Facebook Google+ Twitter

Martin Schulz nowym przewodniczącym PE

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-17 13:34

Martin Schulz, reprezentant socjaldemokratów, zastąpił Jerzego Buzka, na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Prezentujemy jego wystąpienie po ogłoszeniu wyniku wyborów.

 / Fot. PAP/EPADo tej pory byłem dla większości z Państwa przewodniczącym jednej z grup politycznych w tej Izbie. Ogromne zaufanie, jakim jednak dziś mnie Państwo obdarzają, jest dla mnie zaszczytem. Dołożę wszelkich starań, by nie zawieść Państwa zaufania i nadać naszemu Parlamentowi mocny głos! Chciałbym sprawować funkcję przewodniczącego Parlamentu w taki sposób, by ci, którzy dziś mnie wybrali, mogli z przekonaniem bronić swojej decyzji, a ci, którzy mnie nie wybrali, zostali pozytywnie zaskoczeni. Będę przewodniczącym wszystkich posłów i będę bronił Państwa praw!

Do Pana, Panie Przewodniczący, kieruję słowa podziękowania. Był Pan pierwszym przewodniczącym instytucji Unii Europejskiej, który wywodzi się z ruchów wolnościowych Europy Wschodniej, symbolizując tym samym triumf demokracji!

Obejmuję ten urząd w dniu dzisiejszym z pokorą. Europa przeżywa burzliwy okres. Dla wielu ludzi w Europie nadeszły trudne czasy. Moi rodzice należeli jeszcze do pokolenia, które zwykło mówić: „Naszym dzieciom powinno kiedyś żyć się lepiej niż nam“. I żyje nam się lepiej! Jednak nie mamy już pewności, że naszym dzieciom będzie żyło się kiedyś równie dobrze jak nam. Wskutek kryzysu gospodarczego w wielu krajach pogłębiło się zjawisko ubóstwa, a bezrobocie osiągnęło dramatyczne rozmiary, zwłaszcza wśród młodych ludzi. To oni protestują na europejskich ulicach przeciwko systemowi gospodarczemu, w którym niewielu czerpie zyski, a za straty musi płacić ogół społeczeństwa. Protestują przeciwko systemowi stwarzającemu wrażenie, że anonimowe agencje ratingowe z Nowego Jorku mają większą władzę niż demokratycznie wybrane rządy i parlamenty.

Ten kryzys zaufania do polityki i instytucji politycznych podważa również wiarę w projekt integracji europejskiej. Wielu ludzi z podejrzliwością obserwuje naszą pracę. Nie wiedzą, czy to wszystko, co się tu odbywa, jest na pewno słuszne. Musimy zdawać sobie sprawę, że Europejczyków interesują nie tyle debaty instytucjonalne, co przyszłość ich dzieci, miejsca pracy i emerytury. Przepełnia ich troska o sprawiedliwość społeczną. Chodzi im o zdrową żywność i czyste środowisko, a my chcemy się lepiej wsłuchiwać w te głosy!

Jesteśmy bowiem w miejscu, w którym reprezentowane są interesy ludzi. To tutaj zasiadają przedstawiciele europejskiego społeczeństwa. Dlatego pragnę powiedzieć, że obywatele, którzy obdarzyli nas zaufaniem w bezpośrednich wyborach, oczekują, że będziemy bronić ich interesów. Wiem i jestem z tego dumny, że wszyscy koledzy na tej sali uważają się za rzeczników obywateli. Wszystkim Państwu za to dziękuję.

Po raz pierwszy od momentu powstania Unii Europejskiej możliwy wydaje się jej rozpad. Od miesięcy jeden szczyt kryzysowy Unii goni następny. Decyzje, które dotyczą nas wszystkich, są podejmowane przez szefów rządów za zamkniętymi drzwiami. To dla mnie powrót do sposobu uprawiania polityki europejskiej, który, jak się wydawało, już dawno przeszedł do historii. Przypomina to czasy kongresu wiedeńskiego w XIX wieku. Wtedy dewizą była stanowcza obrona interesów narodowych bez demokratycznej kontroli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.