Facebook Google+ Twitter

Marniutka - postrach białogwardzistów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-14 17:18

Obraz ten nagrodzony został na MFF w Cannes w 1957 [Nagroda Specjalna] i jest jednym z pierwszych filmów, które zalicza się do nurtu zwanego neohumanizmem radzieckim. Twórcy filmowi tworzący w ramach tego kierunku (Michaił Kałatozow, Siergiej Bondarczuk) problematykę wojenną przedstawiali w nowy, śmiały, pełen romantyzmu sposób, który przeciwstawiał się monumentalnemu i pełnemu propagandy sposobowi, w jaki podejmowali temat przedstawiciele tradycyjnego kina radzieckiego.

Czuchraj stworzył dzieło wyjątkowe, nasycone wielkim ładunkiem emocji, dojrzałe, pełne lirycznego piękna a jednocześnie naznaczone tragizmem na miarę dramatu antycznego.

Okładka DVD filmu / Fot. wydawcaTrwa wojna domowa w Rosji pomiędzy bolszewikami i zwolennikami caratu. Gdzieś pośród stepów azjatyckiej części tego kraju, oddziałek Armii Czerwonej dokonuje zwiadu. Najlepszym strzelcem w tym gronie żołnierzy jest młoda dziewczyna Marniutka. Zaciągnęła się do wojska jako ochotniczka, gdyż jest zagorzałą zwolenniczka rewolucji i ideologii komunistycznej. Jest też znakomitym snajperem - na jej „koncie” jest już czterdziestu zabitych białogwardzistów. Podczas kolejnej strzelaniny do niewoli trafia tytułowy „czterdziesty pierwszy” – młody oficer „białych”. Niespodziewanie czerwonoarmistka i więzień zaczynają się darzyć uczuciem, które ma destrukcyjny wpływ na wszystkich wokół dziewczyny. Gdy bieg zdarzeń rzuca zakochaną parę na bezludną wyspę, wydaje się, że już nic nie stanie na przeszkodzie rozkwitowi ich wzajemnych uczuć.

Wiadomości24.pl są patronem wydania DVD filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.