Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7117 miejsce

Maroko - królewskie miasta wiosną. Część pierwsza: Rabat i Fez

Jest ich cztery: Rabat, Fez, Meknes i Marrakesch. Wszystkie wpisane zostały na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Fotorelacja.

1 z 26 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Rabat - jest stolicą Maroka od czasu uzyskania niepodległości  w roku 1956 . Lata 1912 - 1956 to czas francuskiego protektoratu.  Na czerwonej fladze państwa widnieje pięcioramienna gwiazda  symbolizująca 5 filarów islamu.Fot. Cecylia Markiewicz
Rabat - jest stolicą Maroka od czasu uzyskania niepodległości w roku 1956 . Lata 1912 - 1956 to czas francuskiego protektoratu. Na czerwonej fladze państwa widnieje pięcioramienna gwiazda symbolizująca 5 filarów islamu.
Fot. Cecylia Markiewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Interesująca relacja !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno N. Sporo sie W Maroku zmienilo od czasu Pani pobytu przed 15 laty . Dzisiaj Marokanki posiadaja prawa jakimi nie moga sie pochwalic obywatelki zadnego innego panstwa arabskiego. Obecny krol zainicjowal w roku 2003 zmiane kodeksu rodzinnego
(mudawwana ).Malzenstwa dozwolone sa od 18 roku zycia, zakazano wielozenstwa, kobiety rowniez moga wnosic o rozwod itd.

Krol dal dobry przyklad ozenil sie tylko raz, rozwiazal harem swego ojca. Zona krola
ksiezniczka Lalla Salma aktywnie popiera wszelkie inicjatywy majace na celu poprawe sytuacji kobiet.
Z aktywnych dzialaczek na rzecz praw kobiet najbardziej znana jest Fatima Mernissi socjolog uniwersytetu w Rabacie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z wielką ciekawością i zarazem przyjemnością przeszłam się marokańskimi ścieżkami i wczułam się w klimat pokazanego w reportażu świata - bardzo interesującym prócz architektury na pewno są także medyńskie klimaty i podkreślony przez autorkę fakt, że mieszkają starówkę ludzie, którzy nigdy nie wyszli poza jej mury - dla mnie niepojęty brak ciekawości świata - przecież aż się prosi spacer, by zobaczyć cokolwiek więcej. Ciekawostką jest także produkcja skór, ja kiedyś w Persji (Iranie) miałam okazję oglądać produkcję dywanów oraz tkanin malowanych stemplami barwionymi naturalnymi barwnikami - mam do dzisiaj jeden obrus zrobiony tą techniką. To bardzo ciekawe, widzieć miejsca i sposoby produkcji, które od dziesiątek, a może i setek lat pozostają niezmienne. Dziękuję Pani Cecylio za fajną wycieczkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Reportaż ma powodzenie. Czekamy na następną część.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozmarzyłam się. Byłam w Maroku 15 lat temu, dokładnie w tych samych miejscach. To bardzo ciekawy kraj. Jednak po dwóch tygodniach czułam się zmęczona. To jest świat mężczyzn.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze bardzo solidnie przygotowany fotoreportaż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

też byłam plażowiczką grudniową plaży w Agadir. Na jej końcu również stał pałac jak z bajki, nie wolno się było doń zbliżać już na 2 km. O fotografowaniu nie pomyślałam nawet.
Także czułam się bezpiecznie. Policja i żandarmeria na kładach, koniach, regularnie patrolowała plażę. Ludzie także sprawiali wrażenie zadowolonych. Ale.. ale takie same odczucia miałam w Tunezji na krótko przed rewolucją. świetne kadry, ujęcia zdjęć. Czekam na następna część.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szereg osob pytalo mnie o sprawe bezpieczenstwa w tym muzulmanskim kraju. Bylam tam w marcu 2015 i nie czulam specjalnego zagrozenia.
Ludnosc wydaje sie byc zadowolona z wladcy. Podstawowe srodki spozywcze jak chleb,maka
cukier oraz gaz w butlach do gotowania sa subwencjonowane , w calym kraju obowiazuje jednakowa cena . Nie ma konfliktow na tle religijnym gdyz wszyscy sa sunitami.
W miastach sporo mundurowych policji, zandarmerii i wojska. Patrole zawsze trojkami.
Czeste kontrole na drogach i bardzo dokladne na lotnisku w Marrakeschu.
Sporo turystow. Zawsze moze sie cos wydarzyc, taka jest obecnie sytuacja w wielu krajach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.