Facebook Google+ Twitter

Marsz Niepodległości i spór o polską ideę narodową Cz. 1

Czy młodzi gniewni reprezentują ogół polskich narodowców? Na czym polega polska idea narodowa - idea Dmowskiego? Dlaczego polski ruch narodowy na tle odrodzenia nacjonalizmu w Europie wypada niekorzystnie? Kto i po co go tępił?

Chcąc w ogóle móc przedstawić zagadnienia zawarte w tytule i nagłówku muszę najpierw przedstawić hasło główne tzn. sam nacjonalizm. Co to takiego i o co w nim chodzi? Na czym polega myślenie w kategoriach nacjonalistycznych w ogóle, a w szczególności w czym przejawia się odrębność polskiej idei narodowej według Romana Dmowskiego?

Różne formy nacjonalizmu


Nacjonalizm nie jest i nie był ruchem jednolitym ani pochodzącym z tego samego źródła. Jego poszczególne nurty bywały jeszcze bardziej niepodobne do siebie niż dwa najbardziej znane odłamy ruchu socjalistyczno-komunistyczno-robotniczego: stalinizm i socjalizm skandynawski. Tam przynajmniej byli wspólni patroni: Marks i Engels. Nacjonalizmy nie mają żadnego wspólnego patrona i w całej ich różnorodności można je podzielić na dwie wielkie grupy: negatywne i pozytywne. Nacjonalizm negatywny opiera się na negacji i wykluczeniu. Neguje czyli stara się zaprzeczyć potrzebie istnienia, a następnie zwalczać, by w końcu usunąć: demokrację, praworządność, prawa obywatelskie, a nade wszystko prawa mniejszości narodowych i równoprawność innych państw i narodów w porządku międzynarodowym. Jest formą bałwochwalstwa, bo dla dobra własnego narodu rozgrzesza każdą zbrodnię. Stąd też określa się go również jako nacjonalizm pogański. Nacjonalizm negatywny przybiera z reguły postać ruchu radykalnej lewicy.

Nacjonalizm pozytywny opiera się na uznaniu własnej wspólnoty narodowej jako głównego, ale nie jedynego punktu odniesienia celu życia i wartości określających ramy działalności politycznej. Zakłada, że do przyjęcia jest każdy porządek państwowy, jaki daje mu możliwość działania, dążenia do sprawowania władzy albo wpływania na nią. W swojej działalności uznaje konieczność przestrzegania pewnych zasad religijnych i świeckich, stojących ponad bieżącą polityką. Ze względu na często bliskie powiązania z Kościołem Rzymsko-Katolickim, prawosławiem i niektórymi wyznaniami protestanckimi określa się go również jako nacjonalizm chrześcijański.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu - przeczytałem z zainteresowaniem. jednakże, co stwierdzam ze smutkiem, na postawione w nagłówku pytanie, nie udzielił Pan żadnej odpowiedzi, ograniczając się do (istotnych wprawdzie) informacji o charakterze historycznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W. Sz. Panie Stanisławie! Do tego, co się działo w niedzielne popołudnie w W-wie odniosę się w części drugiej. Jeśli tylko Bóg pozwoli (nie wstydzę się bycia człowiekiem wierzącym, że nic nie dzieje się bez Jego woli) już jutro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu. Zapowiedziałem i dotrzymałem słowa. Artykuł przeczytałem, w dodatku z zainteresowaniem. Jako historyk stwierdzam nie tylko rzetelność zaprezentowanej tematyki, ale i (w miarę możliwości) ze względu na jej rozmiary, poradził Pan sobie z kondensacją poruszonych problemów i zagadnień. Materiał jest dość przejrzysty, łatwy w czytaniu, choć być może trudny, dla osób mało zainteresowanych naszą przedwojenną historią. Brakuje jednak w nim odniesienia do niedzielnych (11 listopada) awantur Młodzieży Wszechpolskiej i ONR w Warszawie, o które Pan zahaczył w komentarzu pod moim tekstem. Ale darujmy sobie. Napracował się Pan wystarczająco dużo, żeby dogrzebać się do istoty zagadnień pracy społeczno-politycznej oraz działalności i świadomości polityczno-religijnej, m.in. Romana Dmowskiego, którego Palikot traktuje jako faszystę, a Roman Giertych czci go, niemal jak papieża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Próba spłaszczenia MN dała wyspy wartościowych tekstów o ruchu narodowym. 5 za rzetelność i poziom erudycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.