Facebook Google+ Twitter

Marki uczczą bohaterów Bitwy Warszawskiej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-08-12 16:37

We wtorek, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, w podwarszawskich Markach odbędą się obchody 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej, których głównym elementem będzie odsłonięcie Pomnika Żołnierzy 1920 roku.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 17.15 pod mareckim cmentarzem rekonstrukcją wydarzeń z 1920 roku związanych z Markami przygotowaną przez historyczne grupy rekonstrukcyjne z terenu powiatu wołomińskiego.

Przedstawiony zostanie m.in. punkt werbunkowy, który funkcjonował w Markach oraz szpital polowy, który działał w Czerwonym Dworze w Markach-Pustelniku.
O godzinie 18 odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny oraz obrońców przedmościa Warszawy koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Romaniuka. Nad oprawą liturgii czuwać będzie Radzymińska Orkiestra Dęta.

Po mszy rozpoczną się główne obchody rocznicowe od odegrania hymnu państwowego i podniesienia flagi na maszt. Następnie przedstawiciel Prezydenta Bronisława Komorowskiego odczyta list od prezydenta skierowany do uczestników uroczystości.

Po odczytaniu listu nastąpi odsłonięcie odbudowanego Pomnika Żołnierzy 1920 roku. Pomnik został odtworzony na podstawie zdjęć monumentu, który wybudowany został na mareckim cmentarzu w 1932 roku, ale nie przetrwał czasów komunistycznych. Rozpalony zostanie także znicz pamięci ogniem przewiezionym z Grobu Nieznanego Żołnierza z placu Piłsudskiego w Warszawie.
Kolejnym punktem uroczystości będzie nadanie honorowego tytułu "Zasłużony dla Miasta Marki" kapitanowi Wojska Polskiego, kawalerowi orderu wojennego Virtuti Militari, Zbigniewowi Motyczyńskiemu, który był honorowym prezesem Związku Piłsudczyków RP oraz inicjatorem budowy pomnika marszałka Piłsudskiego w Warszawie.

Następnie, po przemówieniach gości, odbędzie się Apel Pamięci Oręża Polskiego zakończony oddaniem salwy honorowej, złożenie wieńców pod pomnikiem oraz rozpalenie setek białych i czerwonych zniczy.

Patronat nad uroczystościami objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W obchodach udział wezmą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci walk o niepodległość, wojskowa asysta honorowa Garnizonu Warszawa, kompania reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji, przedstawiciele Związku Strzeleckiego "Strzelec". Zaproszenie na uroczystości otrzymała również rodzina marszałka Piłsudskiego.
Organizatorami obchodów są Burmistrz i Rada Miasta Marki oraz Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach.
Paweł Pniewski
Znajdź nas na Google+
(Paweł Pniewski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jolka
  • Jolka
  • 12.08.2012 22:01

Bardzo zacna uroczystość. Liczę na fotorelację .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.