Facebook Google+ Twitter

Marsz na rzecz niepodległości Katalonii w Barcelonie

Milion osób protestowało na ulicach Barcelony przeciw orzeczeniu Sądu Konstytucyjnego. Orzeczenie stwierdza bowiem brak podstaw dla uznania Katalończyków za odrębny naród. Manifestujący nieśli czerwono-żółte flagi i napisy „Jesteśmy narodem".

Katalonia jest jednym z kilkunastu regionów Hiszpanii. W referendum w 2006 roku Katalończycy wybrali autonomię. Porozumienie zawarte z rządem w Madrycie określa ściśle zasady współpracy, zakres autonomii i działanie katalońskiego parlamentu.

Katalończycy od czasu śmierci dyktatora Franco w 1976, który wprowadził represyjne kary za posługiwaniem się katalońskim, coraz bardziej podkreślają różnice dzielące ich od reszty Hiszpanii. Poczucie narodowej odrębności przybrało w ostatnich dwóch latach na sile. Ostatnie dyskusje toczyły się wokół uznania Katalończyków za odrębny naród i ustanowienie pierwszeństwa katalońskiego nad kastylijskim hiszpańskim. Obie kwestie odrzucił najpierw rząd, a stanowisko to potwierdził Sąd Konstytucyjny w piątek.

Jak wyjaśnia komentator BBC, od początku autonomii istnieją spory katalońskich rzeczników odrębności i hiszpańskiego rządu. Sąd Konstytucyjny pełni w tym sporze rolę arbitra.

Katalończycy równie mocno jak odrębność narodową akcentują kwestie ekonomiczne. Region ze stolicą w Barcelonie, słynie ze swych atrakcji turystycznych na całym świecie. Turystyka jest tu głównym źródłem dochodu i dzięki temu region zamieszkany przez około 7 milionów mieszkańców uchodzi za bogaty. Katalończycy uważają, że rząd w Madrycie subsydiuje z ich podatków biedniejsze regiony Hiszpanii, nie reinwestując w samej Katalonii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.