Facebook Google+ Twitter

Marszałek zamiast wojewody

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-05 18:10

Samorząd województwa może niebawem przejąć część kompetencji i zadań, wykonywanych teraz przez wojewodów.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw, związanych ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie. Projekt, który stanowi kolejny krok w procesie decentralizacji zadań publicznych, przedłożył szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Grzegorz Schetyna.

Projekt przewiduje między innymi zmiany strukturalne w administracji publicznej. Mają one polegać na ponownym zespoleniu na szczeblu województwa i powiatu organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej i przekazaniu Ochotniczych Hufców Pracy i Ośrodków Doradztwa Rolniczego w gestię samorządu województwa.

Nowelizacja ma też porządkować kompetencje między organami samorządu terytorialnego. Dotyczy to przed wszystkim przeniesienia uprawnień z zarządu województwa na marszałka w odniesieniu do wydawania decyzji administracyjnych i niektórych uprawnień kontrolnych. Sejmiki województw zyskają natomiast uprawnienia do wydawania aktów prawa miejscowego. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2009 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.