Facebook Google+ Twitter

Marszałek Warmii i Mazur: Otwarcie Zalewu Wiślanego szansą dla regionu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-03 12:32

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas jest przekonany, że otwarcie rosyjskiej części Zalewu Wiślanego dla statków wypływających z Polski i płynących do naszego kraju wpłynie na rozwój regionu.

Podczas spotkania premiera Donalda Tuska i szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina w Sopocie ratyfikowano polsko-rosyjską umowę o żegludze na Zalewie Wiślanym.

Jacek Protas przypomniał, że port w Elblągu jest od dłuższego czasu na to przygotowany. Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego przypuszcza, że pełny ruch rozpocznie się z początkiem przyszłego roku.

Marszałek zwraca poza tym uwagę na walory turystyczne Zalewu Wiślanego. Przypomniał, że w ramach Programu Pętla Żuławska planowanych jest kilka inwestycji - chodzi m.in. o port we Fromborku. Oprócz tego realizowany jest program zagospodarowania turystycznego Kanału Elbląskiego, co jest ściśle powiązane z wykorzystaniem Zalewu Wiślanego.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podkreśla, że gwarancją wykorzystania pełnego potencjału gospodarczego i turystycznego Zalewu jest przekopanie kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Problemy dla polskich portów położonych nad Zalewem Wiślanym pojawiły się z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wówczas rosyjski rząd wstrzymał żeglugę przez rosyjską część zalewu. Przez 5 lat był to poważny problem dla takich miast jak Elbląg, dla których żegluga rosyjskimi wodami terytorialnymi ma znaczenie strategiczne.

Zezwolenie na żeglugę Zalewem Wiślanym Władimir Putin wydał już w lipcu. Jednak aby ta decyzja zaczęła obowiązywać, potrzebna była odpowiednia umowa na poziomie rządów Polski i Rosji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.