanie. Ekofizyka, energetyka jądrowa, marketing interaktywny czy obsługa terminali LNG, to tylko niektóre z propozycji.

 / Fot. Lestat (Jan Mehlich), GNU 1.2, CC 3.0, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Krak%C3%B3w_-_Collegium_Novum_01.JPG&filetimestamp=2008042822185Nadchodzi kres kierunków, po których stale zwiększają się rzesze bezrobotnych absolwentów. "Uczelnie otwierają nowe, po których nie będą oni mieli problemu z pracą" deklarują władze kilkudziesięciu szkół wyższych, w sondzie przeprowadzonej przez Dziennik Gazeta Prawna, dotyczącą najświeższej oferty dla przyszłych studentów.

Dlatego AGH w Krakowie, Uniwersytet Śląski czy Warszawski, ruszają z nową propozycją studiów, energetyką jądrową. Pomysł jego otwarcia wiąże się z planami uruchomienia w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat pierwszej elektrowni nuklearnej. Obecnie na rynku pracy prawie w ogóle nie ma specjalistów w tej dziedzinie, o których już dziś upominają się firmy energetyczne.

Z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od października rusza z nowym kierunkiem, jakim jest ekofizyka. Polega ona na stosowaniu modeli ze świata fizyki w naukach społecznych i ekonomicznych.

Drugi kierunek płatny. Prezydent podpisał ustawę o szkolnictwie wyższym

Nie od dziś wiadomo, że mury polskich uczelni prywatnych opuszczają rzesze specjalistów z zakresu marketingu i zarządzania, którymi rynek pracy od dawna jest już przesycony. W związku z tym, jeżeli już otwierają specjalizacje związane z ta dziedziną, to proponują coś więcej. I tak np. Uczelnia Łazarskiego, jako jedyna w Polsce proponuje swoim przyszłym studentom studia z zakresu marketingu interaktywnego. Pomysł jest jak najbardziej trafiony, gdyż za kilka lat specjaliści w tej dziedzinie nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy.

Ogromne zmiany wprowadzają nie tylko uczelnie techniczne. Naprzeciw wymaganiom rynku wychodzą również te humanistyczne. Stale ciszące się ogromna popularnością pedagogika, prawo czy dziennikarstwo to za mało, aby przyciągnąć większą liczbę studentów. Dlatego na Uniwersytecie Warszawskim od października ruszają nowe, innowacyjne kierunki: energetyka i chemia jądrowa na studiach pierwszego stopnia, biotechnologia medyczna, prowadzone w języku angielskim chemia oraz makrokierunek zarządzanie środowiskiem na studiach drugiego stopnia. Rekrutacja, co prawda jeszcze nie ruszyła, ale władze uczelni już dziś są przekonane o dużym zainteresowaniu ze strony przyszłych kandydatów. - Przy tworzeniu nowych kierunków zawsze bierzemy pod uwagę kilka czynników, z których podstawowym jest perspektywa znalezienia pracy po ich ukończeniu - mówi w rozmowie dla Wiadomości24. pl, rzecznik prasowy UW Anna Korzekwa.

"Męskie" kierunki studiów wcale nie tylko dla mężczyzn!

Na najstarszej uczelni w Warszawie pojawi się ponadto unikatowa propozycja w Polsce, jaką będzie Artes Liberales. Co prawda kierunek będzie należał do zakresu nauk humanistycznych lecz z dopełnieniem o zajęcia o tematyce społecznej i przyrodniczej. Jego studiowanie przyniesie ze sobą dodatkowe korzyści: pozwali nauczyć się w niewielkim stopniu analizowania zjawisk fizykalnych, a także rozwijać zdolności myślenia dedukcyjnego, właściwego dla nauk ścisłych i przyrodniczych. - Na kierunku Artes Liberales oferujemy kandydatom 25 miejsc. Zajęcia będą prowadzone wyłącznie o charakterze konwersatoriów i seminariów, tak aby wszyscy mogli brać udział w autentycznej wymianie myśli z osobą prowadzącą zajęcia i ich pozostałymi uczestnikami- dodaje Anna Korzekwa.

Z kolei Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, również inwestuje w rozwój kierunków ścisłych, jednak nie przez poszerzanie oferty edukacyjnej w tym zakresie a poprzez rozbudowywanie zaplecza dla ofert już istniejących. - Stawiamy na rozwój kierunków matematyczno - przyrodniczych. Obecnie na kampusie przy ul. Wóycickiego na Młocinach powstają nowe laboratoria chemiczne. Maja one otworzyć nam drogę do prowadzenia własnych badań, które bezsprzecznie są najistotniejsze jeżeli chodzi o rozwój nauk ścisłych - mówi dla Wiadomości24.pl rzecznik prasowy UKSW Marcin Kozłowski.

Polskie uczelnie nareszcie zareagowały na potrzeby rynku. W tej dziedzinie nie może być
mowy o pochopnych decyzjach. Możemy zakładać, że zaowocują one za kilka lat kadrą doskonale wykształconych specjalistów w zakresie nauk ścisłych, którzy nie powinni mieć większych problemów z odnalezieniem się na rodzimym rynku pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.