Facebook Google+ Twitter

Marsz pamięci ofiar Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku

Już po raz dwunasty, 6 i 7 września ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Jest to najbardziej wymowny dowód pamięci o wszystkich ofiarach deportacji do "nieludzkiej ziemi".

 / Fot. archiwumTo będzie prawdziwa lekcja historii. Do Białegostoku tradycyjnie zjadą sybiracy, dawni żołnierze Armii Krajowej oraz mnóstwo młodzieży z całej Polski, przede wszystkim ze szkół noszących imię sybiraków. Nie zabraknie również przedstawicieli władz oraz mieszkańców Białegostoku.

Po agresji sowieckiej na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r., okupant sowiecki, by wymusić uległość, zapobiec próbom oporu oraz uzyskać bezwzględne posłuszeństwo, stosował bezwzględny terror wobec społeczeństwa polskiego. Wśród wielu represji, jakich dopuścili się Sowieci wobec obywateli polskich, znalazły się także przeprowadzone w latach 1940–1941 cztery masowe deportacje w głąb ZSRS. Pierwsza deportacja dotknęła rodziny osadników wojskowych, cywilnych oraz pracowników służby leśnej. Miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. Druga deportacja odbyła się 13 kwietnia 1940 r. i w jej wyniku wysiedlono głównie rodziny osób przetrzymywanych w obozach jenieckich oraz więzionych i aresztowanych. Trzecia tura wywózek odbyła się 29 czerwca 1940 r. i dotknęła głównie uciekinierów spod okupacji niemieckiej tzw. „bieżeńców”. Czwarta deportacja miała miejsce w maju i czerwcu 1941 r. Wysiedleniu podlegali przede wszystkim członkowie konspiracji i ich bliscy, rodziny osób rozstrzelanych, aresztowanych za działalność „kontrrewolucyjną” bądź ukrywających się lub zbiegłych pod okupację niemiecką.

Program uroczystości XII Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku na stronie zwiazeksybirakow.pl/


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Henryk Sankowski
  • Henryk Sankowski
  • 06.09.2012 19:48

Dlaczego tworzycie fałszywą historię? Co to ZSRS?! Młodym robicie wodę z mózgów! "Związek sowiecki" - nie było czeoś takiego. Dlaczego używa się rozyjsiego słowa "sowiet" w polskich sformułowaniach? To już piszcie i mówcie: "sojuz sowiecki". Coś tam się chyba zaczęło komuś plątać na pewnym etapie - i poszło w świat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Kopciewski
  • Stanisław Kopciewski
  • 31.08.2012 16:33

A dzisiaj okazuje się, że jest ZONK :(

Na smyczy PZPR
I tak we wniosku paszportowym złożonym w MSW w 1987 r. Tadeusz Chwiedź podaje m.in., że przynależy do białostockiego Komitetu Miejskiego PZPR. Dowiadujemy się również z niego, że cel wyjazdu do ZSRS jest służbowy - "wymiana międzypartyjna", koszty przejazdu pokrywa KW PZPR, natomiast pobytu - Komunistyczna Partia Białorusi w Grodnie.
We wniosku jest też informacja, że Chwiedź pełnił znaczące funkcje w administracji państwowej PRL. Był dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Więcej http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/8674,esbecki-trop-zamachu-na-orla.html

§12 ust. 3. Nie mogą należeć do Związku osoby fizyczne lub prawne, które współdziałały z zaborcami, okupantami - wrogami Polski, podejmując działania anty niepodległościowe i antypolskie.
http://zwiazeksybirakow.strefa.pl/StatutZSnowy.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 28.08.2012 01:05

Dawni żołnierze A.K, to już chyba tylko nieliczni. To pokolenie ,które już odeszło lub odejdzie. Miałam trzy osoby z najbliższej rodziny na zesłaniu w łagrach sowieckich. Mój dziadek,ojciec mojej matki nie przeżył łagru. Umarł w Krasnojarsku pod koniec 1949r. Nie miał żadnej winy,uznali go za tzw.obszarnika ziemskiego.Pozbawili wszystkiego,rodziny oraz życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.