Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18061 miejsce

Marta Wasilewska Frągnowska - malarstwo - Galeria Schody 06-18.08

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-08-05 21:16

Poszukiwanie zależności pomiędzy krajobrazową przestrzenią a emocjonalną interpretacją świata natury stało się jej znakiem rozpoznawczym...

Wystawa „Zakorzenienie” prezentowana w warszawskiej Galerii Schody jest wynikiem ostatnich dwóch lat poszukiwań artystycznych Marty Wasilewskiej-Fragnowskiej. Część z prezentowanych prac zamykała jej przewód doktorski na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Urodzona i wychowana na Warmii od zawsze poszukiwała w strukturach bardzo charakterystycznego krajobrazu, który w pewnym momencie stał się jej wewnętrznym pejzażem. Artystka stawia pytania o sens tytułowego „Zakorzenienia”, czy ono nas wzbogaca, rozwija, czy też sprawia, że człowiek wraz ze swoją złożonością psychiczną staje się niewolnikiem korzeni, miejsc, przyzwyczajeń oraz przynależności.
Poszukiwanie zależności pomiędzy krajobrazową przestrzenią a emocjonalną interpretacją świata natury stało się jej znakiem rozpoznawczym. Monochromatyczną kolorystyką próbuje oswoić swoje najgłębsze tęsknoty, jak również nawiązuje swoisty dialog z głębokim poczuciem rozdarcia, bezcelowości, pasji oraz miłości. Szeroki wachlarz emocji stawia w kontraście do monochromatycznych malarskich kompozycji, które swoją oszczędnością kolorystyczną jakby zaprzeczają naturalnemu pięknu krajobrazowej Warmii.Pytanie o tożsamość i przynależność fizyczną, kulturową i artystyczną jest dla niej ciągłym procesem, drogą samą w sobie ale i ważnym aspektem samopoznania. To również zmagania z pierwotną siłą i energią ciągnącą człowieka ku naturze, ku miejscom szczególnym w poszukiwaniu spełnienia oraz sacrum.
Głęboką myśl i określanie swojego sensu oraz miejsca w świecie Artystka zestawia z licznymi wątpliwościami i życiem „pomiędzy”. Czy głęboko zakorzeniona w człowieku potrzeba stałości jest twórcza i rozwojowa?! Czy też trzyma naszą świadomość oraz rozwój głęboko i mocno niczym powtarzane i utrwalone schematy... niczym korzenie.
(Krzysztof Grzelak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.