Facebook Google+ Twitter

Mars jest nieamowity. NASA udostępniła zbiór zdjęć Czerwonej Planety z sondy MRO

W 2005 roku Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) został umieszczony na orbicie Czerwonej Planety. Od tego czasu nieprzerwanie dostarcza niezwykłych zdjęć.

Kolhar - wydma (biegun pn.), której nazwa pochodzi pochodzi od jednej z planet 'Diuny' F. Herberta. http://www.uahirise.org/ESP_046312_2650 / Fot. HiRISEW 2005 roku Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) został umieszczony na orbicie Czerwonej Planety. Od tego czasu nieprzerwanie dostarcza niezwykłych zdjęć.

MRO przesyła obrazy czwartej planety od Słońca co miesiąc, ale ostatnie 1035 zdjęć jest wyjątkowym zbiorem. Wszystko dlatego, że co 26 miesięcy, Mars znajduje się w opozycji, a więc pozostaje po przeciwnej stronie naszej planety aniżeli Słońce. Taka konfiguracja pozwala na niezakłóconą łączność z Ziemią i odbiór większych pakietów danych przez kilka tygodni. W tym roku opozycja Marsa miała miejsce w dniu 22 maja.

Atlantis Chaos, region niegdyś zasobny w ogromne ilości wody, obecnie spustynniały; 34 st. S - 177 st. W. http://www.uahirise.org/ESP_046531_1455 / Fot. HiRISEZdjęcia MRO są pomocne w poszukiwaniu potencjalnych miejsc lądowania na Marsie dla lądowników w rodzaju ExoMars czy InSight. Poza tym MRO monitoruje wszelkie przejawy aktywności zachodzące na powierzchni Czerwonej Planety jak zmiany stateczności zboczy, migracje wydm i procesy zachodzące w regionach polarnych.

Tereny południowe Hellas Planitia (basen uderzeniowy Hellas); 42,42 st. S - 290 st. W. http://www.uahirise.org/ESP_046496_1235 / Fot. HiRISEDla zainteresowanych: pełen katalog fotografii dostępny jest na stronie HiRISE

źródło: Popular Science

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.