Facebook Google+ Twitter

Marsz Ruchu Autonomii Śląska już po raz trzeci

Dzisiaj w południe, przez Katowice przeszedł trzeci Marsz Ruchu Autonomii Śląska. Trasa przemarszu prowadziła od placu Wolności do placu Sejmu Śląskiego. Tegoroczne hasło brzmiało: "Autonomia, autonomia to oferta jest wspaniała bo Śląsk syty, Polska cała".

1 z 18 Następne zdjęcie
Zdjęcie: W samo południe, z placu Wolności w Katowicach ruszył trzeci Marsz Ruchu Autonomii Śląska. Fot. Magdalena Foltys
W samo południe, z placu Wolności w Katowicach ruszył trzeci Marsz Ruchu Autonomii Śląska. Fot. Magdalena Foltys

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Skoro wymianę zdań i dyskusję uważasz za pouczanie to już nie mój problem. Pewnie gdybym miał poglądy podobne do Twoich to byłaby dyskusja, a tak to w Twoim mniemaniu jest pouczanie.
Gnębić Cię nie muszę i nie mam takich sadystycznych zapędów. Sam to robisz wyrażając takie a nie inne opinie. Jak się nie potrafi odróżnić ksenofobii od rasizmu, to niestety świadczy to tylko o Tobie, ja w swoich wypowiedziach nigdzie rasizmu Tobie nie wytykałem, więc nie wiem o jakich zarzutach piszesz.

Wasz problem polega na tym, że nie potraficie żyć bez wrogów, są Wam potrzebni jak powietrze do oddychania. Wojna się skończyła 64 lata temu, więc skoro wróg realny nie istnieje to trzeba sobie znaleźć wyimaginowanego. Żyjecie w chorej nienawiści do wszystkiego co niemieckie, nazywacie nas Niemcami tylko dlatego, że w większości potrafimy spojrzeć uczciwie na jedną i drugą stronę medalu. Jesteście tak zacietrzewieni w tej polskości, że nikogo dookoła siebie nie widzicie. Ale pretensje do Rosjan to co rusz na każdym kroku macie, za ich "niereformowalny" punkt widzenia historii, a w gruncie rzeczy jesteście dokładnie tacy sami. Jak Ci tak bardzo brakuje realnych wrogów to myślę, że "wycieczka" do Iraku lub Afganistanu załatwi sprawę. A swoją drogą na warszawskiej Pradze rozpocznie się niebawem projekt kulturalny na temat historii i wielokulturowości tej dzielnicy; mowa będzie m.in. o wpływach kultury niemieckiej, rosyjskiej, żydowskiej i romskiej. I co? Będziecie szykować "najazd nacjonalistycznej braci" na Warszawę? No bo jak to można mówić w sercu Polski o "niemiaszkach", "ruskich", "żydach" i "cyganach"?

/A autonomię dostaliście, nie bo "Polska obiecała" tylko dlatego, że rząd.../ - a ten rząd to kogo reprezentował? Marsjan? Kosmitów? Czy może jednak był reprezentantem Polski
/...obawiał się, że będziecie chcieli powrotu do Niemiec i by mniejszość niemiecką jakoś ugłaskać/ - głupszej teorii jeszcze w życiu nie słyszałem. Ale to tylko dowodzi o braku wiedzy na temat Górnego Śląska. Radzę poczytać w jaki sposób doszło do uchwalenia Statutu Organicznego, kto brał udział w pracach nad jego powstaniem i najważniejsze, kiedy został uchwalony a kiedy fragment wschodniej części Górnego Śląska przyłączono do Polski.
"To pokazuje, jacy byli i są ślązacy" - no tak, a Polacy to uosobienie cnót wszelakich – śmiech na sali (poza tym Ślązacy pisze się dużą literą).

Linki które podałeś można skomentować jednym tylko słowem: nienawiść, nienawiść, nienawiść. Nie potrafisz zaakceptować faktu, że ten region budowali przez lata Czesi, Niemcy i Polacy i że tutaj nigdy nie będzie ślepego zapatrzenia tylko w jedną z tych kultur. Za to bardzo bliskie są Wam treści prezentowane na stronie www.polonica.net

Co za brednie piszesz o jakimś świętym prawie zemsty? Gdzie one jest święte? W 11 przykazaniu? Skoro tak uważasz. to możesz stanąć w jednym szeregu razem z niemieckimi faszystami i podać sobie nawzajem rękę bo niczym się od siebie nie różnicie.
Warto też popatrzeć czasem we własne kręgi, bo jakoś dziwnym trafem wśród tych polskich nacjonalistów nie brakuje wyznawców Adolfa H., oj nie brakuje i całkiem ich sporo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przemówiła śląska krynica mądrości i jedynie słusznej wiedzy. Pokaż zdjęcie swoje odważniaku, jak tak zaczynasz pouczać! Co? Myślisz, że mnie poruszają twoje niby próby pognębienia mnie, ukazania, jaki to jestem głupi, bo jestem nacjonalistą? Właśnie będę się wypowiadał na ten temat jako nacjonalista, bo dla mnie nie ma nic cenniejszego niż Polska, Jej interes, Jej całość. Nie po to zakładam mundur Wojska Polskiego i pokazuję wraz z towarzyszami z grupy rekonstrukcyjnej przeszłość i walkę o Polskę, żeby mi piąta kolumna z Niemiec podważała to, o co walczyli moi dziadowie i w 1920 i w 1939 i w 1945.
Czyli obrona interesu Narodu Polskiego przed bandą folksdojczy to ksenofobia? Ach, ten wasz śmieszny, lewacki zarzut rasizmu. Tak, jak widzę takich jak wy - jestem ksenofobem najgorszym z możliwych. I nie gadaj mi tu o tym, jaki to RAŚ wspaniały, przykład idzie z góry. Wasz guru, Gorzelik, bardzo udatnie parafrazował przemówienie Lloyda Georga o małpie i zepsutym zegarku. A autonomię dostaliście, nie bo "Polska obiecała" tylko dlatego, że rząd obawiał się, że będziecie chcieli powrotu do Niemiec i by mniejszość niemiecką jakoś ugłaskać. To pokazuje, jacy byli i są ślązacy. To co, innym też mieliśmy coś dawać? Tacy Wielkopolanie czy ludzie z Mazowsza walczyli o Polskę, a nie o autonomię czy inne nagrody. Największą nagrodą była NIEPODLEGŁOŚĆ i to była najlepsza zapłata za trudy.
Walka z nacjonalizmem polskim? Litości, to po chuja w ogóle były te jebane Powstania Śląskie!? Polska to Polska i polski nacjonalizm też wchodzi w zakres tego pojęcia i koniec. Co wy myślicie, że jesteście z innej planety? Że obok stać będziecie? A tu masz coś a propos "wyimaginowanego wroga": http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,6991132,PZPN__Fani_Ruchu_maja_kibicowac_po_polsku.html
I nigdzie nie piszę, jacy to ci Polacy są pokrzywdzeni ani nie biadolę. W obecnych czasach to wy zaczynacie nas przewyższać pod tym względem, a już najbardziej płaczecie nad niemieckimi ofiarami na Śląsku. Jaka to tragedia! Jaka niesprawiedliwość! A właśnie, że sprawiedliwość! Akcja rodzi reakcję, bardzo dobrze zauważyłeś! Zaatakowali nasz kraj, to potem razem z ruskimi im ładnie podziękowaliśmy. To odpowiedź na "Bezczelnie zabraną autonomię". Jak najbardziej słusznie, co myśleliście? Na jakim świecie ty żyjesz? Sądzisz, że komuchy by wam pozwoliły zachować autonomię przy totalnej centralizacji państwa? Wśród folksdojczy ślązaków była nad reprezentacja. Im też bardzo ładnie podziękowano za "ofiarną walkę z niemieckim okupantem". I ten wasz śmieszny argument - że to fobie. Nie byłoby ich, gdyby nie wasza działalność. I to nie żaden wyimaginowany wróg, stoicie w jednym szeregu z taką Steinbach. Na mnie najeżdżasz, że jestem fanatykiem a sam masz głowę nabitą propagandą, tylko w drugą stronę. I kto w ogóle powiedział z całą stanowczością, że moje poglądy są złe? Ach, to lewackie przekonanie o wyższości poglądów pogrobowców Marksa i Engelsa nad resztą... Następny przykład: http://www.slonsk.de/Slonsk/Abni/GSOS/NiemcyAutochtiniSlazacyPolacy.htm
Nie dość, że zdrajca, to jeszcze manipuluje Historią, faktami (jak to antypolski niemiecki pies - ma to we krwi), a jego wiedza historyczna jest równa zeru. Słyszałem pomysł o dwujęzycznych tablicach już... (Jak w Szlezwiku duńskim. Nie musze mówić, jak zareagowali Duńczycy. Powiedzieli: NIE!). A propos tej strony, szczególnie zabawnie jest przy wyjaśnianiu, dlaczego okupowali nas sowieci... I oni, biedni Niemcy i ślązacy nie wiedzieli, dlaczego się ich wypędza i morduje. Inny fragment tej samej strony, na inny temat:
"Shaber prywatny i oficjalny sprzętami z Wrocławia i nnnych shlonzskich miast trwał wiele lat po wojnie a magazyny wielu muzeów "prawdziwie polskich" nadal wypełnione są dorobkiem Shonzsoków. (Dyrektor Rusczyc z Muzemum Narodowego w Warszawie użala się, że może eksponować zaledwie 1,5% zbiorów). Płyty nagrobkowe przerobiono bezpośrednio na Kirchhofach skuwając - majzlując napisy. Zwłoki ludzkie bezczeszczono prenetrując groby.
Jak można iść z takim " dobrobkiem kultury" do Europy, gdze nie ma oznak działań zmierzających do naprawiena zła ?"
Napisał miłośnik narodu, którego największym dorobkiem kulturalnym, „szczytem kultury” była budowa komór gazowych, masowe mordy, grabież i totalne niszczenie dorobku kulturalnego. Nie my wojnę wywołaliśmy.

"Proponuje zatym rozwiązanie na miarę Europy nowych czasów, a rotundę kostjuszkowską zamienić w Rotundę Pamiynici - obłożyć wyrzuconymi bezładnie na hałdy w podwrocławskim Mirkowie tysiącami nagrobków z wrocławskich cmentarzy, dokumentując w ten sposób powojenne barbarzyństwo, tragedie totalnie wypędzonych i zemstę "zwycięzców" która ojawiła się zniszczeniem nawet mogił calych pokoleń Shlonzoków."

Prosta sprawa - każda akcja wywołuje reakcję, jak już ustaliliśmy. Oni niszczyli, grabili, palili, rabowali nas - my (i ruscy) się zemściliśmy, jak święte prawo zemsty pozwala a nawet nakazuje. Niemców spotkała sprawiedliwość dziejowa, naturalną koleją rzeczy dosięgła ona także śląskich kolaborantów. Tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiedział Szymon co wiedział, a że wie niewiele to już należy nad tym ubolewać. Ksenofobią i szowinizmem trąci (żeby nie powiedzieć brzydko: śmierdzi) od Ciebie z daleka. Nie po to Ślązacy walczyli z nacjonalizmem niemieckim, aby wpuścić tu nacjonalizm polski. Polska coś tej części powstańców obiecała, coś co do wybuchu II Wojny Światowej sprawnie działało i przynosiło obopólne korzyści i Polsce i tej niewielkiej części Górnego Śląska a co po wojnie zostało w bezczelny sposób zabrane. Nazywało się to autonomia właśnie. Na temat domniemanej antypolskości i proniemieckości RAŚ nie powinna się wypowiadać osoba o tak spaczonych poglądach jak Ty, osoba nie rozumiejąca pojęcia autonomia, która z każdej strony widzi zagrożenie i niebezpieczeństwo w postaci wyimaginowanego wroga, osoba która jawnie przyznaje się do nacjonalizmu. Na szczęście w dzisiejszym świecie fobie i lęki się leczy, czego szczerze życzę. A to biadolenie, jacy ci Polacy pokrzywdzeni, biedni, wszyscy wokół chcą ich tylko okraść, opluć, wyssać ostatnie soki, zniszczyć, wysługiwać się nimi, że wszystko co złe to "oni" a nie "my" w pełni pozwala zrozumieć takie pojęcia jak kompleksy, małostkowość, malkontenctwo. Co do palenia flag na flimikach w szacownym serwisie "youtube" przez niewielką grupę kretynów to absolutnie tego nie należy popierać i jakoś nigdzie nie słyszałem opinii popierających te incydenty ze strony RAŚ. I absolutnie ich nie usprawiedliwiając radziłbym spojrzeć samemu w lustro i zastanowić się nad własnym zachowaniem bo jak wiadomo, każda akcja rodzi reakcję. Jak tak bardzo tęsknisz za czasami komuny to zacznij planować podróż do Korei Północnej, tam panują "zwyczaje" w stylu jeden wódz jedno państwo, idealnie pasujące do Twoich poglądów, a najazdy to sobie czyń na swoje mieszkanie, dom czy co tam posiadasz i tam razem ze swoją kliką wylewajcie żale. Ponadto kultura wymaga posiadania wiedzy na temat na który się wypowiada, a Twoja wiedza o Górnym Śląsku jest zdawkowa jeśli nie zerowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo to część Polski, a Polska jest państwem unitarnym. Mnie na przykład przeszkadza idea autonomii Sląska, jestem nacjonalistą i podobne pomysły to dla mnie dowód na działalność w Polsce V kolumny. Nie po to Polacy walczyli o odzyskanie tych ziem dla Polski, żeby teraz proniemieccy działacze wysuwali jakieś śmieszne żądania. Antypolskość zwolenników RAŚ i ich proniemieckość aż w oczy kuje (choć oni oczywiście twierdzą co innego). I to biadolenie, jacy ci Ślązacy pokrzywdzeni, jaka to niesprawiedliwość ich spotkała po wojnie... Czytając ich wypociny człowiek zaczyna w pełni rozumieć sens słowa "rewizjonizm" (w jego wielu aspektach). Szczególnie widać to po tych, co to zamieszczali na youtubie filmiki jak palą polskie flagi (już skasowane dawno). Źle im w Polsce? Niech wyjeżdżają do Niemiec. Mniej kłopotów dla nas. Tu jest Polska, czasy heimatu się skończyły i lepiej niech to zrozumieją. Pod tym względem komuna była dobra, bo tzw. mniejszość śląska bała się w ogóle ruszyć.
Ostatnio im trochę ZLNŚ (czy jak to tam się zwie) szyki popsuł swym poparciem dla stanowiska Rosji. Czyżby się przestraszyli reakcji Polaków? Może mały najazd nacjonalistycznej braci na Polski Górny Śląsk?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.08.2009 20:58

Mnie osobiście ciekawi dlaczego komuś przeszkadza idea autonomii Ślaska?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.07.2009 09:18

A co tym porównaniu opadającego ?
Jednak współczuję.
Ślązacy powinni się czuć wyróżnieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Tomasza:
Jak cytujesz moje słowa, to cytuj dokładnie. Inaczej wypaczasz sens zdania. Nie napisałem że Ślązak nie równa się Polak, tylko nie równa się automatycznie Polak. Oprócz Ślązaków Polaków, mamy także Ślązaków Czechów i Ślązaków Niemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.07.2009 06:45

''Ślązak nie równa się Polak'' :]
To z kim się równa, ta super nacja bez własne ziemi, toż to prawie jak Żydzi ...ciekawe jaka misje mają do spełnienia.
Dać im pełną autonomię! .
Bez polskich emerytur, wsparcia rządu, i inwestycji w infrastrukturę.
Ślązak ma zmyślne rączki, poradzi sobie.
Frazesy wypowiadane prze garstkę ludzi, dyskusja zwiększa popularność tak jak było z Angela Merkel.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo.
Zastanawia mnie, czy nie chce Pani komentować mojej wypowiedzi rzeczywiście z braku czasu, czy raczej z braku argumentów. Podejrzewam raczej to drugie.
"Spytam tylko co robią Ślązacy nad moim polskim morzem?"
A spytam co robią Polacy w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, Niemczech i paru innych krajach? I jeszcze dostają tam prawa wyborcze, toż to skandal przecież?
Na temat Pani miejscowości i ziem na których Pani mieszka nie wypowiadałem się. Tudzież uważam, w odróżnieniu od Adama, że to nie moja sprawa decydować o sprawach u Pani się dziejących, dlatego się nie wypowiadam. Pozostawiam to Pani.
"...nikt w Polsce nie zabrania zamienić białego na czarnego orła"
Pytanie o jakiego orła Pani chodziło? Jeśli o niemieckiego to przykro mi, ale nie widzę powodu abym miał wybierać tamte strony. Urodziłem się na Śląsku i tu jest mój "hajmat".
Jeśli chodzi natomiast o orła sląskiego (o co jednak Panią nie podejrzewam) to nie muszę niczego zamieniać, ponieważ on jest czarny, a górnośląski z kolei złoty.
Pozdrawiam.
PS Proszę się nie bać dyskusji. Z każdej dyskusji można wyciągnąć coś dobrego, zarówno Pani jak i ja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...taki UOP w raporcie z 2000 roku ostrzegał, że RAŚ może stanowić <potencjalne zagrożenie dla interesów RP>".
Czy "taki" UOP od 2000 roku zabrał jeszcze głos w tej sprawie czy opierasz się na insynuacjach z przed 9 lat? Ponadto, z jednej strony marginalizujesz ruch jak to powiadasz &#8222;ślązakowski&#8221; wypisując jakieś niskie poparcie w procentach, a z drugiej strony się go boisz. Brak logiki w Twoim zachowaniu. Chyba, że marginalizowanie stanowi dla Ciebie swoisty lek na własny strach.

&#8222;Gdy się czyta fora pewnego klubu albo słucha kibiców tego klubu to już takim spokojnym być to nieostrożność&#8221;.
Gdy się czyta opinie i ogląda zachowania kibiców pewnego klubu, to także spokojnym być nie można. Wycieczka do Wilna, pamiętne finały Pucharu Polski z GKS Katowice i Lechem Poznań, żeby tylko wspomnieć tych kilka. Jeśli tak wyglądają czołowi przedstawiciele narodu polskiego to brońcie mnie wszystkimi siłami przed tą polską dziczą. Akurat podnoszenie do rangi autorytetu przedstawicieli grup kibicowskich, których to autorytet jest zerowy, jest sporym nadużyciem. Wiem, wiem co mi za chwile odpiszesz. Że duża część kibiców pewnego klubu jest zwolennikami RAŚ. Jednak nie każdy członek RAŚ jest kibicem tegoż klubu lub też kibicem piłkarskim w ogóle.

&#8222;Proszę zobaczyć także jakie koszulki sprzedaje się w popularnym sklepiku progresja&#8221;.
Proszę mi wytłumaczyć, jaka idea przyświeca wywieszaniu przez kibców pewnego klubu, flagi z napisem &#8222;Wielkie Księstwo Warszawskie&#8221;.


Nie widzę nic złego w popularyzowaniu śląskiej, górnośląskiej symboliki, barw czy też publikacji.
Jeśli Polacy w większości nie potrafią napisać obiektywnej książki na temat Śląska to do kogo masz pretensje? Z książek napisanych przez Polaków jakie ostatnio miałem w ręce i uważam za obiektywne, to książka Jana Drabiny - &#8222;Górny Śląsk&#8221; i Małgorzaty Szejnert - &#8222;Czarny ogród&#8221;. Zapewne tę drugą zdyskredytujesz za chwilę, bo przecież ma takie &#8222;niepolskie&#8221; nazwisko.
Flaga oraz godło Śląska i Górnego Śląska są prawnie zaakceptowane przez państwo Polskie i nikt nie zabrania ich używania. Wywodzą się z historii tych ziem. Ponadto godła stanowią oficjalne symbole województwa śląskiego i dolnośląskiego oraz w zmodyfikowanej wersji (nie wiedzieć czemu) województwa opolskiego.
Nikt nie zabrania Tobie, tym bardziej Ślązacy posługiwania się symboliką Mazowsza. Ciekawy jestem, czy w ogóle zdajesz sobie sprawę, że taką posiadacie.

&#8222;Ok, szczerze wierzę niektórym z RAŚ, że oni chcą tylko tego (choć z drugiej strony gdybym był na ich miejscu to tak bym właśnie działał)&#8221;
Dlatego twierdzę, że własną miarą próbujesz oceniać RAŚ. Nie neguję, że wśród zwolenników RAŚ są ludzie głoszący owe &#8222;nieprzychylne&#8221; Tobie poglądy, jednak generalizując wrzucasz wszystkich do jednego wora.

&#8222;Jednak obawiam się, że mimo, załóżmy, szczerych chęci liderzy RAŚ mogą nie zapanować nad dołami, które to doły...mogą zrobić co chcą&#8221;
A ja obawiam się, że mimo szczerych chęci, państwo polskie może nie zapanować nad dołami, wśród których szerzy nam się nacjonalizm.

&#8222;Nikt chyba nie będzie zaprzeczał, że na Śląsku wielu ludzi próbuje podważać polskość tych terenów&#8221;.
Tak samo nikt nie będzie zaprzeczał, że na Śląsku wielu Polaków próbuje podważać wielokulturowość tych terenów, narzucając tylko polski punkt widzenia (w dotatku niesprawiedliwy).

&#8222;Faktycznie 120 lat temu mogło tak być. Wtedy Ślązak równał się Niemiec. Dziś Ślązak równa się Polak&#8221;.
Niestety dla Ciebie, ale dziś Ślązak równa się także Czech, a czasem również i Niemiec.

&#8222;Polską młodzież odciąga się od polskości. Zamiast np. pokazywać jak Polacy na Śląsku opierali się germanizacji, uczyć o Zgrzebnioku, Wyględzie, Hajdzie, Macoszku czy Bandtkie i to chwalić to zabiera się ich na paradę autonomii&#8221;.
Ale do kogo w tej kwestii masz pretensje? Do Ślązaków? Czy to Ślązacy ustalają program nauczania historii w szkołach dla całej Polski? Mnie się zdaje, że robią to właśnie Polacy. Też ubolewam nad tym, że w śląskich szkołach nie uczy się dzieci o Ślązakach i ich regionie. Z drugiej strony jednak nie ma tego złego, bo podejrzewam, że nie było by to neutralne światopoglądowo nauczanie tylko nastawione ideologicznie wyłącznie na Polskę, zapominając o takich Ślązakach jak: Kurt Alder, Joseph von Eichendorff, August Bassy, Feliks Steuer, Horst Bienek, Theodor Kalide i inni, czy też w pewien sposób niewygodnych dla Polski jak Jan Gajda, Józef Kożdoń, Józef Knosała, rodzina Schaffgotschów, Hochbergów. Wymieniać można by długo. I nie wmawiaj mi proszę, że tu, na Górnym Śląsku ma rację tylko i wyłącznie polski punkt widzenia. Ktoś kto nie rozumie złożoności Górnego Śląska będzie postrzegany jako krzywdzący nacjonalizator, bez znaczenia czy polski, niemiecki, czy jakiś inny. Argument że obecnie Górny Śląsk leży w granicach Polski i powinien przyjąć całkowicie polską rację stanu na tych ziemiach nie ma racji bytu. To co dobre dla Mazowsza, Lubelszczyzny nie koniecznie musi być dobre tutaj. I właśnie Polacy muszą tę kwestię w końcu zrozumieć a nie na odwrót. Wcale się nie dziwię części ludności Górnego Śląska, że są antypolscy w swoich działaniach i wypowiedziach. Nie dziwię się im, ale nie oznacza że ich działania uważam za prawidłowe. Wbrew temu co próbujesz głosić, to nie Ślązacy (czy w Twoim mniemaniu ruch Ślązakowski) jest zagrożeniem dla ludzi czujących się Polakami, ale to właśnie sami Polacy poprzez takie nastawienie do części autochtonów wywołują w nich takie a nie inne zachowania. My, Wam Polakom, mieszkańcom województwa śląskiego nie zabraniamy czuć się Polakami i czuć związku z Polską, natomiast Wy nam próbujecie udowadniać na każdym kroku, że wielokulturowość Śląska jest zła.
A o przytoczonych przez Ciebie nazwiskach, to nie zapominaj, że cześć tych ludzi żyła w czasach kiedy autonomia na Śląsku istniała i miała się całkiem dobrze, zarówno dla Polski i Polaków jak i dla Śląska. W ostatnim z wywiadów przyznał to nawet sam Piotr Spyra &#8211; założyciel organizacji na którą tak często się powołujesz.

&#8222;Cały ten, który się znalazł w naszych granicach po World War II. A tego, który się nie znalazł w naszych granicach jest parę procent (choć tam też żyje dużo Polaków) w stosunku do całości. Choć z drugiej strony nazwa ziemi w Czech to kraj morawsko-śląski więc.&#8221;
Po pierwsze nie nazwa ziemi w Czechach tylko nazwa wg podziału administracyjnego. Kraj jako odpowiednik naszego województwa. A dlatego morawsko-śląski, że owe &#8222;województwo&#8221; składa się częściowo z ziem śląskich i częściowo z ziem morawskich. U nas za to mamy sztuczne województwo opolskie zwane śmiesznie opolszczyzną miast Śląskiem Opolskim częścią Górnego Śląska, oraz województwo śląskie które śląskie jest tylko w 48% krzywdząc nazwą zarówno Ślązaków jak i mieszkańców zachodniej Małopolski.
Dziwi mnie, że jako obrońca polskości i wszystkiego co z nią związane pozwalasz sobie na wtrącanie obcych wyrażeń jak &#8222;World War II&#8221;. Podobno jest to niekulturalne. Czy pojęcie Druga Wojna Światowa w Polsce już nie funkcjonuje?

&#8222;Nie wypowiadam się na temat Niemiec czy Rosji...&#8221;
Bezpośrednio może i nie, ale pośrednio robi to za Ciebie Polski rząd i władze lokalne. Rondo im. Dżochara Dudajewa w Warszawie, popieranie niepodległej Czeczenii, uznanie niepodległości Kosowa bez pytania co Serbowie sądzą na ten temat, to tylko parę przykładów.

Braku kontrargumentów nie komentuje się czymś w rodzaju &#8222;blablablablabla&#8221;

Podajesz przykład Hiszpanii jako państwa które podobno rozpada się przez autonomię, to ja podam przykład byłej Jugosławii jako państwa które rozpadło się przez chorą centralizację.

&#8222;Autonomię uznajemy tu za niestosowność&#8221;
Uznajesz Ty, i osoby o Tobie podobnych poglądach. Jako obywatel RP posiadający jej obywatelstwo i wielu innych mi podobnych nie tylko ze Śląska uważamy autonomię regionów (które tego chcą) tu za słuszność.

&#8222;...próbujących z tożsamości regionalnej tworzyć ...&#8221;
Ja też widzę jakiś postęp, część Polaków zauważa, że istnieje tożsamość regionalna.

Stanowisko jakie prezentuje na swojej stronie internetowej pan Piotr Pietrasz jest mi znane, ale dziękuję za przypomnienie że taka osoba istnieje. Może kiedyś przez jakiś przypadek błędnie zaznaczę go na liście wyborczej.

Patriotyzm to ostatnio modne słowo, sęk w tym poprzez zachowania pewnych grup trąci trochę nacjonalizmem.

&#8222;Aha apropos Loja Dżordża nie brałbym na poważnie słów polonofoba, który nie chciał dać Polsce Galicji bo uważał, że to Hiszpania ma do niej większe prawa&#8221;.
Tematu Davida Lloyda George'a nie poruszałem, ale skoro o nim wspomniałeś, to nie jest dla mnie autorytetem, a to że przez zupełny przypadek miał rację....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.