Facebook Google+ Twitter

Mars będzie miał pierścień podobny do Saturna? Może on powstać z gruzów księżyca Czerwonej Planety

W ciągu 20-40 mln lat księżyc Marsa, Fobos może rozpaść się i utworzyć pierścień wokół Czerwonej Planety. Może on mieć podobną strukturę jak pierścień wokół Saturna.

 / Fot. NASAKilka tygodni temu NASA ogłosiła, że Fobos, większy z dwóch księżyców Marsa rozpada się pod wpływem grawitacji macierzystej planety. Proces ten potrwa kilkadziesiąt milionów lat, co ciekawe jednak wokół Czerwonej Planety może utworzyć się pierścień. To z kolei wnioski naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy zestawili dane z obserwacji z modelami komputerowymi.

Pod wpływem grawitacji, a konkretniej sił pływowych w ciągu 20-40 milionów lat Fobos ma rozpaść się na kawałki i utworzyć układ pierścieniowy o podobnej strukturze do Saturna - podaje Science Alert.

Fobos okrąża Marsa w odległości zaledwie 6 tys. kilometrów.Dla porównania satelita Ziemi znajduje się w odległości około 384 tys. kilometrów. Siły pływowe na Fobosie mają wpływać na jego integralność.

Czytaj także: Astronomowie poszukują masywnych galaktyk z wczesnego etapu rozwoju Wszechświata


Naukowcy przewidują, że pierścień, który się wytworzy będzie utrzymywać się przez 1 mln do 100 mln lat i początkowo jego gęstość będzie podobna do pierścienia Saturna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.