Facebook Google+ Twitter

Marsz "Wolnych konopi" zablokuje Warszawę?

Od przyszłego tygodnia do początku października Warszawa może zostać kompletnie sparaliżowana. Tym razem jednak problemem nie będą roboty drogowe, ale manifestacje, które w godzinach szczytu, chcą zorganizować zwolennicy legalizacji marihuany.

Marsze w Hiszpanii. Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Million_Marijuana_March.jpgKolejne manifestacje mają być zgłaszane, zgodnie z prawem, na 3 dni przed akcją.
Organizatorzy z premedytacją deklarują, że będą manifestować w godzinach szczytu komunikacyjnego; są świadomi, że policja będzie zmuszona zrobić objazdy. „W stolicy będzie kilka marszów równocześnie w godzinach szczytu. […] Ale nie mamy innego wyjścia, by upomnieć się o naszą sprawę” - mówi na wyborcza.pl Jędrzej Sadowski, pełnomocnik inicjatywy "Wolne konopie". Sadowski oczekuje, że w manifestacji weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Organizatorzy marszu uważają, że Marszałek Sejmu,odmawiając kilka miesięcy temu przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Wolne konopie" naruszył
prawa obywatelskie (marszałkiem był wtedy Bronisław Komorowski - przyp. red.). Niedawno Sąd Najwyższy postanowienie to uchylił.


Sadowski zaznacza, że oczekiwania inicjatywy "Wolne Konopie" są jasne: legalizacja posiadania i uprawy konopi oraz amnestia dla skazanych za ich posiadanie i uprawę.

Pomysł popierają niektórzy muzycy rockowi, np. Kamil Sipowicz, autor tekstów dla zespołu Maanam. „Chciałbym przypomnieć, że w czasach PRL-u dostarczaliśmy marihuanę wielu prześladowanym wtedy opozycjonistom" - mówi Sipowicz. "Nie rozumiem dzisiejszego demonizowania marihuany w Polsce. O wiele większy problem stanowi legalny alkohol. Państwo pozwala także legalnie działać sklepom z tzw. Dopalaczami".

Wiktor Osiatyński, prawnik, konstytucjonalista także uważa, że prawa do inicjatywy ustawodawczej nie można ludziom zabronić. „Mają do tego prawo, a do oceny ich projektu powołany jest parlament” – stwierdza.

Podobne akcje odbędą się nie tylko w stolicy, ale też m.in. w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Sandomierzu, Toruniu, Wrocławiu i w Zakopanem.

Projekt legalizacji marihuany - nawet jeśli poprze go 100 tys. osób, nie ma obecnie w Sejmie żadnych szans – twierdzą zgodnie politycy z różnych ugrupowań.






Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

Tomek Mikus
  • Tomek Mikus
  • 24.03.2011 09:19

Zobaczcie ten materiał filmowy - jeśli to Was nie przekonuje to już nic Was nie przekona http://www.youtube.com/watch?v=q90jCS9DKQw

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 23.09.2010 11:28

37 lat - czy możesz podać od kiedy palisz ? i co na to twoja rodzina ? (moja żona by mnie zabiła :) )

Komentarz został ukrytyrozwiń
liberał
  • liberał
  • 22.09.2010 15:55

Kim jesteś, że mnie trzydziesto siedmio tetniemu panu zabraniasz palić marihuany?
Kim jesteś i co tu robisz?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anem.
  • Anem.
  • 20.09.2010 18:43

Jezeli moje pieniadze z podatkow sa wydawane na obrone krzyza, parady wolnosci, entuzjastyczne manifesty lekarzy, sedziow, gornikow to dlaczego rzad ma nie wydac pieniedzy na manifestacje za legalizacja marichuany ? Skoro jestem juz w Polsce i chce legalnie konsumowac ziele to w jaki sposob mam działać ?? Górnicy chcą mieć renty i emerytury to biorą swoje "ciupaski" jada na rząd i dostają, pielegniarki rozbijają obozy pod sejmem, i dostaja obietnice i chyba na tym sie konczy podobnie nauczyciele. Tak naprawde chyba kazdy sie oficjalnie smieje z ludzi ktorzy pracuja nad legalizacja a w domu po cichu jara sobie trawke od lokalnego dilera...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nin-Jah righteous
  • Nin-Jah righteous
  • 20.09.2010 16:37

Propozycje haseł na marszowe transparenty:
1) PRZEBRAŁA SIĘ MIARKA - GŁOSUJ NA LEGALNEGO POJARKA!
2) JARKACZ PO CICHU POPALA SHIT Z KUWETY ALIKA

Komentarz został ukrytyrozwiń

> wg Ciebie niby jakie motywy kierują tymi ludźmi?

Zapewne różne - tak jak różni są ludzie... Jedni dla tego że po prostu lubią sobie od czasu do czasu "zajarać", inni bo uważają, że dorosły normalny człowiek ma prawo do samodecydowania (nawet jeśli w czyimś mniemaniu miałby sobie sam szkodzić). Zakaz konopi nie wynika bowiem ze stwierdzonej naukowo jej szkodliwości tylko z prostego faktu, że rząd nie jest w stanie czerpać z tego wymiernych korzyści (jako że każdy może ją sobie przychodować w doniczce an oknie i trudno by to było obłożyć akcyzą).

> Chcą pomóc ludzkości, wspomóc biednych, chcą poznać prawdę i się samodoskonalić

Być może - jw. -zależy od ludzi... choć szczerze mówiąc nic mnie to nie obchodzi. W moim osobistym zdaniu jeśli dorosła osoba chce się truć to niech się truje (nie ma znaczenia czy będzie to robił wudą, papierochami czy konopiami indyjskimi).

> uważają że gdy handlarzy narkotykami wypuści się z więzienia to poprawi się gospodarka w Polsce?

Proszę być poważnym - obecne przepisy w najmniejszym stopniu zamykają w wiezieniach właśnie handlarzy narkotyków. I to jest rzeczywisty problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artur Wojnowski - wg mojej oceny wypowiedzi typu: "A teorii (kapitalizm, socjalizm) przeciwstawiłem teorię. (gier)", są bredzeniem, gdyż używane w nich zestawienia są nieadekwatne. To tak jakby pisać np. że z owoców najbardziej lubi się koty (gdyż obie porównywane idee, desygnaty czy relacje desygnatów należą do rozdzielnych różnych zbiorów desygnatów). W związku z tym pragmatycznie przyjmuję że Pan jedynie chciał się pochwalić że zna coś takiego jak teoria gier.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paweł Konopko
  • Paweł Konopko
  • 20.09.2010 09:56

pogratulować znajomości mojej osoby i moich obyczajów... w ramach premii dorzucę jeszcze jedną głupotę /z Twojego punktu widzenia/: Ziemia nie jest płaska :))))))...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 20.09.2010 08:59

do Pawła Konopko
"jak wiadomo, marihuana jest najmniej szkodliwą używką tak w sensie zdrowotnym, jak społecznym.."
kolego - to że ćpasz to twoja sprawa, ale nie wmawiaj innym głupot.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paweł Konopko
  • Paweł Konopko
  • 19.09.2010 12:20

gwoli uzupełnienia... amnestia nie ma w zamyśle dotyczyć żadnych "handlarzy narkotyków" /jakże to groźnie brzmi, prawda? :)))/, ale osób osadzonych za posiadanie drobnych ilości... co prawda obecnie mówi się o liberalniejszym traktowaniu tychże, ale wychodzi się z zupełnie fałszywych przesłanek... ci ludzie nie są żadnymi "uzależnionymi" /czyli "chorymi"/, ale normalnymi użytkownikami, tak jak wiele osób popijających sobie piwo po pracy lub podczas weekendu... czy ci ostatni robią to po to, by "pomóc ludzkości, poznać prawdę i doskonalić się"... w pewnym sensie tak... bo czyż rekreacja /z używką lub bez/, jeśli nie przekracza pewnych granic, nie jest elementem wspomagającym "doskonalenie się, poznanie prawdy i pomaganie ludzkości"?...