Facebook Google+ Twitter

Marszałek Sejmu spotkał się z prezesami TVP, TVN i Polsatu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-29 12:46

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski spotkał się z prezesami TVP, TVN i Polsatu. Chcą oni utrzymania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

O takie spotkanie apelowali w ubiegłym tygodniu Andrzej Urbański, Piotr Walter i Zygmunt Solorz. Prezesi publicznej i prywatnych telewizji chcą zachowania abonamentu, z możliwością odliczania go od podatku.
Bronisław Komorowski zgodził się na rozmowę, ale podkreślił, że wszystkie siły polityczne poparły dalsze prace nad projektem nowelizacji ustawy, zwalniającej emerytów i rencistów z płacenia abonamentu. Platforma Obywatelska chce całkowicie znieść abonament od 1 stycznia 2009 roku.

Prezesi TVN, TVP i Polsatu w liście skierowanym do marszałka Sejmu piszą, że w większości krajów europejskich abonament jest powszechną formą dofinansowania mediów publicznych, które jednocześnie mają narzucone ustawowo ograniczenia w pozyskiwaniu przychodów reklamowych. Modele są różne - od całkowitego zakazu nadawania reklam (BBC), przez ograniczenia ich nadawania w dni świąteczne i w czasie najwyższej oglądalności (ZDF, ARD) lub co najmniej zakaz przerywania programów reklamami (TVP).

Marszałek Sejmu podjął się roli osoby, która będzie koordynowała wszystkie toczące się prace legislacyjne związane z mediami. Taką informację przekazał prezes TVN Piotr Walter po spotkaniu szefów TVP, TVN i Polsatu z Bronisławem Komorowskim. Prezesi trzech głównych telewizji w Polsce wyjaśniali, że jest to szczególnie ważne w przededniu cyfryzacji telewizji.

Prezes Telewizji Polskiej Andrzej Urbański podkreślił, że ten proces jest niemożliwy bez telewizji publicznej. Wszędzie w Europie te same programy docierają do widza. "Jeśli widz nie otrzyma tych programów, nie będzie płacił za dekoder i cyfryzację" - powiedział prezes Urbański Prezesi TVP, TVN i Polsatu podkreślali, że w perspektywie cyfryzacji wszystkie telewizje muszą działać razem. Szef TVN Piotr Walter przekonywał, że prezesi rozmawiają o tym jak w procesie cyfryzacji uwzględnić potrzeby nadawców i rynku i stworzyć racjonalny plan cyfryzacji kraju. "Jest to ważne o tyle, że za kilka lat tylko część obywateli będzie miała w domach sygnał cyfrowy" - podkreślił Piotr Walter. Prezes TVP Andrzej Urbański zaznaczył, że w rozmowie z marszałkiem Komorowskim pojawił się także temat abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jak podkreślał - jest to system naczyń połączonych. "Te trzy korporacje stanowią przeważającą większość i każda zmiana losów choćby jednej z nich powoduje zmianę całego rynku" - podkreślił prezes Urbański. Sam marszałek Komorowski powiedział, że spotkanie było raczej poświęcone cyfryzacji, niż ustawie medialnej, gdyż jest ona dużo ważniejsza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

paweł
  • paweł
  • 11.06.2011 19:31

dvbt2 standard dla tv HD w jednym multipleksie można umieścić 14 programów w jakości SD lub 4 w HD i 2 SD, jest to nowy standard emisji sygnału naziemnego telewizji cyfrowej naziemnej w całej Unii Europejskiej i jest przyjęty jako docelowy we wszystkich państwach należących do Unii w tym także w Polsce. Na razie pierwszy multipleks jest powoli uruchamiany w dvbt ale na pewno pozostałe muszą być uruchomione w dvbt2 aby móc nadawać większą ilość programów w HD, jak również w SD ze względu na jego pojemność i lepsze przesyłanie obrazu i dźwięku cyfrowego.
dvbt jest starszym standardem jego pojemność jest mniejsza i można na jednym multipleksie umieścić 7 programów w jakości SD lub 2 w HD i 1 W SD. W Polsce przy tej strategii cyfryzacji jaka jest przyjęta na chwilę obecną w 1 multipleksie nie bierze sie pod uwagę nadawania programów w jakości HD.
Powinniśmy się zastanowić nad tym co powiedziała ekspert co do cyfryzacji NTC w Polsce Elżbieta Kindler -Jaworska żeby wprowadzić od razu dvbt 2 nowszy standard emisji, ponieważ start dvbt w starym wydaniu beż kanałów w HD to porażka i opóźnianie rozwoju telewizji HD w Polsce. Po co za niedługi czas wymieniać telewizory od nowe. Moim zdaniem w procesie cyfryzacji w Polsce biorą udział ludzie, którzy się nie znają na rzeczy. Standard dvbt2 jest standardem przyjętym w Europie jako docelowy we wszystkich krajach Unii Europejskiej więc nie widzę potrzeby wprowadzania w Polsce standardu dvbt który już jest pały i szybko wyjdzie z użycia.

w Polsce jeśli chce się oglądać programy NTC i to jeszcze w jakości HD bo do tego się dąży to należałoby zastosować nowszą technologię dvbt2.W Polsce nie będą nadawanie kanały w jakości HD w DVBT bo jest to już standard przestarzały i można jedynie tylko umieścić 2 programy w jakości HD i 1 w SD tylko jest zastosowana nowa kompresja MPG4 która umożliwia przekaz obrazów w jakości HD ale chyba to będą wykorzystywać jedynie do transmisji np. koncertów bądź imprez sportowych, ale nie na stałe w multipleksach DVBT. Do zastosowania przekazu obrazu w jakości HD przez NTC będzie służył nowy standard który jako pierwszy zastosuje go Serbia a mianowicie DVBT2 który ma być systemem docelowym w całej Europie i kraje które teraz posiadają NTC w starszej technologii DVBT mpg2 zastanawiają się nad przejściem na DVBT2 MPG4, żeby też nadawać programy w HD bez opłat.
Jak piszą start znowu może się opóźnić. To zastosujmy nowszy standard emisji dvbt2 żeby dvbt2 była konkurencyjna dla Polskiej Platformy Cyfrowej. Więcej programów w jakości HD. Bierzmy przykład z Serbii która jako pierwsza zdecydowała się na nowszy standard emisji dvbt2. Bo jak na razie to się mówi tylko o rodzaju kompresji MPEG4 a o standardzie emisji głośno się nie mówi.
Czekają na wprowadzenie standardu dvbt 2 to lepsze od tego który ma być w Polsce uruchomiony. Im się to opóźnia tym mamy większą szansę na dvbt2 w MPG4, gdzie przechodzą już kraje które mają od dawna DVBT ze starym Standarem nadawania dvbt w MPG2 na nowy dvbt 2 MPG4 co umożliwia nadawanie wiecej kanałów w jakości HD. Strategia która się opóźnia w Polsce nie bierze pod uwagę nadawania programów w jakości HD przy dvbt MPG4. Potrzebny
będzie nowy system emisji sygnału dvbt2 który usprawni i zwiększy pojemność multipleksów o 50%. Dvbt2 jest Standarem docelowym dla wszystkich krajów Unii Europejskiej jak również dla Polski.
Lepiej żeby przeszli na dvbt2 i wtedy zmieści się więcej kanałów w jakości SD około 14 lub około 4 w HD i dwa w jakości SD, a w dvbt starej technologii jaka ma być wprowadzona w Polsce która nie uwzględnia nadawania programów w jakości HD tylko 7 programów w SD lub 2 w HD i 1 w SD.
Możemy mieć szansę na wprowadzen

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.