Facebook Google+ Twitter

Mars spotka się z innymi planetami. Sprawdź, jak je obserwować!

Dziś i jutro nisko nad horyzontem będziemy mogli zobaczyć "spotkanie" Marsa, Saturna, Spicy i Księżyca. Zjawisko będzie o tyle nietypowe, że aż cztery ciała niebieskie znajdą się wyjątkowo blisko siebie.

 / Fot. NASA, Materiały prasoweKoniunkcje ciał niebieskich zdarzają się tak naprawdę bardzo często. - Zbliżenia planet z Księżycem występują praktycznie każdego miesiąca. Jednak często w ciągu dnia, dlatego trudno je zaobserwować. Ponadto im więcej bytów, tym faktycznie jest to rzadsze zjawisko - poinformował nas Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. - W połowie sierpnia Wenus została przykryta przez Księżyc. Niestety w tym czasie, w Polsce, Księżyc był pod horyzontem. Nad ranem mogliśmy za to zaobserwować efektowne zbliżenie obu ciał - dodaje.

Dzisiejsza koniunkcja też nie będzie zbyt spektakularna, mimo jasności obiektów (Spica jest najjaśniejszą z gwiazd w konstelacji Panny). Wszystko przez to, że odbędzie się zaledwie kilka stopni nad horyzontem. W obserwacji przeszkadzać więc będą wszelkie obiekty i zabudowania oraz łuna zachodzącego Słońca. Najlepszymi momentami do obserwacji będzie godz. 23.44 21 sierpnia - wtedy "srebrna planeta" zbliży się najbardziej do Spicy, oraz godz. 8.25 22 sierpnia, kiedy znajdzie się w pobliżu Marsa.

Co zrobić, aby zaobserwować zjawisko?


Karol Wójcicki twierdzi, że po pierwsze musimy znaleźć miejsce o czystym horyzoncie, tak, aby nic nie zakłócało nam widoku nieba, a po drugie dobrze byłoby wejść na wzniesienie albo wysoki budynek, zwłaszcza na terenie zabudowanym. Po trzecie, warto uzbroić się w najbardziej popularne narzędzie obserwacyjne, czyli zwykłą lornetkę, która pozwoli nam przebić się przez łunę dużych miast. - W sierpniu, koniunkcje najlepiej obserwuje się nad ranem. Wtedy na niebie widzimy jasne planety: Jowisza i Wenus. Księżyc po trzeciej kwadrze często raz w miesiącu przechodzi obok tej pary - dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.