Facebook Google+ Twitter

Marszałek Sejmu odebrał mandaty posłom PiS

Posłom Prawa i Sprawiedliwości, Dariuszowi Barskiemu i Bogdanowi Święczkowskiemu, zostały dziś odebrane mandaty poselskie. Zdecydował o tym marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Jaki jest powód utraty mandatów? Zarówno Barski, jak i Święczkowski, nie zrezygnowali ze swoich mandatów prokuratorskich - informuje portal rp.pl. A mandatów poselskiego i prokuratorskiego, według ściśle określonych przepisów prawnych, nie można łączyć.

Barski i Święczkowski mogą zaskarżyć decyzję marszałka odwołując się do Sądu Najwyższego. Mają na to trzy dni. Z kolei Sąd ma 7 dni by orzec, która ze stron ma rację.

Grzegorz Schetyna wyraził przekonanie, że Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski powinni wcześniej zdecydować, czy chcą zrzec się funkcji prokuratorskiej na rzecz możliwości sprawowania mandatu poselskiego. Marszałek motywując swą opinię, oparł się na artykule 102 ust. 2 Konstytucji RP, gdzie jest wyraźnie zaznaczone, że prokurator nie może jednocześnie sprawować funkcji prokuratora i posła (lub senatora).

Jak do sprawy podchodzą pozbawieni mandatu, byli już posłowie PiS? Obaj zgodnie twierdzą, że "nie ma podstaw prawnych do wygaszenia im poselskich mandatów".

Dyskusja o tym, czy prokurator w stanie spoczynku może sprawować funkcję posła, toczy się już od kilku tygodni. Nie wiadomo jeszcze jaki będzie ostateczny rezultat tego sporu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

za
 • za
 • 28.10.2011 01:11

.

,

TOTALNE FIASKO.KOMPROMITACJA? CELOWE MATACZENIE w niektórych pseudo-mediach? PO,prokuratura,marzszałek ŁAMIE KONSTYTUCJĘ? - jak można WYDAĆ przez prokuraturę PISMO , że prokurator w stanie spoczynku(na emeryturze) może WYKONYWAĆ mandat posła(BYĆ POSŁEM) bez ZRZEKANIA się : PRAW do EMERYTURY i pobierania wynagrodzenia z tytułu emerytury , a gdy kilkadziesiąt tysięcy LUDZI WYBRAŁO ich na posła w WYBORACH do sejmu to prokuratura ZMIENIŁA ZDANIE i DOMAGA się ZRZECZENIA NABYTEGO PRAWNIE PRAWA do EMERYTURY ? TO działanie POLITYCZNE,a nie MERYTORYCZNE - ODBIERANIE NABYTYCH PRAW DO EMERYTURY .STWIERDZENIE ,że nie mogą teraz BYĆ POSŁAMI jest niezgodne z kontytucją (konstytucja mówi o prokuratorze,a nie prokuratorze w stanie spoczynku -to dwa różne STANOWISKA pod WZGLĘDEM PRAWNYM - to tak jakby PORÓWNYWAĆ dużego żywego KONIA z zabawką małego drewniannego KONIA na biegunach - każdy KOŃ jest inny :pierwszego KONIA można zaprząc do WOZU,a na drugiego KONIA może wykorzystać dziecko do zabawy -więc mówienie przez konstytucjonalistów,że każdy z tych prokuratorów jest męszczyzną jest TOTALNĄ GŁUPOTĄ- plotkują ludzie) -JAK MOŻNA DOMAGAĆ się od wybranego kandydata na POSŁA z REZYGNACJI NABYTYCH PRAW do emerytury? Zachowanie marszałka było ZBYT POCHOPNE- w 2 wcześniejszych kadencjach sejmu nie było to ŻADNĄ PRZESZKODĄ. Nawet zaproponowane DOBROWOLNE ZRZECZENIE się POBIERANIA WYNAGRODZENIA na OKRES kadecji sejmu NIC NIE DAŁO. - ludzie piszą -są łamane PODSTAWOWE NABYTE PRAWA EMERYTA(jak można domagać się od emeryta ODEBRANIA mu przyznanych PRAW do EMERYTURY?(nie mylić prawa z wynagrodzeniem) -czy to anarchia?,czy TOTALITARYZM???? ,czy "WOJNA POLITYCZNA" z PIS-em? Co na to prezydent? Schetyna złamał prawo wygaszając ich mandaty. TO bardzo mądrzy i o wysokich kwalifikacjach ludzie-takich osób powinno być w sejmie ZNACZNIE WIĘCEJ - mogliby BARDZO DUŻO ZROBIĆ dla DOBRA POLSKI -mają WYSOKIE KWALIFIKACJE ,DUŻO WOLNEGO CZASU jako MŁODZI EMERYCI w stanie spoczynku? Kalisz jak "zwykle" często się myli i nie ma racji...-ćpa?(awanturnik).Konstytucjonaliści są różnego zdania.Głosowaliście na OBIECANKI Tuska to teraz nie DZIWCIE się,że zostaliście "WYROLOWANI" przez rząd i samorząd. Kiedy się OPAMIĘTACIE?

,

Komentarz został ukrytyrozwiń
za
 • za
 • 28.10.2011 00:30

-
TOTALNE FIASKO.KOMPROMITACJA? CELOWE MATACZENIE w niektórych pseudo-mediach? PO,prokuratura,marzszałek ŁAMIE KONSTYTUCJĘ? - jak można WYDAĆ przez prokuraturę PISMO , że prokurator w stanie spoczynku(na emeryturze) może WYKONYWAĆ mandat posła(BYĆ POSŁEM) bez ZRZEKANIA się : PRAW do EMERYTURY i pobierania wynagrodzenia z tytułu emerytury , a gdy kilkadziesiąt tysięcy LUDZI WYBRAŁO ich na posła w WYBORACH do sejmu to prokuratura ZMIENIŁA ZDANIE i DOMAGA się ZRZECZENIA NABYTEGO PRAWNIE PRAWA do EMERYTURY ? TO działanie POLITYCZNE,a nie MERYTORYCZNE - ODBIERANIE NABYTYCH PRAW DO EMERYTURY .STWIERDZENIE ,że nie mogą teraz BYĆ POSŁAMI jest niezgodne z kontytucją (konstytucja mówi o prokuratorze,a nie prokuratorze w stanie spoczynku-to dwa różne STANOWISKA pod WZGLĘDEM PRAWNYM - to tak jakby PORÓWNYWAĆ ŻYWEGO konia z zabawką małego drewniannego KONIKA na biegunach) -JAK MOŻNA DOMAGAĆ się od wybranego kandydata na POSŁA z REZYGNACJI NABYTYCH PRAW do emerytury? Zachowanie marszałka było ZBYT POCHOPNE- w 2 wcześniejszych kadencjach sejmu nie było to ŻADNĄ PRZESZKODĄ. Nawet zaproponowane DOBROWOLNE ZRZECZENIE się POBIERANIA WYNAGRODZENIA na OKRES kadecji sejmu NIC NIE DAŁO. - ludzie piszą -są łamane PODSTAWOWE NABYTE PRAWA EMERYTA(jak można domagać się od emeryta ODEBRANIA mu przyznanych PRAW do EMERYTURY?(nie mylić prawa z wynagrodzeniem) -czy to anarchia?,czy TOTALITARYZM???? ,czy "WOJNA POLITYCZNA" z PIS-em? Co na to prezydent? Schetyna złamał prawo wygaszając ich mandaty. TO bardzo mądrzy i o wysokich kwalifikacjach ludzie-takich osób powinno być w sejmie ZNACZNIE WIĘCEJ - mogliby BARDZO DUŻO ZROBIĆ dla DOBRA POLSKI -mają WYSOKIE KWALIFIKACJE ,DUŻO WOLNEGO CZASU jako MŁODZI EMERYCI w stanie spoczynku? Kalisz jak "zwykle" często się myli i nie ma racji...-ćpa?(awanturnik).Konstytucjonaliści są różnego zdania.Głosowaliście na OBIECANKI Tuska to teraz nie DZIWCIE się,że zostaliście "WYROLOWANI" przez rząd i samorząd. Kiedy się OPAMIĘTACIE?

Komentarz został ukrytyrozwiń
LINKe
 • LINKe
 • 27.10.2011 20:57

W aktualnym sejmie jest 2 prokuratorów z PSL -u . Zrzekli się mandatu prawniczego i bez hałasu a pisowcy zadymiają jak zwykle!

Komentarz został ukrytyrozwiń
obywatel
 • obywatel
 • 27.10.2011 17:00

Pisowcom od dłuższego czasu wszystko wolno ich polskie prawo nie dotyczy oni mają prawo rydzyka mogą mić dwa mandaty i budować pomniki samowolki

Komentarz został ukrytyrozwiń
bolek
 • bolek
 • 27.10.2011 16:35

afera HAZARDOWA---prawo dla bydła, kto przy żłobie ten ma racje

Komentarz został ukrytyrozwiń
WOJSIK
 • WOJSIK
 • 27.10.2011 16:28

Gdy,jak twierdzą prokuratorzy PRAWO nie pozwala Im na zawieszenie emerytury to niech wpłacają EMERYTURĘ co m-ąc na dowolny cel spoleczny i normalnie pobierają poselskie apanaże . Udowodnią e ten sposób że bardziej zależy Im na pracy dle społeczentwa jako poseł niż na szmalu.
STAĆ WAS NA TAKI GEST PANOWIE EMERYCI- P R O K U R A T O R Z Y ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 27.10.2011 16:27

skoro pisiaki mącą kręcą to marszałek zrobił prawidłowo dobrze ze nie był to bartoszewski bo on wystrzelał by watahy bartoszewski ma lata ale i charyzma niespotykana

Komentarz został ukrytyrozwiń
jacek
 • jacek
 • 27.10.2011 16:00

kalisz jak go mieli uduoic to wyjechal z trybunalem stanu w nagrode dostal pierwsze miejsce w Warszawie,schtyna mysli ze tez dostanie nagrode MARSZALKA ale donek da mu kopa w dupe ha ha ha

Komentarz został ukrytyrozwiń
edzio
 • edzio
 • 27.10.2011 15:49

A co było w PiS i co jest nadal. Staruszek agent Tomek emeryt trzydziestoletni.Emerytura i dieta posła to ile to jest,policz to soie Stańczyku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rej
 • rej
 • 27.10.2011 15:11

grzesiu teraz bedziesz lawki pucowal w sejmie,to w nagrode od donka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.