Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz ku dobru. Manifestacja w Łomży

Redakcja
Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości portalu MyLomza.pl
Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości portalu MyLomza.pl
3 listopada 2011 roku odbył się w Łomży „Marsz ku dobru”. Uczestnicy protestowali przeciwko agresji, przemocy i obojętności na zło. Była to odpowiedź społeczności gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Łomży na tragiczne wydarzenia w Łomży (6 zabójstw w ciągu pół roku).

Była to reakcja łomżyńskich uczniów i nauczycieli na brutalne zabójstwo byłego wiceprezydenta Łomży (2002-2010) i wicedyrektora jednej z łomżyńskich szkół (2010-2011). Przypomnijmy, że Krzysztof Choiński został zamordowany w nocy z 18 na 19 października 2011 r. Jego zwłoki wyłowili wędkarze w okolicach Rybna nad Narwią.

Wraz z moją Akademicką Szkołą Ponadgimnazjalną (WSA) dotarłem na pl. Niepodległości o godz. 13.45. Na miejscu już było ok. 1,5 tys. osób i ciągle dochodziły kolejne grupy młodzieży. W marszu wzięło udział w sumie ok. 2,5 tys. osób.

Marsz rozpoczął się o godzinie 14, krótkim przemówieniem ks. Radosława Kubeł, katechety i koordynatora Grupy Ratowniczej SPR Nadzieja w Łomży. Ksiądz Radek mówił, że „Nie chcemy być obojętni. Chcemy pokazać, że w Łomży jest dużo osób myślących pozytywnie. Nie chcemy protestować, nie chcemy być przeciwni czemukolwiek. Nie chcemy stawiać kontr, tylko chcemy zło dobrem zwyciężać".

Kolumna wyruszyła z pl. Niepodległości i szła ul. Giełczyńską, Dworną i Farną. W marszu uczestniczyła najbliższa rodzina Krzysztofa Choińskiego: owdowiała żona Lidia oraz dwie córki i dwóch synów. Rodzina nie chciała komentować tego marszu. Po jej lewej stronie szła Mirosława Kluczek, zastępca prezydenta ds. oświaty, a po prawicy - Ewa Ściana, dyrektor gimnazjum publicznego nr 2.

Pod ratuszem czekał prezydent miasta, Mieczysław Czerniawski, który powiedział, że „nadal jest poruszony śmiercią byłego wiceprezydenta”, a Tomek, uczeń klasy Ib przeczytał odezwę napisaną w imieniu dyrektorów łomżyńskich szkół, którą z ich podpisami otrzymał włodarz.

„Wstrząśnięci tragiczną śmiercią pana Krzysztofa Choińskiego, łomżyńskiego pedagoga, wychowawcy pokoleń młodzieży, dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Łomży, wiceprezydenta naszego miasta. Chcemy wyrazić nasz ból i poruszenie” - czytał uczeń. Nastolatek w odezwie dobitnie wyraził głos przeciwko eksponowaniu w grach komputerowych i filmach przemocy. Jest przeciwny coraz łatwiejszej dostępności używek wśród polskiej, a przede wszystkim łomżyńskiej młodzieży. Chwilę po odezwie wypowiedział się Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży.
„Łomża jest naszym domem i musi być miastem bezpiecznym...” - powiedział włodarz miasta, którego wypowiedź można usłyszeć w załączonym materiale głosowym.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto