Facebook Google+ Twitter

Marsz Milczenia w Płońsku

27 października br. na Płońskim rynku upamiętniono pamięć wywiezionych i pomordowanych w latach 1939-1945 Żydów Polskich. Marsz Milczenia odbył się pod patronatem Ambasady Izraela w Polsce.

W samo południe na miejskim rynku rozbrzmiał dźwięk hejnału Płońska, w ten sposób rozpoczęto obchody upamiętniające wielką tragedię 12 tysięcy Żydów, którzy na skutek likwidacji getta w 1942 roku zostali wywiezieni z powiatu Płońskiego do obozów koncentracyjnych. Większość z wywiezionych została zamordowana, pozostali ucierpieli w wyniku chorób i kalectwa.

Z Płońskiego rynku marsz skierował się w kierunku „Lapidarium”, gdzie wysłuchano przemówień upamiętniających tragiczne wydarzenia. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, mieszkańcy Płońska, oraz gość tegorocznego Marszu Milczenia Alon Simhayoff Attache ds. Kultury, II Sekretarz Ambasady Izraela w Polsce.

Marsz Milczenia to oddanie hołdu wszystkim pomordowanym ale także czas refleksji nad dobrem i złem. Wspaniałe przemówienia zaproszonych gości skłoniły wszystkich zebranych do zadumy nad historią Polaków i Żydów. Pan Andrzej Stolpa, kandydat na burmistrza Płońska, podkreślał jak ważne jest to by nie było podziałów społecznych i narodowych oraz jak istotny jest fakt walki ze złem i jego skutkami.

Obchody zakończyły się pod pomnikiem pomordowanych Żydów gdzie złożono kwiaty i symbolicznie zapalono znicze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

internauta
  • internauta
  • 30.10.2010 07:27

Tu macie zdjęcia oraz krótkie video z tego wydarzenia
http://www.plonsk.idl.pl/viewtopic.php?f=84&t=2079&p=8708#p8708

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.