Facebook Google+ Twitter

Marokańczyk chciał wysadzić się w Kongresie USA. Zatrzymało go FBI

FBI aresztowało mężczyznę, który zamierzał zdetonować ładunki wybuchowe. Jego celem był Kapitol. Zamachowiec pozostawał od pewnego czasu pod obserwacją sił zwalczających terroryzm.

 / Fot. Noclip/Public DomainAmine El Khalifi, 29-letni Marokańczyk z Alexandrii w stanie Wirginia został zatrzymany w pobliżu gmachu Kongresu Stanów Zjednoczonych (Waszyngton). Miał przy sobie niesprawną broń i niegroźne ładunki wybuchowe, które przenosił w kamizelce.

Dean Boyd z Departamentu Sprawiedliwości oznajmił, że podejrzany był od dłuższego czasu pod czujną kontrolą w związku z uzyskanymi informacjami, iż zamierza dokonać zamachu. Powiedział, że akcja wykluczała zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Marokańczyk był obserwowany przez około rok. W akcję zaangażowano siły zwalczające terroryzm, FBI i funkcjonariuszy z Kapitolu. Nie stwierdzono by zamachowiec był powiązany z Al-Kaidą. Operacja była jednym z rutynowych działań mających na celu zapobieganie potencjalnym zamachom terrorystycznym.

Akcje zwane "sting" są połączeniem prowokacji i zasadzki. Stosowanie takich kombinowanych pułapek bywa krytykowane z racji elementów gry psychologicznej, której często poddają się osoby podatne na wpływ, sugestywność przekazu i umiejętne przekonywanie. Ilość podejrzanych wydatnie wzrosła w ostatnich latach dzięki owej metodzie. Pewne grupy muzułmanów i organizacji walczących o prawa człowieka wyrażają się z dezaprobatą, co do stosowania w pełnej rozciągłości tego środka przez FBI.

Jak przypomniała Gazeta.pl jednym z zatrzymań w wyniku takiej zasadzki był Rezwan Ferdaus z Massachusetts. 26-letni mężczyzna również planował atak na Kapitol, a także zamierzał dokonać zamachu na Pentagon przy pomocy zdalnie sterowanych samolotów. Te latające bomby miały zostać uzbrojone w ładunki wybuchowe, których dostarczyli mu agenci FBI podający się za członków Al-Kaidy. Materiały wybuchowe jakie mu przekazano rozpoznając stopień jego zaangażowania były fałszywe, zaś jego zachowanie zostało przez agentów odczytane jako wystarczająco niebezpieczne by go zatrzymać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Muzułmanie dają się na to nabierać, ponieważ wynika to z ich konstrukcji psychologicznej. Czyli ułożenia w głowie. W Polsce też naiwnych nie brakuje, ale różnica potencjałów jest ogromna. Wynikająca z procesu wieloletniego okresu rozwoju szkolnictwa. Teraz chce się ten proces odwrócić, "spłycając" dyscypliny naukowe. Wszystko wskazuje na to, że uda się. "Mądry nie zawsze pożyteczny."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.