Facebook Google+ Twitter

Mars nie tylko czerwony

Przywykliśmy myśleć o Marsie jako o Czerwonej Planecie. Wszystko przez tlenki żelaza, które przyczyniają się do specyficznie rdzawego zabarwienia. Jednakże bywa tam niezwykle kolorowo.

Mars - region Nili Fossae. https://www.nasa.gov/image-feature/many-fantastic-colors/ / Fot. Image Credit: NASA/JPL-Caltech/Univ. of ArizonaRegion Nili Fossae, który znajduje się na północno-zachodnim obrzeżu basenu uderzeniowego Isidis, jest jedną z najbarwniejszych okolic Marsa. Kolorystycznie większość rejonów planety jest podobna, wpływa na to pył i regolit, jednak tutaj podłoże skalne jest bardzo dobrze widoczne, z wyjątkiem miejsc gdzie występują piaszczyste wydmy (diuny).

Skały te różnią się także budową. To wiekowy region o pogmatwanej historii geologicznej, prowadzącej do interesujących struktur, takich jak warstwowo ułożona skała macierzysta oraz inna złożoność.

Obraz Nili Fossae został wykonany w dniu 5 lutego 2016r., o godz. 14:54 (czas lokalny na Marsie) przez High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE (kamera wysokiej rozdzielczości), w jaką wyposażona jest amerykańska sonda Mars Reconnaissance Orbiter.


źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.