Facebook Google+ Twitter

Marszałek Struzik pożyczył mazowieckim szpitalom

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-22 08:51

Ponad 23 miliony złotych pożyczki trafi do czternastu najbardziej potrzebujących mazowieckich szpitali. We wtorek decyzję o wsparciu placówek podjął Zarząd Województwa Mazowieckiego. – To kroplówka, bez której te szpitale nie przetrwają – mówił marszałek Adam Struzik.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie / Fot. PAP/Jerzy PaszkowskiPomoc z budżetu województwa dostaną m.in. warszawskie lecznice: szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej, szpital bródnowski, szpital przy Barskiej oraz szpital w Międzylesiu. Oprócz obiecanych 23 mln złotych, udzielanych w formie pożyczek krótkoterminowych, urząd poręczy kredyty na ponad 13, 5 mln zł dla sześciu z tych czternastu placówek. Pieniądze trafią do szpitali, które są w najtrudniejszej sytuacji finansowej i wisi nad nimi widmo zajęcia ich kont czy sprzętu przez komorników.

- Wybraliśmy między innymi te placówki, w których lekarze strajkują i nie wypełniają dokumentacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia, w związku z czym Fundusz nie wypłaca pieniędzy na bieżącą działalność tych lecznic – mówi Ewa Łagońska, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. – Wesprzemy też te szpitale, które od początku dostały za mało pieniędzy od NFZ na leczenie pacjentów i muszą się zadłużać - dodaje.

Pieniądze od marszałka pozwolą szpitalom nie tylko nadal leczyć pacjentów, lecz również wypłacić pensje lekarzom czy zapłacić dostawcom za leki, wyżywienie czy opatrunki. Większość z wymienionych szpitali jest w trakcie restrukturyzacji i spłaca swoje zadłużenie. Gdyby nie pomoc województwa, cały proces mógłby zostać zaprzepaszczony, a szpitale popadłyby w spiralę długów. Lecznice będą musiały spłacić pożyczki do końca roku. Skąd wezmą na to pieniądze?

- Dzisiaj Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, które nakazuje Narodowemu Funduszowi Zdrowia zwrot pieniędzy za tzw. nadwykonania, czyli wykonane przez szpital poza umową z Funduszem operacje czy zabiegi, za które NFZ wcześniej nie chciał płacić – tłumaczy Waldemar Roszkiewicz, członek zarządu województwa. Liczy na to, że ten spory zastrzyk gotówki poprawi sytuację zadłużonych szpitali i właśnie z tych pieniędzy oddadzą one marszałkowi pożyczki. W budżecie województwa mazowieckiego na pomoc szpitalom zarezerwowano w sumie 50 mln złotych. Ponieważ 12 mln wykorzystano już wcześniej, do dyspozycji zarządu pozostało jeszcze 38. Pieniądze udało się znaleźć w budżecie kosztem m.in. budowy nowej siedziby władz województwa. Marszałek Struzik podkreśla jednak, że pożyczki to tylko chwilowe rozwiązanie problemów ośrodków zdrowia.

- Urząd Marszałkowski nie może finansować bieżącej działalności szpitala, czyli leczenia pacjentów – mówi Struzik. – Możemy kupować sprzęt czy remontować lecznice. Żeby szpitale wyszły z długów, a lekarze przestali strajkować, rząd powinien zwiększyć stawkę na ubezpieczenie zdrowotne. Nikt się jednak do tego nie kwapi – dodaje.

Marta Jurga
Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.