Facebook Google+ Twitter

Marsz Tolerancji przemaszerował dziś przez Kraków

Nie obyło się jednak bez zatrzymań kontrmanifestantów, którzy próbowali przeszkodzić wejściu homoseksualistów na Rynek.

NOP pod Mariackim / Fot. Łukasz CyganKiedy o 14 z placu Wolnica wyruszał kolorowy korowód popierających związki homoseksualne, od 30 minut po płycie Rynku poruszała się kilkudziesięcioosobowa grupa Narodowego Odrodzenia Polski, skandująca takie hasła jak "Rynek krakowski nie jest gejowski" oraz "Normalna rodzina - chłopak, dziewczyna". Chociaż Michał Sroka, wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej dzień przed marszem zapowiadał, że kontrmanifestanci powstrzymają ten marsz w sposób pokojowy, ale pomysłem niektórzy mogli poczuć się zawiedzeni, gdyż formuła była taka sama jak w latach poprzednich.

NOP na Rynku / Fot. Łukasz CyganOkoło godziny później przy wylocie ulicy Grodzkiej obie manifestacje spotkały się ze sobą. Po rozpędzeniu prawicowej młodzieży przez kordon policji uzbrojony w pałki i tarcze homoseksualiści przeszli aż pod kościół Mariacki, po czym obie manifestacje rozeszły się do domów. Policja zatrzymała 15 osób podejrzanych o zakłócanie legalnej demonstracji. Za jej udaremnienie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Padały wyzwiska i obraźliwe określenia, policję nazywano ZOMO, a uczestników parady "pedałami i pederastami":
Oddziały policji przed starciami / Fot. Łukasz CyganZaskakiwała brutalność policji; gdy jeden z protestujących został obezwładniony przez dwóch funkcjonariuszy za rzucanie w uczestników Marszu Tolerancji jajkami oraz innymi przedmiotami, nagle oprócz wcześniej wspomnianych znalazło się nad nim ponad 15 innych policjantów, którzy z nieukrywaną nienawiścią przycisnęli go do ziemi i w krzykach protestu mieszkańców Krakowa odprowadzili do furgonetki. O innym incydencie mówią demonstranci; według ich relacji, księdza, który protestował przeciwko promocji homoseksualizmu w Polsce policja skatowała do takiego stanu, że potrzebna była interwencja sanitariuszy.
Przy kościele św. Wojciecha na Rynku prawdopodobnie spadł z murku 72-letni duchowny. Wezwane - wbrew jego protestom - pogotowie, odwiozło duchownego do szpitala - podaje wp.pl.

Zobacz również krótki film z kontrmanifestacji NOP.
Galeria z dzisiejszego dnia
Grupa manifestantów podczas palenia flagi Unii Europejskiej wypowiada swoje zdanie na temat homoseksualistów:


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.05.2009 19:34

Jeszcze trochę i będzie spokojniej a i ciekawiej - jak na Zachodzie - będzie to przypominać cyrk i nikt nie będzie zwracać uwagi, no może małe dzieci będą się trochę dziwić, że pan z panem się całują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytanie jak Policja miała traktować tych zadymiarzy jak nie "brutalnie". Uprzejmie prosić? Laurki wysyłać?
Zwłaszcza, że pewnie ich pamięta dość dobrze, że rzucają w nich cegłami na meczach, w 90% to Ci sami / tacy sami ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jedni mogą demonstrować poglądy drudzy nie" pisze johnyspotter.

Ależ mogą wszyscy - ale dlaczego "drudzy" są agresywni i atakują fizycznie "jednych"?

Jeżeli jest zezwolenie na manifestację, a z doświadczenia wiadomo, że jest ona atakowana - policja jest potrzebana do ochrony. A więc koszt akcji policyjnej obciaża tych, którzy prowokują zajscia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • R L
  • 17.05.2009 10:10

(-) za konsekwentne nazywanie "marszu tolerancji" marszem homoseksualistów, mimo, że brali w nim udział nie tylko homoseksualiści

Komentarz został ukrytyrozwiń

To może w tagach wpisz wszystkie krzyczane słowa...dobry pomysł? Powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, wszystko mam nadzieję dodać jutro. Posiadam około 1h 30min ciągłego materiału audio, który jednak wymaga komentarza i opracowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawe materiały audio

Zatrzymanie kontrdemonstranta w stylu "piętnastu na jednego" chyba mnie ominęło, natomiast nagrywając dziewczynę mówiącą o gejach i policji musieliśmy stać tuż obok siebie.

PS. Czy nagrałeś też może dyskusję, w której narodowcy rzucali hasła: "Wszystkim gejom kula w łeb", "Na geja jedna kula w łeb, bo dwie to już żal", "Z bicia nici, trzeba zabijać, palić"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wciąż dodaję nowe treści, na chwilę obecną konwertuje się materiał audio na którym wyraźnie słychać jak demonstranci krzyczą "ZOMO" w stronę policji po pierwszych zatrzymaniach.
Byłem na wielu demonstracjach, ale takiej wielkiej mobilizacji służb policja na jedną jednostkę oraz pokazania, że "my tu jesteśmy górą" dawno nie widziałem. Nie bronię zatrzymanych, powinni oni ponieść odpowiedzialnośc karną, lecz zatrzymanie powinno odbywać się w trochę innych warunkach niż przygniatanie do ziemi i uspokajanie pałką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm... chciałem dać plusa za wieści z "tamtej" strony barykady ;). Czy mógłbyś jednak najpierw wyjaśnić jak obiektywny dziennikarz rozpoznaje w policjantach "nieukrywaną nienawiść" oraz co w Twoich tagach robi słowo "ZOMO"?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.