Facebook Google+ Twitter

Mars Science Laboratory wyląduje na Marsie

NASA informuje, że "pojazd Mars Odyssey został ustawiony na odpowiedniej pozycji na orbicie Marsa i trwają przygotowania do lądowania Mars Science Laboratory na Czerwonej Planecie".

Mars Odyssey w 2001 r. / Fot. NASANa orbicie Czerwonej Planety "Mars Odyssey" jest od grudnia 2001 roku. Jest zatem najdłużej przebywającym pojazdem kosmicznym na jakiejkolwiek planecie z wyjątkiem Ziemi. "Mars Odyssey" prowadzi nie tylko badania planety, ale był także wykorzystywany do komunikacji z łazikami Spirit i Opportunity oraz lądownikiem Phoenix.

Obecnie zadaniem pojazdu jest pomóc w komunikacji pomiędzy Ziemią a Mars Science Laboratory - informuje NASA. Gdy najnowszy marsjański pojazd NASA wejdzie w atmosferę Marsa i opuści na nią łazik Curiosity, bezpośrednia komunikacja z nim będzie utrudniona, dlatego sygnały będą przesyłane za pośrednictwem Mars Odyssey.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, sprawdziła systemy pojazdu i poinformowała, "że pracują one bez zakłóceń". NASA poinformowała również, że zgodnie z planem, potwierdzenie lądowania łazika "Curiosity" ma dotrzeć do Ziemi 6 sierpnia o godz. 7.31 czasu polskiego.


Misji Mars Science Laboratory będą także "przyglądały się" dwa inne pojazdy kosmiczne: "Mars Reconnaissance Orbiter" i "Mars Explorer Europejskiej Agencji Kosmicznej".

Zadaniem pojazdów, które należą do NASA będzie nagrywanie sygnałów z MSL i ich późniejsze odtworzenie - czytamy w serwisie kopalnia wiedzy. Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter będą pomagały w komunikacji podczas przewidzianej na dwa lata misji łazika Curiosity.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Hm..kpt. Wrony, nie będzie na pokładzie;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

żeby się tylko nie rozwalił

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.